خرید خانه در ترکیه 2020

املاک ترکیه در سال 2020 و بعد از آن چگونه خواهد بود؟

برای سرمایه گذاران املاک در ترکیه، دهه گذشته قطعا جالب بوده است. دستاوردهای اقتصادی، مشکلات ارزی، انتخابات، تلاش برای کودتا و با وجود تمام این مشکلات ، پایه های اقتصادی ترکیه کاملا سالم بوده و سرمایه گذاران ثروت زیادی کسب کردند.در این مقاله نظرات کامرون دگگین Cameron deggin ، مدیر دارایی ترکیه ، نگاه وی به آینده و ثروت ترکیه ، در سال 2020 و پس از آن را بررسی می کنیم.

رشد مثبت در پیش رو است

سال گذشته اقتصاد ترکیه، با گسترش 1 % ، (پیش بینی صندوق بین المللی پول 2% بود.) انتظارات را کاهش داد. امسال با پیش بینی صندوق بین المللی پول ، در مورد گسترش بیش از 3% ، قرار است رشد بیشتری پیدا کند.
دگگین می گوید:”این بسیار امیدوار کننده است”.اگر ترکیه را به عنوان یک اقتصاد توسعه یافته در نظر بگیرید، رشد تولید ناخالص داخلی 3% به هیچ وجه بد نیست. هنگامی که این عدد با پیش بینی رشد اروپا مقایسه می شود که 1.5% است، حتی ساده تر به نظر می رسد.
در 18 ماه پیش، کاهش ارزش 29 درصدی در ارز وجود داشت، انتقال از آن به رشد تولید ناخالص داخلی 3% موکد این امر است که ترکیه، اصول اقتصادی قویی دارد.
به دنبال کاهش ارزش پول، بازگشت دوباره مانند آن، بسیار نادر است.
نرخ بهره کاهش می یابد
به دنبال هرج و مرج در سال 2018 ، هنگامی که لیر ترکیه از کنترل خارج شد، نرخ بهره افزایش یافت. برای کنترل کاهش سریع ارزش لیر، بانک مرکزی ترکیه اقدام به افزایش نرخ بهره بانک کرد. این حرکت باعث ثبات در ارزش لیر شد، اما به معنی رشد کندتر نیز بود.
به عبارت دیگر، پیش از کاهش ارزش لیر، نرخ بهره در ترکیه حدود 8 درصد بود، در ابتدای سال 2019 جای این عدد را 25 درصد گرفته بود.این امر تاثیر چشمگیری بر بازار املاک داخلی ترکیه داشت که تقریبا شامل 95 درصد معاملات ملکی می شد.
همانطور که تصور می کنید، این بازار بجز برای سرمایه گذارانی که پول نقد داشتند، متوقف شد.سرمایه گذاران خارجی وارد عمل شدند و از فرصتهای بسیار خوبی بهره مند شدند.
با این حال ، تا پایان سال 2019 این نرخ بهره به 13 درصد کاهش یافت و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری نیز روند کاهشی داشته باشد.
پیش بینی دگگین این است که این رقم تا 8.5 درصد کاهش پیدا کند. بازار املاک ترکیه مجدد افزایش چشمگیری در تعداد سرمایه گذاران خواهد داشت، که البته شاید به سطح سه سال پیش نرسد. این افزایش مجدد سرمایه گذاری به خصوص در بخش خرید ملک در ترکیه، دیده خواهد شد. میانگین زمان لازم برای فروش ملک بین 4 تا 8 ماه خواهد بود.
دگگین به افرادی که قصد سرمایه گذاری در املاک ترکیه را دارند، پیشنهاد می کند تا زودتر این کار را انجام دهند.

شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری ، اهداف را تغییر می دهد

تاثیر دیگر بحران ارزی ترکیه، کاهش آستانه سرمایه گذاری برای دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری بود.قبل از سال 2018 ، افراد خارجی با حداقل 500 هزار دلار سرمایه گذاری، می توانستند اقامت ترکیه را دریافت نمایند، اما دولت برای جذب درآمد مورد نیاز خود، این آستانه را به 250 هزار دلار کاهش داد. با این کار، دولت از طرف مخالفین این امر، به شدت تحت فشار قرار گرفت، تا جلوی این کار گرفته شود.
با نگاهی به آمار و ارقام، تابعیت از طریق سرمایه گذاری کمی بیش از 3 میلیارد دلار، برای اقتصاد ایجاد کرده است. برای اقتصادی با ارزش 850 تا 900 میلیارد دلار، 3 میلیارد دلار، زیاد به نظر نمی رسد، اما 24 ماه دیگر، 3 میلیارد دلار راه خود را برای رسیدن به 10 میلیارد دلار می سازد.
البته به نظر دگگین، به دلیل انتخابات 2013 و فشارهایی که روی دولت برای حذف این برنامه است، احتمالا تا پیش از انتخابات ، دولت مجبور به لغو این برنامه شود.

پروژه بزرگ مگا استانبول گسترش خواهد یافت

در حالی که پیشرفت پروژه مرکز دارایی استانبول واقع در Atashehir، در سال 2018 متوقف شد، اکنون کار پروژه مجدد از سر گرفته شده و پیش بینی می شود تا سال 2022 تکمیل شود.
در حال حاضر قلب مالی در بخش اروپایی استانبول، در maslak، شیشلی قرار دارد. این مناطق قدیمی، خسته و دست و پا گیر هستند. علاوه بر این ترافیک در این مناطق ،اکثرا مشکل ایجاد می کند و سالانه ترافیک هزینه و زمان زیادی را به هدر می دهد.
مرکز مالی جدید، در بخش آناتولی این شهر، تعداد بسیاری از موسسات ترکیه ، از جمله بانک ها را در خود جای داده است ، به مرکز اقتصادی کارآمد تر تبدیل خواهد شد.
به دلیل مشکلات اقتصادی در سال 2018 ، کار روی پروژه کند شده بود، که با تزریق مالی دولت مجدد از سر گرفته شده است.
“کار با سرعت کامل در حال انجام است، در حال حاضر بیشتر مراحل به اتمام رسیده اند، در این بین می توانید اسامی بانک مرکزی ترکیه و دیگر بانک های بزرگ را ببینید که در برج ها وجود دارند.”
این مرکز فرصتهای این منطقه و مناطق اطراف آن را تغییر داده است. قیمت ملک در Atashehir و مناطق اطراف آن به شدت در حال افزایش است.

خریداران چینی و اروپایی ملک در ترکیه افزایش یافته اند

تا دو سال پیش شما هیچ فرد چینی را نمی دیدید که برای خرید ملک به ترکیه بیاید، اما اکنون هر ماه تعدادی چینی برای خرید ملک به ترکیه می آیند.
در سال 2019 ، ساحل جنوبی و جنوب غربی ترکیه، شامل بدروم، فتحیه و کالکان که محل اقامت تفریحی به شمار می آیند، روند صعودی طی کرده اند.
اسپانیا، ایتالیا و یونان دیگر جایگاه قبلی خود را ندارند، برای خریداران، ایتالیا، اسپانیا و ترکیه یک جایگاه را دارند، اما خرید خانه در ترکیه برای آنها مزایای خیلی بیشتری خواهد داشت.
اگر شما هم علاقه مند به خرید خانه در ترکیه هستید، با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *