بسیاری از سرمایه گذاران، خریداران ملک، توریست ها و… می خواهند سرمایه ی خود را به شکل دلار آمریکا وارد کشور ترکیه بکنند. از آن جا تبدیل دلار به لیر می تواند به خاطر جا به جایی مداوم ارزش این دو ارز به نسبت یک دیگر مخاطره انگیز باشد، این افراد به دنبال جدیدترین اطلاعات و راه های موثق تبدیل دلار به لیر و همچنین دقیق ترین قیمت لیر امروز می گردند.

برای اتباع ایرانی نیز دانستن نرخ برابری لیر به تومان اهمیت بالایی دارد. از این رو گروه خدمات املاک و سرمایه گذاری پیله در ادامه این مطلب سعی می کند به این سوالات پاسخ مناسبی بدهد. با ما همراه باشید.


لیر ترکیه چیست؟


واحد رسمی پول کشور ترکیه، لیره یا لیر می باشد. نماد بین المللی این ارز TL می باشد. همچنین لیر ترکیه در واحد های یک، پنج، ده، بیست، پنجاه، صد و دویست لیری به صورت اسکناس توسط بانک مرکزی ترکیه به چاپ میرسد. واحد زیرین لیر ترکیه، کروش می باشد. هر 100 کروش، یک لیر می باشد. بانک مرکزی ترکیه، عهده دار وظیفه ی اعلام قیمت لیر امروز به صورت روزانه است و همچنین تبدیل دلار به لیر رایج ترین تبدیل ارزی در بازار ارز کشور ترکیه است.


نرخ برابری ارز یعنی چه؟


نرخ برابری ارز به معنی قیمت ارز یک کشور بر مبنای ارز کشور دیگر است . مبادلات بین المللی به صورت پول رایج و معتبر کشوری که معامله با آن انجام شده است صورت می گیرد و نرخ برابری ارز تعیین کننده مبلغ نهایی مبادله در همان لحظه می باشد.

بنابراین نرخ برابری هر ارزی نسبت به ارز کشور دیگر تعیین می شود و برای محاسبه آن همواره به جای یک ارز، یک جفت ارز خواهیم داشت مثل نرخ درهم در مقابل دلار یا تبدیل دلار به لیر یا یورو در برابر دلار یا لیر به تومان و …


لیر به تومان-پیله

نمودار لحظه ای تبدیل دلار به لیر


دلار آمریکا، واحد رسمی پول کشور ایالات متحده آمریکا می باشد. نماد بین المللی این ارزUSD  می باشد. دلار آمریکا در واحد های یک، پنج، ده، بیست، پنجاه و صد دلاری به صورت اسکناس به چاپ می رسد. از سال 1785 دلار تبدیل به پول رسمی ایالات متحده شده است. دلار در توزیع ارز در چرخش بازار جهانی ارز با حدود 88 درصد گردش با اختلاف رتبه اول را در اختیار دارد.

تبدیل دلار به لیر با استفاده از نرخ برابری این دو ارز صورت می گیرد. قیمت لیر امروز با 0.14 دلار آمریکا برابری می کند. یعنی در تبدیل دلار به لیر، اگر یک اسکناس 100 دلاری را تبدیل کنیم، معادل 700 لیر خواهیم داشت.

تاریخچه ده ساله تبدیل دلار به لیر نشان می دهد، در فوریه 2011 هر 1 دلار آمریکا با حدود 1.6 لیر ترکیه برابری می کرده است و در این زمان لیر در بالاترین سطح ارزشی خود نسبت به دلار بوده است. در پایان سال 2016 تبدیل لیر به دلار با رقم هر دلار آمریکا برابر با 3.5 لیر ترکیه انجام می شده است که در یک فاصله 5 ساله کاهش 2 برابری ارزش لیر نسبت به دلار را نشان می دهد. در طی سال های بعد نیز کاهش ارزش لیر ترکیه ادامه یافت. در تابستان 2018 لیر ترکیه با یک سقوط ارزشی مواجه شد و نرخ تبدیل دلار به لیر به عدد بی سابقه ی 7 رسید. این نرخ پس از بازگشت به کانال 5 و 6 در سال های 2019 و 2020 در پاییز 2021 یک اوج دیگر را تجربه و صرّافی های ترکیه، هر دلار آمریکا معادل 8.5 لیر اعلام کردند.

راه های تبدیل دلار به لیر:

  1. واریز دلار به تمام حساب های بانکی ترکیه
  2. تحویل ارز در اداره تاپو در زمان خرید ملک
  3. حواله دلار به یک حساب در ترکیه به صورت حواله و EFT
  4. تبدیل دلار به لیر در صرّافی های معتبر ترکیه و بانک ها


برای خواندن مطالب درمورد خرید ملک در ترکیه میتوانید:
در کشور ترکیه می توان در بانک ها نیز خدمات تبدیل دلار به لیر را انجام داد. اگر چک مسافرتی نیز داشته باشید با کارمزد 9 درصد میتوانید آن را به ارزش لیر امروز دریافت کنید. این نرخ کارمزد برای چک مسافرتی با دیگر صرافی‌های سطح شهر برابر است.
یکی دیگر از گزنیه های شما برای تبدیل دلار به لیر این است که از دستگاه خود پرداز استفاده کنید. این سریع ترین نوع تبادل ارز کاغذی است به شرطی که دارای حساب و کارت معتبر بین المللی باشید.

برای آگاهی از نرخ تبدیل دلار به لیر به صورت روزانه می توانید به این صفحه مراجعه کنید.


تبدیل دلار به لیر


نمودار لحظه ای تبدیل لیر به تومان


در برابری لیر به تومان، قیمت لیر امروز با 3700 تومان برابری می کند. یعنی در تبدیل لیر به تومان، اگر یک اسکناس 100 لیری را تبدیل کنیم، 370،000 تومان خواهیم داشت.

تاریخچه تبدیل لیر به تومان در 5 سال اخیر نشان دهنده ی این است که در حالی قیمت لیر امروز برابر 3700 تومان است که در ابتدای سال 96 تبدیل لیر به تومان در حدود 1000 تومان انجام می گرفته است. این ارقام حاکی از افزایش بیش از 3 برابری ارزش لیر به تومان است. در مهرماه 99 ارزش لیر به تومان به بالای 4000 تومان رسید که همچنان یک رکورد تاریخی محسوب می شود و بعد از آن کمی سیر نزولی را تجربه کرد.

به این موضوع توجه کنید که تفاوت قیمت لیر به تومان در ترکیه و ایران تفاوت دارد و می توان پیشنهاد کرد، به جای خرید لیر در ایران، نسبت به تبدیل ریال به دلار اقدام کنید. پس از آن می توانید از طریق یک صرافی قابل اعتماد در ترکیه، تبدیل دلار به لیر را انجام دهید. این یک روش مطمئن برای انتقال سرمایه است که بیشترین بازدهی را به همراه خواهد داشت.

این روش برای حجم بالای انتقال سرمایه توصیه می شود اما اگر قصد یک سفر توریستی به ترکیه دارید و قصد انجام خرید دلاری ندارید؛ می توانید ابتدا قیمت لیر امروز را جویا شوید و ریال خود را به لیر ترکیه تبدیل کنید تا در فروشگاه ها و رستوران ها بتوانید به راحتی خرید خود را انجام دهید و در صورت باقی ماندن مقداری لیر نیز می توانید از تبدیل لیر به تومان استفاده کنید.

در موضوعاتی مثل نرخ تبدیل دلار به لیر یا لیر به تومان و قیمت لیر امروز یک مرجع قابل اعتماد و به روز یک نیاز اساسی است. در این صفحه گروه خدمات املاک و سرمایه گذاری پیله این اطلاعات را به صورت روزانه در اختیار شما قرار می دهد.


راه های تبدیل دلار به لیر چیست ؟

  1. واریز دلار به تمام حساب های بانکی ترکیه
  2. تحویل ارز در اداره تاپو در زمان خرید ملک
  3. حواله دلار به یک حساب در ترکیه به صورت حواله و EFT
  4. تبدیل دلار به لیر در صرّافی های معتبر ترکیه و بانک ها

تبدیل لیر به تومان چگونه است ؟

در برابری لیر به تومان، قیمت لیر امروز با 3700 تومان برابری می کند. یعنی در تبدیل لیر به تومان، اگر یک اسکناس 100 لیری را تبدیل کنیم، 370،000 تومان خواهیم داشت.

تبدیل دلار به لیر چگونه است ؟

تبدیل دلار به لیر با استفاده از نرخ برابری این دو ارز صورت می گیرد. قیمت لیر امروز با 0.14 دلار آمریکا برابری می کند. یعنی در تبدیل دلار به لیر، اگر یک اسکناس 100 دلاری را تبدیل کنیم، معادل 700 لیر خواهیم داشت.

برای تماشای فیلم زیر لطفا فیلتر شکن خود را روشن کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تبدیل دلار به لیر-قیمت لیر امروز
اجاره خانه در استانبول - پیله
اجاره خانه مبله در استانبول - پیله
دیدنی های استانبول-پیله

دیدنی های استانبول

استانبول، طی سالیان اخیر جزو اولین انتخاب های گردشگران در دنیا بوده است.
سرمایه-گذاری-ترکیه

بخش های ایده آل که می توانید در ترکیه سرمایه گذاری کنید

/
بسیاری از افراد خارجی هستند که علاقه مند به سرمایه گذاری در بخش ها…
خرید آپارتمان یکخوابه ترکیه

مزایای سرمایه گذاری در آپارتمان های یکخوابه ترکیه

/
منظور از آپارتمان های 1+1 آپارتمان هایی با یک سالن و یک اتاق…