استانبول: اقتصادی موفق

استانبول: اقتصادی موفق

رشد سریع تولید ناخالص داخلی

استانبول از عملکرد اقتصادی خوب و فضای تجاری بسیار مطلوبی برخوردار است.

این شهر یک موتور پویا برای رشد و توسعه کشور ترکیه است.

و دارای ساختاری متنوع و شناخت بین المللی است.

استانبول علاوه بر افتخار داشتن برند شهر شناخته شده در جهان، جایگاه خود را در سطح بین المللی حفظ کرده است.

بدین ترتیب، مطابق با گزارش منتشر شده توسط مجله fDi که استانبول را به عنوان برترین شهر آینده ی اروپای شرقی معرفی کرده است، بر این واقعیت صحه می گذارد که استانبول یک شهر بزرگ جهانی با پتانسیل بالا برای تجارت و سرمایه گذاری می باشد.

علاوه بر این، در همین گزارش آمده است که استانبول به عنوان نهمین شهر برتر در رابطه با دوستی تجاری در کل قاره اروپا انتخاب شده است.
براساس گزارش “انجام تجارت سال 2019 – آموزش برای اصلاحات”، اصلاحات سال گذشته تلاش های ترکیه را برای بهبود اوضاع تجاری برای بنگاه های معاملاتی کوچک و متوسط ​​داخلی تسریع کرده است.

براساس گزارش ارائه شده در سال 2019 توسط “بانک جهانی”، کشور ترکیه توانسته رتبه ی 43 از نظر سهولت در تجارت و کسب و کار را به خود اختصاص دهد که نسبت به سال قبل با رشد 17 پله ای مواجه بوده است.

این امر باعث شده است کشور ترکیه به پیشرفت کننده برتر در جهان بدل شود.

که این خود باعث افزایش نرخ رشد اقتصادی قوی کشور نیز شده است و به موجب آن شهر استانبول نیز توانسته در گزارش های رتبه بندی متعدد در رده های بالا قرار گیرد.

نمونه ای از اقتصاد موفق

اقتصاد ترکیه اخیراً دست خوش تحولی عمیق شده است.

با توجه به اجرای سیاستگذاری مناسب با هدف حل مشکلات ساختاری اقتصاد، تأثیر ناچیز بحران مالی جهانی بر ترکیه و به همین ترتیب در استانبول بسیار محدود بوده است.

استانبول به عنوان یک شهر در حال رشد با داشتن سابقه قوی در عملکرد اقتصادی و سرمایه گذاری قابل توجه در زیرساخت ها، محرکه ی اقتصاد کشور ترکیه است.

که تقریباً 40٪ از اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده که ارزشی برابر با 257 میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود.

بنابراین تولید ناخالص داخلی استانبول از 25 کشور اروپایی مانند رومانی، مجارستان، کرواسی و لوکزامبورگ پیشی می گیرد.

براساس سوابق تاریخی رشد اقتصادی در ترکیه، شهر استانبول که تاثیر به سزایی در این رشد دارد، به عنوان موتور رشد عمل می کند.

و 17.1 هزار دلار سرانه تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده که بسیار بالاتر از میانگین ملی می باشد.

در مقایسه با معیار های سال 2001، سرانه تولید ناخالص داخلی در استانبول بیش از پنج رتبه افزایش یافته است.

حجم تجارت خارجی این کشور نیز تقریباً 206 میلیارد دلار است که 75 هزار شرکت در این میان در حال انجام فعالیت تجاری بین المللی در داخل استانبول هستند.

همچنین بخوانید: امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

استانبول: اقتصادی موفق

رونق بخشی به اقتصاد پایدار

بحران مالی جهانی در اواخر دهه 2000 رکود اقتصادی بزرگی را به وجود آورد و به جایی رسید که اکنون بسیاری از آن به عنوان دوره “رکود بزرگ” یاد می کنند.

براساس اعلام سازمان صندوق بین المللی پول، خروجی های اقتصاد جهانی که از سال 1993 تا 2007 با نرخ سالانه 3.2 درصد در حال رشد بود، از سال 2008 تا 2009 با کاهش 2 درصدی مواجه شد.

هرچند نگاه های اجمالی به اقتصاد جهان، پیشامد های متمایز از مراکز واقعی این رخداد را پنهان کرد.

مناطق کلانشهرها، که مجموعه اقتصادی یکپارچه متشکل از شهرها، حومه شهرها و اغلب مناطق روستایی می باشد، به عنوان مراکز فعالیت های اقتصادی با ارزش بالا در سراسر جهان شناخته می شوند.

به گزارش Euromonitor International از تحلیل کنندگان بازارهای جهانی، بهره وری بالای نیروی کار (ارزش افزوده ناخالص به ازای هر کارمند (GFV) ) در استانبول که به عنوان سرمایه تجاری و اقتصادی کشور ترکیه معروف است، در سال 2016 معادل 38 هزار دلار آمریکا بوده است، که باعث تقویت میانگین درآمد خالص به ازای هر خانوار می شود.

استاندارد زندگی مقرون به صرفه

رهبران شهر برای برجسته نمودن شهر خود و همچنین جذب مشاغل و سرمایه گذاری ها که در این شهر صورت می گیرد، نیاز به درک روشنی از عوامل مشخص تأثیرگذار بر کیفیت زندگی ساکنان آن شهر دارند.

پرداختن به مباحثی که ممکن است کیفیت زندگی یک شهر را پایین بیاورد و همچنین برجسته نمودن موقعیت هایی که در آن ها بصورت موفق عمل شده، می تواند یک مزیت رقابتی پایدار را فراهم آورد.

بر اساس مطالعات به عمل‌آمده از سوی مؤسسه مرسر که به بررسی هزینه های زندگی می پردازد و یکی از گسترده ترین سازمان ها در حوزه خود در جهان می باشد، به منظور کمک به شرکت های چند ملیتی و دولت ها در تعیین کمک هزینه برای کارمندان خارج از کشور طراحی شده است.

این مطالعه 209 شهر در پنج قاره را در بر می گیرد و هزینه نسبی بیش از 200 مورد را در هر شهر که شامل هزینه های مسکن، جا به جایی، خرد و خوراک، لباس، کالاهای اساسی خانوار و هزینه های سرگرمی می باشد را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

دولت ها و شرکت های بزرگ از داده های این بررسی استفاده می کنند تا از قدرت خرید کارمندان خود هنگام اعزام به خارج از کشور حمایت کنند و کمک هزینه مسکن خارج از کشور محلی کارمندانشان را ارزیابی نمایند.

شهر استانبول در این مطالعه در رده 163 قرار گرفته و به این معنی است که یک زندگی شهری مقرون به صرفه در تقاطع اروپا و آسیا در انتظار شماست.

جهت مشاوره برای سرمایه گذاری در ترکیه با شرکت خدمات املاک و سرمایه گذاری پیله تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *