اقامت بلند مدت ترکیه

دریافت اقامت بلند مدت ترکیه

آنچه در مقاله “اقامت بلند مدت ترکیه” می خوانید :

تفاوت اقامت بلند مدت و شهروندی

چه کسانی می توانند برای اقامت بلند مدت اقدام نمایند؟

اقامت ترکیه برای آذری ها

شرایط لازم برای دریافت اقامت بلند مدت

مدت زمان اقامت بلند مدت چقدر است ؟

حقوق ناشی از دریافت اقامت بلند مدت ترکیه

دلایل ابطال اقامت بلند مدت ترکیه

مراجعه مجدد به ترکیه بعد از ابطال اقامت بلند مدت

اگر می خواهید بدانید چطور می توانید اقامت بلندترکیه را دریافت کنید و دریافت اقامت بلند مدت کشور ترکیه چه شرایط و مزایایی برای شما دارد ، این مقاله برای شما نوشته شده است.

ترکیه همواره مقصد بسیاری از جوانان و افرادی است که به امید آینده ای بهتر ، قصد مهاجرت دارند . ترکیه به دلیل نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی به ایران ، شرایط زندگی مناسب ، دانشگاه های معتبر و شرایط مناسب اقلیمی و آب و هوایی ، کشوری مناسب برای مهاجرت و زندگی برای ایرانیان است. هر ساله افراد زیادی از روش های مختلف اقدام به دریافت اقامت ترکیه می کنند.

داشتن اقامت بلند مدت یا نامحدود ترکیه به معنی داشتن ویزا و اجازه زندگی در خاک ترکیه ، بدون نیاز به تمدید سالیانه است. برای دریافت اقامت بلند مدت ، ابتدا باید چند سال در ترکیه با اقامت کوتاه مدت زندگی کنید و سپس برای دریافت اقامت بلند مدت ، اقدام نمایید. دریافت اقامت دائم از ترکیه با هر روشی حداقل 8 سال زمان می برد.

بنر تماس با پیله

اگر قصد اقامت بلند مدت و زندگی در ترکیه را دارید ، حتما یادگیری زبان ترکی را در برنامه خود قرار دهید ، اگرچه برای دریافت اقامت ترکیه نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید ، اما برای زندگی راحت تر و پیدا کردن شغل مناسب ، باید زبان ترکی را بلد باشید.

تفاوت اقامت بلند مدت و شهروندی

اقامت بلند مدت کشور ترکیه با تابعیت ترکیه (امتیاز شهروندی یا وطن داشی) کاملا متفاوت است، متاسفانه برخی سودجویان از ناآگاهی مردم در خصوص تفاوت این دو کلمه هم ریشه سوء استفاده کرده اند.

اقامت بلند مدت یعنی داشتن ویزای بلند مدت و اجازه زندگی به عنوان یک تبعه خارجی در خاک ترکیه و عدم نیاز به تمدید ویزا، یعنی به طور مثال چنانچه شخصی در ترکیه به صورت قانونی خانه ای اجاره کند و یا ملکی بخرد می تواند برای ویزای یک ساله قابل تمدید اقدام کند، اما با داشتن این ویزا فرد اجازه کار نخواهد داشت و چنانچه در سال بیش از 180 روز خارج از خاک ترکیه باشد، خود به خود اقامت یک ساله اش باطل می شود، حال چنانچه شخصی 8 سال متمادی به صورت قانونی و با داشتن ویزا در ترکیه زندگی کرده باشد، می تواند برای گرفتن اقامت بلند مدت اقدام کند، که اقامت بلند مدت تنها یعنی داشتن ویزای دائم و با وطن داشی و امتیاز شهروندی کاملا متفاوت است، اقامت بلند مدت یعنی شخص به عنوان یک تبعه خارجی اجازه زندگی در خاک ترکیه را دارد ولی هرگز شهروند و تبعه ترکیه محسوب نمی شود و اخذ پاسپورت ترکیه شامل حال این فرد نمی شود، بنابراین از برخی از حقوقی که شهروندان ترکیه از آن بهره مند می شوند، نمی تواند استفاده کند و تنها اجازه زندگی (ویزا) در ترکیه به وی تعلق می گیرد.

چه کسانی می توانند برای اقامت بلند مدت اقدام نمایند؟

افرادی که 8 سال بدون وقفه و با اجازه اقامت ، در ترکیه اقامت داشته اند و یا دارای شروط تعیین شده از سوی سازمان سیاست های مهاجرتی باشند، برایشان با تائید وزارتخانه ، از سوی استانداری ها ، اجازه اقامت بلند مدت صادرمی گردد. افراد پناهجو، پناهجویان مشروط و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی، اجازه اقامت بشردوستانه و حفاظت موقت ، حق مراجعه جهت اجازه اقامت بلند مدت را ندارند.

اقامت ترکیه برای آذری ها

مطابق با قوانین حال حاضر ترکیه داشتن ریشه ترک ،  برای شخص امتیازی ایجاد نمی کند و برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه باید مانند سایر افراد اقدام نمایند.

شرایط لازم برای دریافت اقامت بلند مدت

برای اقدام به دریافت اقامت دائم ترکیه باید شرایط زیر را دارا باشید :

  • اقامت در ترکیه برای مدت هشت سال بدون وقفه با اجازه اقامت (در محاسبه هشت سال بدون وقفه، بر اساس ماده ۳۸ قانون ، اقامت های پناهجویی حساب نشده، مدت زمانی که با اجازه اقامت دانشجویی حضور داشته باشید نصف و سایر اجازه های اقامت به طور کامل محاسبه خواهند شد.)
  • عدم دریافت کمک های اجتماعی (Sosyal yardım) در سه سال اخیر
  • نداشتن مشکلات امنیتی و قضایی در ترکیه
  • داشتن درآمد منظم و مکفی که گذران زندگی خود و خانواده وی (در صورت وجود) را تامین نماید،
  • داشتن بیمه بهداشت و درمان معتبر،
  • فرد به عنوان تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت عمومی به شمار نیاید (به غیر از اتباع خارجی که سازمان سیاست های مهاجرت مناسب بداند)

برای خرید آپارتمان قسطی در استانبول ضربه بزنید.

شرکت پیله با کادری مجرب و متخصص، راهنمای شما خواهد بود. با ما تماس بگیرید.277 75 04 (533) 90 + (whatsapp)

مدت زمان اقامت بلند مدت ترکیه چقدر است ؟

اقامت بلند مدت بصورت نامحدود صادر می شود و نیازی به تمدید آن ندارید.

شرایط دریافت اقامت دایم ترکیه

حقوق ناشی از دریافت اقامت بلند مدت ترکیه

افرادی که اقامت بلند مدت دریافت می کنند؛ به غیر از وظیفه خدمت سربازی، حق شرکت در انتخابات، اشتغال به عنوان مامور دولت و واردات خودرو به صورت معاف و مقررات درج شده در قانون ویژه، با محفوظ باقی ماندن حقوق مربوط به تامین اجتماعی، همانند شهروندان ترکیه دارای سایر حقوق می باشد.

دلایل ابطال اقامت بلند مدت ترکیه

در صورتی که فرد برای نظم و امنیت عمومی تهدید جدی به شمار بیاید و یا بنابر دلایلی به غیر از مواردی مانند سلامتی، آموزش و خدمت اجباری در کشور خود، برای مدت بیش از یک سال خارج از ترکیه باشد، در این شرایط اجازه اقامت بلند مدت وی باطل خواهد شد.

باطل نمودن اجازه اقامت بلند مدت از سوی استانداری ها انجام می گیرد.

مراجعه مجدد به ترکیه بعد از ابطال اقامت بلند مدت

  • مراجعه مجدد برای اجازه اقامت بلند مدت که باطل گردیده است، در خارج از کشور از طریق کنسولگری ها صورت می گیرد و در داخل کشور ترکیه نیز از طریق استانداری استانی که فرد خارجی در آن اقامت دارد و یا بر اساس اصول مراجعه که از سوی اداره کل تعیین گردیده است ، انجام خواهد گرفت.
  • در مراجعات مجدد، شرط هشت سال اقامت بدون وقفه با اجازه اقامت در ترکیه دوباره خواسته نخواهد شد، مراجعات با اولویت ارزیابی خواهند گردید و حداکثر ظرف یک ماه نتیجه آن اعلام خواهد گردید.
  • اتباع خارجی که اجازه اقامت بلند مدت آنها ، به دلیل اقامت بی وقفه بیش از یکسال در خارج از ترکیه به علت مسائلی غیر از سلامتی، آموزش و خدمت وظیفه اجباری در کشور خود، باطل شده باشد، برای کسب این اجازه اقامت می توانند دوباره مراجعه نمایند.

برای آشنایی با زیباترین مکان های دیدنی استانبول ضربه بزنید