اجازه کار

بسیاری از جوانان به امید ساخت آینده بهتر و زندگی راحت تر اقدام به مهاجرت و کار در سایر کشورها می کنند. در این میان ترکیه به دلیل نزدیک بودن به ایران ، هزینه زندگی به نسبت پایین و قرابت فرهنگی و سنتی و افزایش نرخ رشد اقتصادی در سالهای اخیر ، جزو کشورهایی است که هر ساله ایرانیان بسیاری قصد مهاجرت به آنجا را دارند. روش های مختلفی برای دریافت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت ترکیه وجود دارد. یکی از روش های دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه اقامت کاری است.

برای کار کردن در ترکیه حتما باید اجازه کار داشته باشید . دریافت اقامت کاری دارای شرایط نسبتا سختی است ، مگر اینکه مهارت و تخصص داشته باشید. اگر تخصص دارید با تسلط به زبان ترکی استانبولی و زبان انگلیسی می توانید کار خوبی پیدا کنید ، در این حالت قطعا درآمد شما نسبت به ایران بیشتر بوده و آینده روشنی پیش رو دارید ، اما اگر می خواهید به عنوان کارگر ساده و یا راننده در ترکیه کارکنید و زبان ترکی هم بلد نیستید ، این روش اقامت را به شما پیشنهاد نمی کنیم. بنابراین چنانچه قصد کار و زندگی در ترکیه را دارید یادگیری زبان ترکی را در برنامه خود قرار دهید.

حداقل حقوق ناخالص در ترکیه ماهانه 2558 لیر و حقوق خالص 2020 لیر است ، برای افراد متاهل دارای سه فرزند و بیشتر ، ملبغ 2155 لیر است. بعضی مواقع افراد اقدام به اقامت و یا کار بصورت غیر قانونی در ترکیه می کنند ، این افراد معمولا حقوقشان توسط کارفرما پرداخت نمی شود و چون امکان شکایت ندارند ، حقشان پایمال می شود ، پس حتما برای کار و اقامت در ترکیه از طریق مجاری قانونی اقدام نمایید تا دچار سوء استفاده نشوید.

بنر پیله

شرایط دریافت اقامت کاری ترکیه

برای اینکه بتوانید اقامت از طریق کار در ترکیه را بدست آورید ، روش های مختلفی وجود دارد .

روش اول،  استخدام در یک شرکت ترک است.

در این حالت شرکت ترکی که امکان جذب نیروی خارجی را دارد (هر شرکتی اجازه استخدام فرد خارجی را ندارد.) ، شما را به استخدام خود در می آورد. این روال ممکن است 2 تا 3 ماه به طول بیانجامد. این شرکت به ازای استخدام 5 نفر ترک و بیمه این افراد مطابق قانون کار می تواند اقدام به جذب یک نیروی خارجی کند.

اگر شما قبلا اختراعی را ثبت کرده باشید و یا یک مقاله معتبر چاپ کرده باشید ، دانشگاه ها و مراکز علمی به شما پیشنهاد کار تحقیقاتی و علمی داده و می توانید از این طریق اقدام نمایید.

روش دیگر ثبت شرکت در ترکیه و راه اندازی کسب و کار است.

ثبت شرکت در ترکیه بین یک هفته تا 10 روز طول می کشد. سرمایه شرکت ثبت شده باید بیشتر از یکصد هزار لیر باشد و سهم فرد متقاضی مجوز کار نباید کمتر از 20 درصد سهام باشد و ارزش سهام وی باید حداقل 40000 لیر باشد. در صورت اخذ اقامت کاری ، همسر و فرزندان زیر 18 سال شما نیز می توانند پس از یکسال اقامت خانوادگی بگیرند. در این روش نیز برای دریافت اجازه کار برای هر فرد خارجی (حتی صاحب شرکت ) می بایست 5 نفر ترک استخدام و بیمه شوند ، این نکته را هم در نظر داشته باشید که صاحب شرکت تا 6 ماه از استخدام 5 نفر ترک معاف است.

جهت دریافت مشاوره در رابطه با مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت شرکت در ترکیه و دریافت خدمات با مشاوران شرکت پیله تماس بگیرید. 0475277 533 90 +

مراحل اخذ اقامت کاری در ترکیه :

در ابتدا شرکتی که قصد استخدام شما را دارد برای گرفتن اجازه کار شما اقدام می کند. در خواست بصورت آنلاین توسط کارمند و کارفرما ارائه می شود ، هر کدام فرم های جداگانه پر می کنند و مدارک مربوط به هرکدام مجزاست. پس از بررسی مدارک و در صورت دریافت مجوز توسط شرکت مذکور ، می توانید با مراجعه به سفارت ترکیه در ایران و تحویل مدارک مورد نیاز ، ویزای کار دریافت نمایید. وب سایت وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه www.csgb.gov.tr است . معمولا زمان بررسی پرونده شما تا 90 روز طول می کشد. نتیجه به صورت آنلاین و فرم نوشته شده به شما ارائه می شود. پس از دریافت ویزای کار ، تا 30 روز فرصت دارید وارد ترکیه شوید و با مراجعه به اداره امنیت ترکیه و انجام امور مربوطه ، می توانید درخواست اقامت کاری داده و مشغول به کار شوید.

انواع مجوز کار در ترکیه

چهار نوع مجوز کار در ترکیه ارائه می شود

1- مدت دار: مجوز کار مدت دار حداکثر به مدت یکسال صادر می شود (لازم به ذکر است اگر مدت زمان قرارداد کاری کمتر از یکسال باشد مدت اجازه کار مطابق آن صادر می گردد) و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می‌گردد. پس از پایان یک سال اجازه کار برای همان شغل و محل کار در مرتبه اول 2 ساله و در مرتبه سوم 3 ساله  تمدید می‌شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می‌تواند تمدید گردد.

2- نامحدود : در صورتی که یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم اقامت  ترکیه را دارا بوده و شاغل باشد،  اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیایی صادر می شود .

3- مستقل: برای خارجی‌هایی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت پیش کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می‌گردد.

3- کارت فیروزه ای:کارت فیروزه ای نوعی اجازه کار نامحدود است. این کارت به افرادی که از نظر سطح تحصیلی ، تجربه و مهارت شغلی ، بالا هستند و یا شخصیت های برجسته فرهنگی و ورزشی و افرادی که در شناخت بهتر ترکیه و فرهنگ آن در عرصه بین الملل موثر باشند ، داده می شود. این کارت برای بار اول به مدت سه سال و در صورت وجود شرایط ، بعد از 3 سال بطور نامحدود داده می شود.خانواده این افراد نیز می توانند جهت دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مدارک و مراحل اخذ مجوز کار از جمله برای مهندسین ، پزشکان ، پرستاران و … با مشاوران ما در شرکت پیله مشورت کنید.

تمدید مجوز کار:

مدت اجازه کار ، بر اساس قرارداد کار ، یکسال بوده و برای کار در محل مشخص و در شغل خاص صادر می شود  و اگر مدت قرار داد کمتر از یکسال باشد ، برای همان مدت مجوز صادر می شود .

پس از پایان یک سال اجازه کار برای همان شغل و محل کار در مرتبه اول 2 ساله و در مرتبه سوم 3 ساله  تمدید می‌شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می‌تواند تمدید گردد.

اصلاحات قانون کار ترکیه برای خارجیان :

 • لایحه قانونی نیروی بین المللی کار در مجمع عمومی مجلس ترکیه به تصویب رسید. این لایحه در زمینه استخدام نیروهای کار خارجی در ترکیه حاوی مفاد مهمی است.
 • خارجیانی که در شاخه های آموزشی و بهداشت و درمان در حال فعالیت هستند در خلال ارزیابی درخواستشان در زمینه دریافت اجازه کار، قبل از اینکه کارشان را شروع کنند نیازمند دریافت پیش اجازه هستند.
 • خارجیانی که در چارچوب این قانون قرار دارند قبل از اینکه وارد کار شوند حتما باید اجازه کار داشته باشند که در غیر این صورت فعالیت یا بکارگیری آنان ممنوع است.
 • در گذشته افراد خارجی می توانستند در خلال مدتی که درخواست اجازه کار آنان در وزارت کار ترکیه در حال بررسی است ، کار در موسسه و یا نهاد ذیربط را آغاز کنند ،  الان پیش اجازه لازم است.
 • خارجیانی که مشمول اجازه کار می شوند حداقل از ۶ ماه قبل باید در ترکیه اقامت داشته باشند. برای ارشد و دکترا چنین قانونی نیست
 • اجازه کار خارجیانی که در خلال این مدت در ترکیه حضور نداشتند ، ابطال خواهد شد.
 • خارجیانی که از اقامتی طولانی مدت و یا از اجازه کار ۸ ساله برخوردار هستند می توانند از اجازه کار نامحدود استفاده کنند.
 • خارجیانی که در ترکیه دارای اجازه نامحدود کاری هستند از تمامی حقوق شهروندان ترک ، برخوردار خواهند شد.
 • بنابراین خارجیانی که از اجازه نامحدود کاری برخوردار هستند و درخواست دریافت کارت آنها از طرف وزارت کار ترکیه مورد تایید قرار گرفته باشد ، می توانند صاحب کارت ویژه “تورکوآوز”(کارت فیروزه ای) شوند. “کارت تورکوآز” در سه سال نخست بصورت موقتی داده خواهد شد.
 • فرد صاحب کارت می تواند از حقوقی که طبق قانون دارندگان نامحدود اجازه کار صاحب آن هستند ، برخوردار شود.
 • دانشجویان خارجی در حال تحصیل در یک دانشگاه به شرط دریافت اجازه کار از حق اشتغال در ترکیه برخوردار خواهند شد.
 • دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در سطوح فوق دیپلم و لیسانس به شرطی می توانند اجازه کار دریافت کنند که سال اول تحصیلی شان را سپری کرده باشند.
 • اگر یک فرد خارجی بدون دریافت اجازه کار ، اقدام به کار در ترکیه کند و اگر وی زیر نظر یک کارفرمای ترک در حال کار باشد ۲ هزار و ۴۰۰ لیره جریمه خواهد شد. اگر همین فرد خارجی خود به صورت مستقل و بدون دریافت اجازه کار مشغول به کار باشد ۴ هزار و ۸۰۰ لیره ترک جریمه خواهد گردید.
 • همچنین براساس این قانون، کارفرما و یا وکیل کارفرمای ترک نیز برای هر کارگر خارجی ای که بدون دریافت اجازه کار به کار گرفته باشد در حدود ۷ هزار لیره ترک جریمه پرداخت خواهند کرد.

چند نکته در مورد اقامت کاری ترکیه:

 • در ترکیه مشاغل در شهر های مختلف ، ممکن است حقوق متفاوتی داشته باشند ، پس هنگام جستجوی شغل ، حتما این مورد را در انتخاب شهر در نظر داشته باشید.
 • ساعت کار در ترکیه 45 ساعت در هفته است و معمولا کارمندان 14 روز در سال مرخصی با حقوق دارند ، که نسبت به ساعت کاری فرد افزایش می یابد.
 • بعد از 8 سال کار متوالی در ترکیه می توانید برای دریافت اقامت بلند مدت و دریافت مجوز کار نامحدود اقدام نمایید. با اخذ مجوز کار نامحدود دیگر نیازی به تمدید مجوز ندارید.
 • بعد از 5 سال کار متوالی در ترکیه ، می توانید درخواست شهروندی بدهید و چنانچه در این مدت پیش کارفرمایی اشتغال نداشته باشید ، مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد.
 • اگر بخواهید در چند شغل مختلف مشغول بکار شوید ، باید برای هر شغل بطور جداگانه مجوز بگیرید.
 • با اشتغال در ترکیه دارای سابقه کار بین المللی می شوید و می توانید از آن برای کار و مهاجرت در کشورهای دیگر استفاده کنید.

سایتهای کاریابی در ترکیه

eleman.net

kariyerzirvesi.com

iskur.gov.tr

tr.linkedin.com

secretcv.com

elemanonline.com.tr

yenibiris.com

kariyer.net

sahibinden.com