اقامت خانوادگی ترکیه

دریافت اقامت خانوادگی ترکیه

در این مقاله می خوانید  :

اجازه اقامت خانوادگی برای چه افرادی تنظیم می گردد

شرایط دریافت اقامت خانوادگی

تغییر اجازه اقامت خانوادگی به اقامت کوتاه مدت

نکات اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

دلایل رد ، ابطال یا عدم تمدید اجازه اقامت خانوادگی

برای سفر به ترکیه و دیدن عزیزانتان ، یا تفریح و گردش در ترکیه و شناخت بهتر ترکیه ، نیاز به ویزا ندارید و تا 90 روز  می توانید در ترکیه بمانید. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید ، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به درخواست اقامت کوتاه مدت ، به ترکیه سفر کنید و از نزدیک شرایط کار و زندگی در ترکیه ، امکانات تحصیلی و هزینه زندگی را بسنجید. چنانچه بیشتر از 90 روز در ترکیه بمانید ، موقع خروج توسط پلیس فرودگاه جریمه خواهید شد. حتما مبلغ جریمه را پرداخت کنید و برگه پرداخت را همراه خود داشته باشید ، تا دفعات بعد برای ورود به ترکیه دچار مشکل نشوید.

در فرودگاه بصورت رایگان ویزا ترکیه برای ایرانیان صادر می شود. همچنین می توانید از طریق سایت e-visa نیز اقدام به دریافت ویزای ترکیه کنید.

درخواست اقامت ترکیه به دلیل نرخ رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر افزایش یافته است. قرابت فرهنگی و همسایگی این کشور با ایران ، باعث شده سالانه افراد زیادی درخواست اقامت آنجا را داشته باشند . روش های مختلفی برای اخذ اقامت کوتاه مدت و بلند مدت ترکیه وجود دارد. یکی از روش های دریافت اقامت کوتاه مدت ، درخواست اقامت خانوادگی است.

اجازه اقامت خانوادگی برای چه افرادی تنظیم می گردد

در خصوص شهروندان ترکیه ،افرادی که مشمول ماده 28 قانون شماره 5901 باشند ،یا دارای یکی از انواع اجازه اقامت بوده ، پناهجویان و دارندگان وضعیت حفاظت ثانویه ، برای  همسر ، فرزند خارجی زیر 18 سال خود و یا همسر ، فرزند خارجی نیازمند مراقبت خود ویا همسر ، اجازه اقامت خانوادگی داده می شود.

افرادی که حداقل یک سال در ترکیه حضور دارند و  اجازه اقامت در ترکیه را دارند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود و یا فرزندی که نیاز به مراقبت دارد ، درخواست اقامت خانوادگی بدهند . به این فرد حامی گفته می شود و باید بتواند هزینه های زندگی افراد خانواده را تامین کند.

چنانچه فرد متقاضی دارای بیش از یک همسر باشد ، تنها به یکی از همسرانش اجازه اقامت خانوادگی داده می شود ، اما در خصوص فرزندان ، برای تمامی آنها اجازه اقامت صادر می شود . فرزندان زیر 18 سال  دارای اقامت خانوادگی بدون نیاز به دریافت اقامت تحصیلی می توانند در مقطع ابتدایی و راهنمایی در ترکیه ، به تحصیل بپردازند و فرزندان بالای 18 سال نیازمند دریافت اقامت تحصیلی هستند.

شرایط دریافت اقامت خانوادگی :

برای اینکه بتوانید خانواده خود را به ترکیه بیاورید و برای آنها اقامت بگیرید ، لازم است شروط زیر را دارا باشید:

حامی باید حداقل دستمزد را داشته باشد و سهم هر فرد کمتر از یک سوم حداقل دستمزد نباشد.

حامی باید پوشش بیمه پزشکی همه اعضا خانواده را داشته باشد.

حداقل یکسال از اقامت حامی در ترکیه گذشته باشد و آدرس وی در سیستم ثبت آدرس ، ثبت شده باشد.

ارائه برگه عدم سوء سابقه که نشان دهد فرد در 5 سال گذشته مرتکب جرمی که بر نظم خانواده تاثیر بگذارد ، نشده.

همچنین افرادی که قصد اقامت در کنار شما به عنوان خانواده را دارند باید مشمول شرایط زیر باشند:

ارائه مدارک و اطلاعات حامی در ارتباط با هدف اقامت در کشور و نشان دادن قصد زندگی با افراد تعیین شده و ماهیت زندگیشان

سن همسر بیشتر از 18 سال باشد

مشمول ماده ۷ قانون مذکور بودن

عدم ازدواج تنها به دلیل اخذ اقامت

تغییر اجازه اقامت خانوادگی به اقامت کوتاه مدت :

شرایطی وجود دارد که ممکن است فرد دیگر تحت اجازه اقامت خانوادگی قرار نگیرد ، اما همچنان می خواهد در ترکیه بماند ، این افراد چنانچه در هر کدام از دسته بندی های زیر قرار بگیرند ، می توانند در خواست اقامت کوتاه مدت بدهند.

 چنانچه فردی که با شهروند ترک ازدواج کرده ، طلاق بگیرد و حداقل 3 سال با اجازه اقامت خانوادگی ، در ترکیه اقامت داشته ، ( در صورتی که ثابت شود فرد قربانی خشونت درون خانواده شده است ، شرط 3 سال لازم نیست.) می تواند درخواست اقامت کوتاه مدت بدهد.

 افرادی که سه سال پیش از رسیدن به سن 18 سالگی ، اقامت خانوادگی ترکیه را داشته اند ، می توانند برای اجازه اقامت کوتاه مدت در خواست بدهند.

فردی که حامی اش فوت شود و با اجازه اقامت وابسته به پشتیبان در ترکیه اقامت دارد، می تواند درخواست اقامت کوتاه مدت ترکیه را بدهد.

نکات اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه :

  • اقامت حداکثر برای مدت 3 سال صادر می شود و این زمان نباید بیشتر از مدت زمان اجازه اقامت حامی باشد.
  • اقامت خانوادگی شامل دانش آموزان نمی شود ، حامی شما نمی تواند یک کودک زیر 18 سال باشد، پس چنانچه فرزند شما در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل باشد ، امکان دریافت مجوز اقامت خانوادگی را ندارید.

دلایل رد ، ابطال یا عدم تمدید اجازه اقامت خانوادگی :

در صورت بروز هر یک از شرایط زیر ممکن است به شما اجازه اقامت خانوادگی داده نشود و یا چنانچه هم اکنون این اقامت را دارید ؛ دیگر اجازه اقامت شما تمدید نشود .

چنانچه شروط لازم برای اجازه اقامت خانوادگی از بین برود یا برآورده نشود.

در صورتیکه ثابت شود با هدفی بجز اهداف اجازه اقامت خانوادگی ، اقامت درخواست شده است.

در صورتی که حکم اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به کشور در مورد فرد وجود داشته باشد.