اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

 سه اپراتور اصلی در ترکیه وجود دارد:

ترکسل (Turkcell)

ودافون (Vodafone)

ترک تلکام (Türk Telecom)

هر سه اپراتور قابل اطمینان هستند و طبق گفته شرکت OpenSignal، ترکسل پوشش بهتری دارد و پس از آن ودافون و ترک تلکام هستند. هر سه اینترنت پر سرعت خوبی دارند که در بیشتر شهرها و روستاها پوشش دارد. شما با خرید سیم کارت و داشتن اینترنت می توانید به راحتی در مورد جاذبه ها اطلاعات کسب کنید و مسیرهای دستری به آن ها را توسط گوگل مپ پیدا کنید.

ترکسل (Turkcell)

 بزرگ‌ترین اپراتور موبایل در ترکیه ترکسل است. این اپراتور دارای بیشترین پوشش آنتن دهی در سرتاسر ترکیه است. سیم کارت‌های ترکسل را می‌توانید از مغازه‌های رسمی خریداری کنید. سرویس دهی این اپراتور کمی لوکس‌تر از دیگر اپراتورها است. این مغازه‌ها به مانیتورهایی که انواع سیم‌کارت‌ها و قیمت‌هایشان را نشان می‌دهند تجهیز شده است. جالب است که بدانید اغلب ایرانیان از خدمات این اپراتور استفاده می‌کنند.

علاوه بر خدمات تماس و پیام، شما با این سیم‌کارت می‌توانید از اینترنت‌های ۲G، ۳G و  G4/LTE، 5 G استفاده کنید. البته بسته‌های مکالمه، اینترنت و اس ام اس این اپراتور به نسبت از سایر اپراتورها کمی گرانتر است و همراه هزینه ناچیزی بابت مشترک بودن از شما دریافت خواهد شد.

ولی یکی از نکات جالب و خوب این اپراتور این است که اگر شما شارژ تماستان تمام شده باشد یا بسته‌تان به پایان رسیده باشد و بخواهید به شماره‌ای دیگر از ترکسل تماس بگیرید، تلفن گویا پس از اعلام اتمام بسته و یا شارژ شما به شما پیشنهاد می‌دهد که با زدن دکمه یک، تماس خود را به فرد مقابل اعلام کنید تا او با شما تماس بگیرد.

اما مهم ترین مسئله درباره ترکسل این است که با قرار دادن سیمکارت های ترکسل در حالت رومینگ، می‌توان از آن ها در ایران هم استفاده کرد. این مسئله مخصوصا زمانی به کار می آید که شما سیمکارت اعتباری دارید و پس از 6 ماه بی استفاده ماندن، خط شما به طور کلی از رده خارج خواهد شد. شما حتی در ایران هم می توانید خط تلفنتان را فعال نگه دارید.

بسته های زیر برخی از نمونه ها هستند که برای فعال سازی کد ۲۲۲۲ را باید شماره گیری کنید.زمانی که شما کد ۲۲۲۲ را می گیرید، در ادامه باید واژه «EVET» را به عنوان پاسخ بفرستید تا درخواست شما نهایی شود.

نام بسته قیمت حجم مدت
HAFTALIK 1GB لیر ۱۲ ۱GB ۷ روز
YENI 500MBINTERNET لیر ۱۴ ۵۰۰MB
YENI 1GB لیر ۲۰ ۱GB
YENI 2GB لیر ۲۵ ۲GB
YENI 4GB لیر ۳۵ ۴GB ۳۰ روز
YENI 6GB   لیر ۴۵ ۶GB
YENI 8GB لیر ۵۵ ۸GB
TEKRARLI15GB لیر ۸۹ ۱۵GB ۳ ماه

برخی از کد های سرویس دهی ترکسل:

ستاره 123 مربع: چک کردن میزان اعتبار

ستاره 100 مربع: مشاهده منو اصلی خدمات ترکسل

ستاره 159 مربع: مشاهده باقی مانده بسته

ستاره 711 مربع: اطلاع از اینکه یک شماره متعلق به کدام شرکت است.

برای ارتباط با خدمات مشترکین ترکسل می‌توانید با شماره 05325320000 تماس بگیرید.

ودافون (Vodafone)

رنگ قرمز و سفید در میان اپراتورها متعلق به ودافون است. پس از ترکسل نوبت به ودافون یعنی دومین اپراتور بزرگ اصلی ترکیه می‌رسد. این اپراتور به شدت در حال رقابت با ترکسل است و به همین جهت در راضی کردن مشتریان دست به ابتکارات جالبی می‌زند.نخستین موردی که باید در مورد ودافن بدانید سرعت اینترنت و مقرون به صرفه بودن خرید بسته‌های اینترنتی آن است. اگر بیشتر کاربرد تلفن همراه برایتان اینترنت است حتماً ودافون را در رده نخست قرار دهید. سرعت بالا و پوشش شبکه‌ای خوب تا جایی که حتی برخی از دور افتاده‌ترین نقاط تحت پوشش اینترنت این اپرانور است.

اگر برای گردش به ترکیه سفر کرده‌اید «سیم‌کارت تعطیلات» ودافون به شما توصیه می‌شود. این سیم‌کارت 120 روز فعال است و مردم محلی نمی‌توانند آن را خریداری کنند و تنها مختص گردشگران است. علاوه بر اینترنت نکته جالب و مثبت درباره این اپراتور برای کسانی که زبان ترکی بلد نیستند این است که کارمندان این اپراتور اغلب به زبان انگلیسی مسلط‌اند و می‌توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند. درست مانند ترکسل ماهانه مبلغی به عنوان حق اشتراک این سیم‌کارت از شارژ شما کسر خواهد شد و با کد ستاره 123 می‌توانید از باقی مانده شارژ خود با خبر شوید.

اعتبار را می توان در مقادیر مختلف خریداری کرد. برای اضافه کردن اعتبار شماره ۷۵۰۰ را زده، شماره ۱۲ رقمی را وارد کنید، سپس کلید # را فشار داده، سپس شماره ۵ رقمی، و بعد # را فشار دهید. دیتای استاندارد این سیم کارت در ترکیه، ۰٫۱۲ لیر به ازای ۱۰ کیلوبایت است. برای چک کردن اعتبار خود می توانید واژه «SORGU» را به ۳۶۳۶ بفرستید و برای خرید بسته ۳۶۳۶ را شماره گیری کنید.

نام بسته قیمت حجم   مدت
GUNLUK 150  لیر ۲ ۱۵۰MB ۲۴ ساعت
ABONE H250MB لیر ۵ ۲۵۰MB
HAFTALIK 500 لیر 7 ۵۰۰MB ۷ روز
 GB HAFTALIK1 لیر ۱۰ ۱GB
ABONE DEVAM 250MB لیر ۱۲ ۲۵۰MB
ABONE DEVAM 500MB لیر ۱۶ ۵۰۰MB
ABONE DEVAM 1GB لیر ۲۲ ۱GB ۳۰ روز
ABONE DEVAM 2GB لیر ۳۰ ۲GB

برای ارتباط با خدمات مشترکین ودافن می توانید با شماره 05425420000 تماس بگیرید.

ترک تلکام (Türk Telecom)

این اپراتور در جایگاه سوم و به عنوان کوچک‌ترین اپراتور تلفن همراه ترکیه شناخته می‌شود. ترک تلکام پوشش گسترده‌ای دارد و تلاش کرده است تا مشتریانش را در این زمینه راضی نگه دارد. اینترنت این اپراتور نیز پرسرعت است و از شبکه‌های 2G، 3G و  4 G/LTE پشتیبانی می‌کند. این سیم‌کارت را نیز می‌توانید از از فروشگاه‌های رسمی ترک تلکام تهیه کنید.

برای فعال سازی این سیم‌کارت کافی است تا شماره 8090 را وارد کنید و پس از آن می‌توانید از بسته‌های آن استفاده کنید.

از اشکالات این اپراتور این است که فهرست دقیقی درباره خدمات کامل آن ارائه نمی‌شود. بهترین راه این است که برای استفاده از خدمات این اپراتور با کارکنان آن صحبت کنید و از آن‌ها نکات مربوطه را بپرسید و سؤال هایتان را مطرح کنید. خیالتان از بابت پاسخگویی راحت باشد. این شرکت یکی از نمونه‌های خوب و فعال این زمینه است.

سیمکارت های ترک تلکام هم مانند ترکسل در ایران قابل استفاده است. تنها کافی است حالت رومینگ را فعال کنید. اگرچه ممکن است هزینه بیشتری متحمل شوید ولی سیمکارتتان بلا استفاده نخواهد ماند و در موقعیت های خاص به کار خواهد آمد.

بسته های زیر را می توانید تهیه کنید و برای فعال سازی باید شماره ۵۵۵۵ را بگیرید. برای فعال سازی این سیم کارت در ترکیه باید به ۵۵۵۵ مسیج بفرستید که پس از آن، پاسخی از  ۲۴۳۸ برایتان خواهد آمد. شما سپس باید واژه «EVET» را بفرستید تا بسته شما فعال شود.

            نام بسته             قیمت حجم مدت
 HAFTA لیر ۵ ۱۰۰MB ۷ روز
AYLIK 100MB لیر ۹ ۱۰۰MB ۳۰ روز
AYLIK 1GB لیر ۱۹ ۱GB ۳۰ روز
AYLIK 3GB لیر ۴۵ ۳GB ۳۰ روز
AYLIK 5GB لیر ۵۵ ۵GB ۳۰ روز
۸GB لیر ۶۹ ۸GB ۳۰ روز
۱۰GB لیر ۷۹ ۱۰GB ۳۰ روز

 مدارک لازم برای خرید سیم کارت:

برای خرید سیم کارت لازم است که پاسپورت خود را به اپراتور ارائه دهید و فرمی را که به شما داده می‌شود با توجه به اطلاعات پاسپورت پر کنید. لازم به ذکر است که شما فقط امکان خرید سیم کارت‌های اعتباری را دارید و تهیه‌ی سیم کارت دائمی برای مسافران استانبول امکانپذیر نیست. همچنین اگر امکان دارد سفر شما بیش از یک ماه به طول بینجامد، لازم است که گوشی خود را رجیستر کنید و مالیات سیم کارت و گوشی را بپردازید.

انواع سیم‌کارت ها در ترکیه:

دائمی: گردشگران نمی‌توانند در ترکیه سیم‌کارت دائمی ثبت نام کنند. تنها در صورتی کسی می‌تواند از سیم‌کارت دائمی استفاده کند که در ترکیه حساب بانکی و یا ملک داشته باشد. جالب است که بدانید یکی از دلایلی که بسیاری از گردشگران در سفر به ترکیه سیم‌کارت نمی‌خرند و از سیم‌کارت قبلی خودشان استفاده می‌کنند نیز همین است.

اعتباری: سیم‌کارت اعتباری ترکیه نیز مشابه سیم‌کارت اعتباری ما در ایران است. همه اپراتورها این خدمات را ارائه می‌دهند و شما می‌توانید از میانشان با توجه به هزینه‌ها یکی را انتخاب کنید. البته تفاوت قیمت چندانی میان این اپراتورها وجود ندارد. بدی سیم‌کارت‌های اعتباری ترکیه این است که اگر از آن‌ها به مدت 6 ماه استفاده نکنید، غیرفعال خواهند شد. اگر قرار است برای 6 ماه از سیم‌کارتتان استفاده نکنید و می‌دانید که پس از 6 ماه دوباره به این نیاز پیدا خواهید کرد، نگران نباشید. می‌توانید با قرض دادن این سیم‌کارت به دیگر افرادی که در ترکیه زندگی می‌کنند و یا قصد سفر به آن جا را دارند از غیرفعال شدن آن جلوگیری کنید و مجبور نباشید که مجدداً در سفر بعدی هم سیم‌کارت بخرید. اگر هم که سیمکارتتان ترک تلکام و ترکسل است، می‌توانید برای جلوگیری از باطل شدن از آن‌ها در ایران هم از آن‌ها استفاده کنید.

گردشگری: سیم‌کارت گردشگری یکی از قابلیت‌های جالبی است که اپراتورها برای گردشگران ترکیه تدارک دیده‌اند. این سیم‌کارت ها تنها سه ماه اعتبار دارند و تقریباً هر سه اپراتور آن‌را با خدمات یکسان و قیمت یکسانی ارائه می‌دهند. ولی محبوب‌ترین آن‌ها در میان گردشگران مربوط به سیم‌کارت ودافون هالیدی است. این سیم‌کارت به شما امکان برقراری 300 دقیقه مکالمه داخلی و 30 دقیقه مکالمه بین‌المللی می‌دهد. 10 گیگ اینترنت از دیگر امکانات این سیم‌کارت گردشگری متعلق به اپراتور ودافون است.

بین‌المللی: دیگر امکانی که اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه فراهم کرده‌اند خرید سیم‌کارت بین‌المللی است. شما می‌توانید از این سیم‌کارت در 200 کشور دنیا استفاده کنید و تماس شما اگر چه گران‌تر از تماس‌های داخلی سیم‌کارت های محلی خواهد بود ولی دیگر نیازی نیست برای هر کشور سیم‌کارت مخصوص به آن را تهیه کنید و هزینه اولیه را پرداخت کنید. اگر سفرهای بین‌المللی زیادی در پیش دارید این گزینه برای شما به نظر مناسب‌ترین می‌رسد.

Alldaywifi: برای داشتن اینترنت حتماً لازم نیست سیمکارت داشته باشید. می‌توانید از Alldaywifi استفاده کنید. اگر برای کار به ترکیه می‌روید و قصد تجارت دارید و یا قرار است استفاده بالایی از اینترنت داشته باشید، این دستگاه تمامی نیاز شما به اینترنت با سرعت بالا را برطرف می‌کند. با این دستگاه شما می‌توانید از 3 تا 7 روز به طور نامحدود اینترنت پرسرعت داشته باشید. البته می‌توانید بیشتر از 7 روز هم استفاده کنید ولی باید به ازای هر روز 6 دلار اضافه پرداخت کنید. خرید این دستگاه نیز بسیار راحت است. شما حتی می‌توانید آن را اینترنتی خریداری کنید و سفارش کنید که در محل خاصی به دستتان برسد.

نکته‌ای که باید بدانید: سیم‌کارت از زمانی که آن را خریداری کرده‌اید قابل استفاده نیست و باید یک ساعت زمان ببرد تا بتوان از آن استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *