آکواریوم استانبول | بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان

شاید تا درباره‌ی استانبول صحبت به میان می‌آید، ذهن شما هم به سمت بناهای تاریخی و گردش در میان مساجد و کاخ‌ها برود، اما تفریح در استانبول تنها در همین موارد خلاصه نمی‌شود بلکه در هر محله و هر مکانی از این شهر شلوغ سرگرمی خاصی وجود دارد که گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند.امروز با هم با یکی از این تفریحات شما را آشنا خواهیم کرد.آکواریوم استانبول که میتوان از آن به عنوان بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان نیز نام برد. اگر شما هم دوست دارید که درباره‌ی این مکان دیدنی بیشتر بدانید و آدرس آکواریوم استانبول، هزینه‌ بلیط و مواردی این چنین را متوجه شوید.

معرفی آکواریوم

در یکم ماه آوریل سال 2011 میلادی این آکواریوم بزرگ افتتاح شد که حالا یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری استانبول به حساب می‌آید. این آکواریوم هنوز هم در مقایسه با سایر هم‌نظیرانش از نظر گونه‌های آبزیان، تونل، تکنولوژی، تنوع زیستی ماهی‌ها و شمار تانکرهای آب جدیدترین است. در حقیقت باید گفت که آکواریوم استانبول از نظر حجم آب، مسیرهای پرپیچ و خم و جذاب برای بازدیدکنندگان و پژوهش‌های علمی پیشرو است.

بازدیدکنندگانی که از این مکان دیدن می‌کنند با 17 آکواریوم که هریک موضوع خاصی دارند، روبه‌رو می‌شوند و می‌توانند انواع آبزیانی که در موقعیت‌های جغرافیایی گوناگون زندگی می‌کنند را از نزدیک ببینند. از دیگر نکته‌های جالب توجه درباره‌ی آکواریوم استانبول می‌توان به فضای تعاملی آن اشاره کرد، به این معنا که امکان تماشای فیلم یا گوش دادن به فایل‌های صوتی نیز در این مکان وجود دارد و از نظر نورپردازی هم محیط به گونه‌ای طراحی شده که برای بازدیدکنندگان جذاب باشد و تمایل پیدا کنند که در آن راه بروند.اگر از آکواریوم استانبول دیدن کنید، می‌توانید هر آبزی را درست در محیط اصلیش بیابید به این معنا که آکواریوم‌ها را طوری شبیه‌سازی کرده‌اند که کاملا شبیه به محیط زندگی آنها در دریا و اقیانوس‌ها باشد. نباید از یاد برد که این مکان امکانات رفاهی خوبی هم در اختیار مراجعانش قرار می‌دهد و قسمت‌هایی چون رستوران و فروشگاه خرید سوغات نیز در خود دارد.

بخش‌های آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول بخش‌های مختلفی دارد که یکی پس از دیگری واقع شده است. شما با گذر از هر بخش پوشش گیاهی، جانداران دریایی و شرایط جغرافیایی آن منطقه را مشاهده می‌کنید. طول مسیری که از بخش های هفتگانه آکواریوم استانبول می‌گذرد، حدود ۱٫۲ کیلومتر است.بخش‌های مختلف آکواریوم استانبول از این قرارند:

دریای سیاه، تنگه بسفر استانبول، دریای مرمره، تنگه داردانل، دریای اژه، کانال سوئز، دریای سرخ، قاره جنوبگان، دریای مدیترانه، تنگه جبل الطارق، شرق اقیانوس اطلس، شیار میانی اقیانوس اطلس، غرب اقیانوس اطلس، کانال پاناما، اقیانوس آرام، زیردریایی ناتلیوس و جنگل‌های بارانی آمازون. در ادامه هر یک از این بخش‌ها را به طور جداگانه معرفی می‌کنیم.

 1- بخش دریای سیاه | Karadeniz Alanı

نخستین قسمتی که در آکواریوم استانبول وارد آن می شوید، بخش دریای سیاه است که پیش از همه ماکت کشتی نوح توجه شما را به خود جلب می کند. وقتی وارد کشتی چوبین و نمادین این بخش شوید، با مجموعه ای از اطلاعات و دانستنی های دریای سیاه رو به رو می شوید و دو بازی در اختیارتان قرار می گیرد.همان طور که انتظار می رود، در این بخش از ماهی های دریای سیاه بازدید می کنید و در کنار آن می توانید فیلمی کوتاه و جالب از آکواریوم استانبول ببینید و همچنین اطلاعاتی درباره این موجودات به دست آورید.

2بخش تنگه بسفر استانبول|İstanbul Boğazı Alanı

همان طور که نام این بخش نشان می دهد، از دریای سیاه فاصله می گیریم و وارد زیستگاه دریایی تنگه بسفر استانبول می شویم. در این قسمت می توانید از نزدیک موجوداتی چون شاه میگو، ماهی کولی، شانک ماهی و … را تماشا کنید. یکی از ویژگی های جالب این بخش آن است که قسمت هایی از زمین از شیشه ساخته شده و در واقع به شما این امکان را می دهد تا ماهی های بخش جبل الطارق را در زیرزمین دید بزنید.جالب است بدانید که گرچه تنگه بسفر استانبول درست در میان دریای سیاه و مرمره قرار گرفته است؛ اما با این حال زیستگاهی متفاوت از این دو دریا محسوب می شود و درصد نمک و حتا درجه حرارت متفاوتی دارد. معمولا ماهی های ساکن اقیانوس اطلس، از این مسیر برای مهاجرت و ورود به دریای سیاه استفاده می کنند. به همین دلیل است که بخش تنگه بسفر در آکواریوم استانبول را به صورت دالانی دراز ساخته اند و موجودات دریایی و ماهی های آن را در دو آکواریوم در اطراف آن به نمایش گذاشته اند.

3بخش دریای مرمره|Marmara Alanı

وقتی وارد این بخش شوید، پیش از همه معماری و نمادهای خاص بازار بزرگ استانبول، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را خواهید دید. همچنین در اطراف آکواریوم عکس های بزرگی از ساختمان های مشهور محله مرمره استانبول به چشم می خورند. با گردش در این بخش تا حدودی با بازار بزرگ استانبول آشنا می شوید. کارتان که تمام شد به سمت انتهای بازار بروید و بزرگترین مخزن آکواریوم استانبول را ببینید. در این بخش از آکواریوم فرصتش را دارید تا کوسه ها و سفره ماهی های خطرناک مجموعه را تماشا کنید و از دیدنشان لذت ببرید. البته کوسه ها و سفره ماهی ها تنها موجودات این آکواریوم نیستند و ماهی هایی چون میگوی قرمز راه راه، شانک ماهی، طوطی ماهی و … در این مخزن به چشم می خورند. در بخش دریای مرمره با آکواریومی بزرگ با حجمی در حدود 4 هزار متر مکعب رو به رو می شوید که دکوراسیونی متفاوت از سایر بخش ها دارد. به طور مثال برای کف آکواریوم، از شن به خصوصی استفاده شده و در آن اشکال و سنگ هایی صخره ای قرار داده شده است؛ همچنین باید بدانید این آکواریوم به گونه ای ساخته شده که می توانید به صورت 360 درجه ماهی ها را تماشا کنید.

4- بخش تنگه داردانل|Çanakkale Boğazı Alanı

وارد بخش تنگه داردانل که بشوید، پیش از همه اسب تروجان یا تروآ یکی از مهم ترین نمادهای تاریخی منطقه و ترکیه را خواهید دید. این اسب ارتباط مستقیمی با جنگ معروف تروآ و تنگه داردانل دارد و به همین روی در این بخش قرار گرفته است. در این قسمت از آکواریوم، از تکنولوژی لایت باکس استفاده شده و به گونه ای دیوارهای بخش را تزئین کرده اند که گویی واقعا در حال عبور از درون تنگه داردانل هستید.امکان آن را دارید تا در مخزن های این بخش، به تماشای ماهی های زبردم‌، شانک ماهی، بزماهی و دم دراز معمولی بیاستید. بازدید از بخش داردانل تنها با دیدن ماهی ها پایان نمی یابد و همزمان می توانید اطلاعاتی تاریخی و جالب از این تنگه به دست آورید. خوب است بدانید تنگه داردانل، تنگه ای است باریک که دریای اژه را به دریای مرمره متصل می کند و در شمال غربی ترکیه قرار دارد.

5بخش دریای اژه |Ege Alanı

دریای اژه که در میان بخش های غربی کشور ترکیه و کشور یونان قرار گرفته، خواستگاه یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است که قدمتی در حدود 5 هزار سال دارد. این منطقه همچنین زادگاه افسانه ها و اساطیر مشهور یونان باستان محسوب می شود و شخصیت هایی چون پوزئیدون، خدای دریاها و رودها از این سرزمین سربرآوردند. وقتی وارد بخش دریای اژه شوید، قبل از همه تندیسی بزرگ و قابل توجه از پوزئیدون خواهید دید که در مرکز توجه قرار داده شده و آکواریوم درست در زیر پای او وسعت یافته است. قدری وقت بگذارید و به تماشای موجوداتی چون شقایق ماهی و خرچنگ های دریای اژه بنشینید و یا عکسی خاطره آمیز با خدای دریاها و رودها بیندازید.اگر به صفحات نمایش رو به روی آکواریوم دقت کنید، خواهید دید که فیلمی کوتاه و مستند درباره دریای اژه پخش می شود که ساخته آکواریوم استانبول است.

6بخش کانال سوئز| Süveyş Kanalı Alanı

وقتی وارد بخش کانال سوئز شوید، ابتدا تندیسی از فردیناند د لیسپس، سازنده نهایی و فرانسوی کانل سوئز را می بینید و سپس می توانید درباره نحوه ساخت کانال سوئز و تاریخچه ساخت آن مطالبی را بخوانید و ماکت های نمادین آن را تماشا کنید. در این ماکت ها کانال سوئز در سه مرحله به نمایش گذاشته شده که بخش اول شامل قسمت ساخت کانال، بخش دوم ورود آب به کانال و بخش سوم نیز زمان حال کانال سوئز را به تصویر می کشد. جالب است بدانید که کانال سوئز دو دریای سرخ و مدیترانه را به هم متصل می کند و مسیر تاریخی و باستانی آن، به دستور داریوش بزرگ حفر شده بود. برای آشنایی بیشتر با اطلاعات تاریخی کانال سوئز، خواندن مطلب زیر خالی از لطف نیست.در نهایت باید بدانید که در این قسمت از آکواریوم استانبول، ماهی و آکواریومی وجود ندارد و تنها فرصت آن را دارید تا با بخشی از تاریخ آشنا شوید.

7بخش دریای سرخ |Kızıldeniz Alanı

همراه آکواریوم استانبول به سفر خود ادامه دهید و از کانال سوئز عبور کنید، حالا در میان کشورهای مصر و جیبوتی، به دریای سرخ خواهید رسید. این جا یکی از قشنگترین بخش های آکواریوم است که با طیف متنوعی از ماهی های رنگارنگ و کوچک و بزرگ تکمیل شده است و صخره های مرجانی زیبایی درون آکواریوم به چشم می خورد.خوب است بدانید که دریای سرخ به سبب شرایط جغرافیایی منحصر به فردش، برای رشد و زندگی مرجان ها، محیطی ایده آل محسوب می شود. در بخش دریای سرخ می توانید درباره مرجان ها بیشتر بدانید و از جزئیات زندگی این موجودات خاص آگاه شوید.

8بخش قاره جنوبگان |Antarktika

با گذر از دریای سرخ، وارد آب های قطب جنوب و قاره جنوبگان خواهید شد. در این بخش دمای هوا به وضوح پایین تر می آید و در نتیجه، زیستگاه و ساکنین متفاوتی پیش روی شما قرار دارند. پنگوئن های دوست داشتنی جنتو را می توانید در این جا ببینید و از دیدن این موجودات مهربان ذوق زده شوید.این بخش از آکواریوم استانبول ارتفاعی 2 متری دارد و واقعا کوه یخ کوچکی را درون مخزن خودش جای داده است. در این بخش خواهید آموخت که چگونه افزایش تجمع کربن دی اکسید باعث افزایش گرمای کره زمین و در نتیجه آب شدن یخ های قاره جنوب می شوند. همچنین در این بخش می توانید زمان را به جلو ببرید و ببینید که چطور بالا آمدن سطح آب، می تواند شهرها را نابود کند!

9بخش دریای مدیترانه|Akdeniz Alanı

وجود غارهای مشهور و آهکی داملاتاش (Damlataş) و اینسویو (İnsuyu) در اطراف دریایی مدیترانه، باعث شده که درون بخش دریای مدیترانه را به شکل غاری آهکی ببینید. البته شکل غار مانند این بخش به همین جا محدود نمی شود و جلوه های صوتی و نوری، فضا را طوری ترسیم می کنند که گویی واقعا درون یک غار بزرگ و آهکی راه می روید. چندین آکواریوم از ماهی های دریای مدیترانه در کنار تخته های آموزشی و غارهای کوچک و بزرگ، شما را در این بخش سرگرم می کنند.

10بخش تنگه جبل الطارق| Cebelitarık Alanı

سفر دریایی خودمان را ادامه می دهیم و به تنگه جبل الطارق در جنوب کشور اسپانیا می رسیم. خوب است بدانید که این تنگه دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس متصل می کند و در دو سوی کشورهای اسپانیا و مراکش قرار گرفته است. در بدو ورود به بخش جبل الطارق، اسطوره افسانه ایِ هرکول را خواهید دید که به استقبال شما می آید. وارد جبل الطارق شوید و از دو آکواریوم زیبا و 6 متری و متفاوت آن دیدن کنید.

11بخش شرقی اقیانوس اطلس|Doğu Atlantik Alanı

تنگه جبل الطارق را پشت سر گذاشته ایم و می خواهیم سوار بر کشتی لیبرتی، وارد بخش شرقی اقیانوس اطلس شویم. خوب است بدانید که کشتی  های لیبرتی، نوعی کشتی باری بودند که در طی جنگ جهانی دوم ساخته شده و به سرعت به نمادی از صنعت آمریکا در زمان جنگ بدل شدند. ما هم برای سفر و گشت و گذارمان در بخش شرقی اقیانوس، سوار این کشتی تاریخی می شویم و حالا می توانیم کوسه ماهی ها و سفره ماهی ها را بهتر دید بزنیم. خوب است بدانید که این بخش درست در زیر بخش مرمره قرار گرفته و مخزنی که تنها بخشی از آن در قسمت مرمره دیده می شد، حال به راحتی قابل تماشاست. در این مخزن، لوله هایی زنگ زده و صفحاتی اوراقی می بینید که ما را به یاد کشتی لیبرتی می اندازند، با این تفاوت که این یکی در زمان جنگ غرق شده و تنها بقایایی از آن باقی مانده است. احساس غریبی نکنید و آزادانه داخل کشتی لیبرتی گردش کنید. در یک طرف این کشتی تلگراف و سیستم کد مورس را می بینید و در بخشی دیگر، کارکنان کشتی به چشم می خورند که در حال استراحت اند.

12شیار میانی اقیانوس اطلس|Orta Atlantik Alanı

سوار بر کشتی، وارد بخش های عمیق تر اقیانوس اطلس شده ایم و حال از پنجره های کشتی می توانید ماهی هایی چون سگ ماهی، اسب دریایی، شاه میگو را تماشا کنید و هر از چندگاهی هم کوسه ها را ببینید. در این بخش یک صفحه نمایش لمسی و 40 اینچی به چشم می خورد که می توانید از آن استفاده کنید و اطلاعات جالب توجهی درباره موجودات این بخش از اقیانوس به دست آورید.خوب است بدانید که پس از بازدید از این بخش می توانید به راه خود ادامه دهید و به سراغ بخش غرب اقیانوس اطلس بروید و یا به خودتان استراحتی بدهید و از میان 3 کافه آکواریوم، یکی را انتخاب کنید. در بخش امکانات با کافه ها و رستوران آکواریوم استانبول آشنا خواهید شد.

13بخش غربی اقیانوس اطلس|Batı Atlantik

در این بخش با آکواریوم بزرگ و قابل توجه دیگری رو به رو می شوید که وزنی در حدود 22.5 تن دارد و ضخامت آن به 45 سانتی متر می رسد. خوب است بدانید که این آکواریوم، بزرگترین آکواریوم یکسره مجموعه فلوریا محسوب می شود و در آن موجوداتی چون کوسه ماهی و سگ ماهی به چشم می خورند. علاوه بر این، استخری در بخش غربی اقیانوس اطلس قرار داده اند که موجودات کوچکی چون شقایق دریایی، خرچنگ آبی و توتیای دریایی در آن قرار دارد و امکانش را دارید تا آن ها را در دست خود بگیرید و لمسشان کنید. از جمله اطلاعات جالبی که در این بخش در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد، بررسی آناتومی کوسه ها و ساختار عضلات، استخوان ها و اسکلت سگ ماهی هاست.

14بخش کانال پاناما |Panama Kanalı

کانال پاناما یکی از مهمترین و کلیدی ترین کانال های دنیاست که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کند و در طی پروژه ای بزرگ و سخت ساخته شد. ویژگی منحصر به فرد این کانال، طراحی و مهندسی پیچیده آن است که امکان انتقال و حرکت کشتی ها را فراهم می کند. به این ترتیب که کشتی توسط آسانسوری به بخش های مختلف کانال وارد شده و پس از آن، بخش فعلی قفل می شود. به این ترتیب کشتی چندین متر بالاتر از سطح دریا می رود و در نهایت ضمن حرکت رو به جلو، این فاصله را با آسانسور به پایین رفته و به سطح دریا بر می گردد.با ورود به بخش کانال پاناما، مجموعه ای دیگر از آکواریوم های بزرگ و کوچک را خواهید دید و صد البته، با کانال پاناما و دشواری های به خصوص و تاریخی آن در حین ساخت، آشنا می شوید.

15بخش اقیانوس آرام|Pasifik Okyanusu

وقتی وارد بخش اقیانوس آرام می شوید، آکواریومی استوانه ای و بزرگ جلب توجه می کند که می توانید ستاره های دریایی بانمک را در آن تماشا کنید. در دور تا دور فضا نیز آکواریوم هایی وجود دارد. در بخش چپ زمردماهی را می بینید و در مخزن سمت راست نیز ماهی هایی مانند دلقک ماهی، جراح ماهی، ماهی لجن خوار و اردک ماهی خودنمایی می کنند. مانند دیگر بخش های آکواریوم استانبول، در کنار آکواریوم ها، صفحه نمایش بزرگی خواهید دید که به شکلی تصویری و جذاب، درباره چگونگی ایجاد سونامی، زمین لرزه ها و فوران های آتشفشانی توضیح می دهد. همچنین در نقشه ای در همین بخش، حلقه آتش اقیانوس آرام، با رنگ قرمز مشخص شده است. حلقه آتش به منطقه ای در این اقیانوس گفته می شود که خواستگاه تعداد زیادی زمین‌ لرزه و فوران آتشفشانی است و بیش از 75 درصد آتشفشان های فعال دنیا در آن قرار گرفته اند.

16بخش ناتیلیوس|Nautilus Alanı

اگر به کتاب های علمی و تخیلی ژول ورن علاقه داشته باشید و داستان های جذابش را خوانده باشید، حتما با کتاب 20 هزار فرسنگ زیر دریا و زیر دریایی مشهورش، ناتیلیوس آشنایی دارید. همراه مجموعه آکواریوم استانبول، سوار این زیر دریایی جذاب شوید و سفری به اعماق اقیانوس آرام را تجربه کنید. البته این فقط داستان پردازی و نام این بخش نیست که شما را به درون زیردریایی می برد، به لطف جلوه های صوتی و تصویری مجموعه، می توانید تجربه سوار بر زیر دریایی را واضح تر لمس کرده و ماهی هایی چون اسب دریایی و صخره دریایی را تماشا کنید.

17جنگل های بارانی آمازون |Amazon Yağmur Ormanı

آخرین بخشی که در آکواریوم استانبول به سراغش خواهید رفت، جنگل های بارانی آمازون است که وسعتی در حدود 1000 متر مربع را به خودش اختصاص می دهد. این فضا که به شکل گلخانه ای جذاب ساخته شده، پوشش گیاهی آمازون را در خود به نمایش گذاشته و علاوه بر ماهی ها و موجودات آبزی منطقه، تعدادی از حیوانات خاص آمازون را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. به طور مثال در این بخش قورباغه های سمی و منحصر به فرد آمازون را خواهید دید که رنگ های متفاوتی دارند. حیوانی چون برگچه خوار نیز از حیوانات خاص آمازون است که قابلیت زندگی در آب و خشکی را دارد و شما در این بخش خواهید دید. از جمله ماهی های آکواریوم آمازون نیز می توان به پیرانا، ماهی گوشتخوار اشاره کرد.در داخل آمازون استانبول گردش کنید و حیواناتی چون ایگوانا را از نزدیک ببنید و از بازدید آبشار مجموعه لذت ببرید. در نهایت با یک پیچ در انتهای بخش آمازون به طبقه اول و ابتدای مجموعه آکواریوم استانبول بازخواهید گشت.

راه های دسترسی به آکواریوم استانبول

اگر برای دسترسی به آکواریوم استانبول بخواهید خودتان اقدام کنید، باید بدانید این آکواریوم در محله فلوریا و در نزدیکی دریای مرمره قرار گرفته است و بنابراین با مرکز شهر استانبول و محله هایی چون فاتح و میدان تکسیم فاصله بسیاری دارد. برای دسترسی به آکواریوم استانبول می توانید از وسایل حمل و نقلی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید:

حمل و نقل عمومی

با استفاده از گزینه هایی همچون مترو، اتوبوس و تاکسی می توانید برای رفت و برگشت به آکواریوم استانبول استفاده کنید و باید بدانید مسیرهای اتوبوسی و غیر اتوبوسی بسیار متنوعی در پیش روی شما قرار دارد و در این جا تنها سه مثال در اختیار شما گذاشته شده است:

1- مسیر اتوبوسی: از میدان تکسیم به ایستگاه اتوبوس تکسیم بروید و در آن جا سوار اتوبوس های تکسیم-باکیرکوی شوید. پس از 17 ایستگاه به ایستگاه ساحل یدیکوله (Yedikule Coast) خواهید رسید. در این ایستگاه پیاده شده و با توبوس BN1 هالکالی استیشن (BN1 Halkalı İstasyon) خود را به آکواریوم استانبول برسانید. ایستگاه اتوبوس آکواریوم درست رو به روی آکواریوم قرار دارد.

2- مسیر مترو + اتوبوس: خود را به ایستگاه مترو تکسیم برسانید و سوار خط M۲ شوید، در ایستگاه ینیکاپی از مترو پیاده شده و با 6 دقیقه پیاده روی خود را به خیابان کندی و ایستگاه لانگا-داووپاشا (Langa-Davutpaşa) برسانید. در این ایستگاه سوار اتوبوس BN2 کوچوکچکمچه (BN2 Küçükçekmece) و پس از 17 ایستگاه در ایستگاه آکواریوم استانبول پیاده شوید.

3- تاکسی: یکی از راحت ترین و البته گران ترین گزینه ها برای حمل و نقل در استانبول، تاکسی ها هستند. قیمت پایه تاکسی ها در حدود ۳.۵ لیر (حدود ۴ هزار تومان) بوده و به ازای هر ۱ کیلومتر ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان) به هزینه ها افزوده می شود. خوب است بدانید برای ۱ ساعت انتظار، هزینه ای برابر ۲۱ لیر (حدود ۲۳ هزار تومان) دریافت می کنند. اگر مبدأ را تکسیم در نظر بگیریم، برای فاصله 22 کیلومتری تکسیم تا آکواریوم استانبول، می توانید انتظار هزینه ای در حدود 50 تا 54 لیر (حدود 55 هزار تا 60 هزار تومان) را داشته باشید.

البته از آن جا که آکواریوم استانبول بسیار به فرودگاه نزدیک است، می توانید برای بازدید از این آکواریوم به هنگام رفت یا برگشت خود برنامه ریزی کنید. خوب است بدانید از فرودگاه تا آکواریوم استانبول تنها 7 کیلومتر راه است و کرایه شما چیزی در حدود 18 لیر (حدود 20 هزار تومان) خواهد شد.

آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه باکیرکوی، محله فلوریا، خیابان یشیلکوی هالیکالی، شماره 93

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *