تومر TÖMER

تومر TÖMER

آزمون تومر TÖMER و اخذ ویزای تومر ترکی استانبولی

پس از تغییر قانون اخذ اقامت ترکیه از طریق ویزای توریستی با مدت بیشتر از سه ماه (روشی‌ که ایرانیان برای اقامت در ترکیه استفاده می‌کردند)، طبق قوانین جدید اخذ اقامت ترکیه از طریق شرکت در کلاس‌های تومر امکان‌پذیر است.

تومر TÖMER چیست؟

TÖMER مرکز تحقیقات و کاربردهای زبان ترکی و خارجی است. در سال 1984 تحت نظارت دانشگاه آنکارا برای آموزش زبان ترکی به بیگانگان تأسیس شد. امروز، TÖMER فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی خود را با 9 شعبه، 1 واحد و واحد مستقر در خارج از کشور ادامه می دهد.

آزمون تومر TÖMER به عنوان یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی، پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است. آزمون تومر همانند مدارک زبان انگلیسی تافل و آیلتس از اهمیت زیادی برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های این کشور برخوردار است.

این آزمون از ۱۰۰ سوال تشکیل شده است که داوطلبان شرکت در آن می بایستی در طول زمان ۹۰ دقیقه باید به همه ی آنها پاسخ دهند.آزمون تومر دارای سطوح مختلفی از سطح A1 تا سطح C1 است و مجموع نمرات دریافتی شما در این آزمون بیانگر سطح شما در زبان ترکی استانبولی خواهد بود. دوره زبان ترکی استانبولی و آزمون تومر شامل ۱۲ سطح است که شامل ۴ سطح مبتدی، ۴ سطح متوسط و ۴ سطح پیشرفته می‌شود.

سطح های آزمون TÖMER

A1-فرد می تواند با استفاده از جملات بسیار ساده ای که در زندگی روزانه برای همه شناخته شده است، نیازهای اساسی خود را برآورده سازد. می تواند خود یا شخص دیگری را معرفی کند. اگر شخص دیگر به او کمک کند و به وضوح و آهسته صحبت کند، می تواند با او ارتباط برقرار کند.

A2-فرد می تواند با استفاده از جملات و اصطلاحات ساده مرتبط با محیط و موضوعات ارتباط برقرار کند. این می تواند تبادل اطلاعات ساده در مورد موقعیت هایی باشد که اغلب با آن روبرو می شود باشد.

B1-می تواند منظور اصلی متونی را که میخواند به روشنی درک کند. می تواند متون دشوار مربوط به حوزه علاقه خود را بخواند. و علاوه بر آن جملات ساده اما بهم پیوسته ایجاد کند. می تواند درباره اتفاقات روزمره خود اطلاعاتی را ارائه دهد.

B2-فرد در این سطح می تواند ایده اصلی متون پیچیده را درک کند. اصطلاحات مربوط به ترکی را می شناسد و می تواند با استفاده از آنها صحبت کند. و منظور خود را روان و سریع بیان کند. می تواند اطلاعات واضح و مفصلی در مورد یک موضوع ارائه دهد. می تواند به یک سؤال فعلی پاسخ دهد و اطلاعاتی در مورد جنبه های مثبت و منفی آن ارائه دهد.

C1-فرد می تواند متون طولانی و پیچیده را بخواند و درک کند و خلاصه جزئیات را به سادگی بیان کند. می تواند بدون جستجوی کلمات بیشتر، روان و سریع صحبت کند. در زندگی یا مکان های اجتماعی و آموزشی از ترکی به طور مؤثر استفاده کند. می تواند منظور خود را به صورت کاملا واضح و روشن در مورد موضوعات پیچیده بیان کند.

C2-فرد تقریباً می تواند همه چیزهایی که می خواند را درک کند و چیزهایی که میشنود را بدون تامل درک کند. اطلاعات مکتوب یا شفاهی به دست آمده از منابع مختلف را خلاصه کند و درباره این موضوعات به صورت گسترده ای توضیح دهد. می تواند افکار خود را سریع ، بسیار روان و بسیار واضح بیان کند. جزئیات در مورد موضوعات پیچیده را تشخیص داده و آنها را منتقل کند.

انواع مدارک تومر

مدارک آزمون تومر به دو نوع گواهی سرتیفیکا Sertifika و یا دیپلما Diploma تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح‌شان می‌پردازیم:

آزمون تومر سرتیفیکا : این نوع از آزمون تومر شامل دریافت سرتیفیکیت سطح مقدماتی A2، سطح متوسط B2 و سطح پیشرفته C1 شده و دارای اعتبار دو ساله است. لازم به ذکر است که آزمون تومر سرتیفیکا نسبت به نوع دیپلما در بازه زمانی کوتاه‌تری قابل دستیابی است.

آزمون تومر دیپلما : همانطور که در جدول بالا به شرح جزئیات این سطح از زبان ترکی استانبولی پرداختیم، دریافت مدرک سطح دیپلم آزمون تومر به معنی داشتن مهارت کامل زبان ترکی استانبولی بوده و از لحاظ اعتبار هیچگونه محدودیت زمانی ندارد.

بنابر اطلاعات وبسایت تومر، افراد شرکت کننده در آزمون تومر در صورت گرفتن نمره زیر ۵۰ امکان دریافت مدرک تومر را نخواهند داشت و برای سایر نمرات آزمون تومر نیز مدارکی با سطوح مختلف صادر می‌شود که به شرح زیر است:

با کسب مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ فرد موفق به دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر می‌شود.

با کسب مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر می‌شود.

با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر می‌شود.

و با کسب مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح C1 آزمون تومر می‌گردد.

از این رو مدارک نهایی سرتیفیکا Upper-intermediate و یا Diploma آزمون تومر همچون سایر آزمون‌های زبان معتبر دنیا مورد تائید دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه بوده و متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور باید علاوه بر قبولی در امتحان ورودی کنکور ترکیه، از یکی از مدارک نهایی آزمون تومر برخوردار باشد.

مدرک دیپلم آزمون تومر نه تنها برای ورود به دانشگاه‌های این کشور، بلکه برای ورود به بازار کار و استفاده از مزیت کار حین تحصیل در ترکیه، موضوعی مهم و مورد نیاز برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در این کشور تلقی می‌شود.

هزینه ی آزمون تومر نوع دیپلما ۱۵۰ یورو (Euro) و آزمون تومر نوع سرتیفیکا ۱۰۰ یورو (Euro) می باشد.

تومر TÖMER

شرایط لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کلاس های تومر

۱. ورود قانونی به خاک ترکیه

۲. داشتن پاسپورت معتبر که از تاریخ انقضای آن حداقل ۱ سال باقی‌ مانده باشد.

۳. مراجعه به اداره امنیت قبل از اتمام تاریخ ۹۰ روزه‌ ویزای توریستی

۴. داشتن سن مناسب برای یادگیری زبان و ادامه تحصیل

مراحل اخذ اقامت ترکیه

ثبت نام در یک موسسه دانشگاهی یا خصوصی معتبر و دریافت برگه پذیرش

اقدام برای دریافت بیمه درمانی. (هزینه ی بیمه درمانی یک ساله حدود۱۵۰ دلار می‌باشد)

دریافت نامه از خوابگاه یا بنگاه املاکی مبنی بر اجاره خانه و یا گرفتن نامه از فردی که خانه‌ای در اختیار دارد مبنی بر همخانه بودن فرد با ایشان

گرفتن اکانت بانکی‌ و یا فیش صرافی مبنی بر داشتن و یا خرد کردن پول به مبلغ حداقل ۱۰۰۰ دلار

پرداخت۸۰ دلار بابت اقامت و ۵۵ لیر بابت کارت اقامت به حساب اداره مهاجرت

گرفتن وقت مراجعه از اداره مهاجرت در شهری که در آنجا کلاس تومر ثبت نام نموده اید.

مراجعه حضوری به اداره ی مهاجرت و ارائه کلیه مدارک

زمان برگزاری آزمون تومر 2019

آزمون تومر ترکیه زمان خاصی برای برگزاری نداشته و در طول سال معمولا چندبار برگزار می‌شود. دانشگاه آنکارا سالی چند بار این آزمون را برگزار می کند بنابراین اگر در سال 2019 قصد شرکت در آزمون تومر را دارید با مشاوران مهاجرتی پیله ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *