ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه بر اساس اصل رفتار برابر، این امکان را فراهم کرده تا سرمایه گذاران خارجی از شرایط و حقوق برابر با سرمایه گذاران داخلی برخوردار باشند. سرمایه گذاران خارجی می توانند هر نوع شرکتی که در ادامه به آن می پردازیم در کشور ترکیه ثبت کرده و به فعالیت مشغول شوند.

اقتصاد رو به رشد و تجارت آزاد در کشور ترکیه ، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران ایرانی، فراهم کرده است، تا با ثبت شرکت در ترکیه ، کسب و کار خود را در سطح جهانی گسترش دهند و به دور از تحریم ها به فعالیت بپردازند. دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه،  از دیگر مزایای این سرمایه گذاری است. چگونه می توان در ترکیه شرکت ثبت کرد ؟ چه مدارکی لازم است؟ هزینه های جاری شرکت چیست؟ سوالاتی است که در این مقاله به آنها می پردازیم.

در ابتدا لازم است بدانید برای ثبت شرکت در ترکیه به شماره مالیاتی نیاز دارید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه

اصل پاسپورت سهامداران

چهار قطعه عکس از هریک از  سهامداران

مطابق با قانون جدید حداقل سرمایه شرکت های با مسئولیت  محدود 10000 لیر و شرکت های سهامی خاص   50000 لیر است و اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند ، باید 4/1 ارزش سرمایه را قبل از ثبت شرکت در حساب بانکی دولت که به این منظور افتتاح می گردد ، واریز نمایند . مبلغ فوق بعد از اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شد و در روزنامه رسمی درج گردید؛ قابل برداشت می باشد. (اگر می خواهید اجازه کار بگیرید، باید سرمایه اولیه ۱۰۰هزار لیر باشد.)

لازم به ذکر است که مطابق قانون تجارت جدید ترکیه ، ثبت شرکت مسئولیت محدود با یک سهامدار نیز امکان پذیر است.

اگر تمام سهامداران نتوانند جهت ثبت شرکت حضور داشته باشند ، حضور یکی از سهامداران (مدیر عامل) و یا صاحبین امضا نیز کافی است، در این صورت لازم است سهامدار حاضر در ترکیه وکالتنامه ثبت شرکت از دیگر سهامداران را داشته باشد.

شرکت شما باید در ترکیه فعال باشد و همچنین از سال دوم به بعد باید سود معقول داشته باشد تا بتوانید اقامت کاری خود را تمدید نمایید. بنابراین دانستن هزینه های جاری شرکت می توانند به مدیریت هزینه و برنامه ریزی شما کمک کند.

هزینه های جاری شرکت بعد از ثبت :

1- هزینه حسابدار ( هزینه حسابدار رسمی ماهانه 150 دلار به بالا )

2- هزینه کارمند ( اجباری نیست ولی بهتر است برای اعتبار شرکت در آینده پرداخت شود)

3- هزینه اجاره محل دفتر

4- هزینه حقوق و بیمه کارمند و بیمه اعضای شرکت

5- هزینه آب ، برق ، تلفن و اینترنت

6- در صورتی که محل کار اجاره باشد 23 درصد مالیات بر اجاره (استوپاژ)

7- هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن دردارایی (سالانه حدودا 400 دلار)

8- مالیات بر درآمد (معادل 20 % سود خالص شرکت)

9- مالیات بر ارزش افزوده (KDV) 18%

چنانچه کارمند ترک داشته باشید و از روز اول او را بیمه نمایید ، علاوه بر پایین تر بودن حق بیمه ، روند دریافت اقامت نیز آسان تر خواهد شد.

انواعی از شرکت در ترکیه وجود دارند که تابع قانون تجارت این کشور نبوده و فاقد شخصیت حقوقی اند ، این نوع از شرکت ها اساسا موضوع این نوشتار نیستند .

از آنجا که معمولا ۹۰ درصد شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه تاسیس می نمایند شرکت هایی با مسئولیت محدود است ، لذا در اینجا بدون شرح جزییات ، فقط اشاره ای اجمالی به ویژگی های انواع رایج شرکت ها می نماییم :

شرکت با مسئولیت محدود:

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با دو و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است ( البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است ) و مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت بوده و به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران نمی‌توانند باقیمانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند. حد اقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود ۵۰۰۰ لیر ترکیه است ، ولی باید حداقل مبلغ صد هزار لیر گردش مالی در دوسال انجام شود و هر نوع تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفتر خانه رسمی انجام شود.

شرکت سهامی(خاص- عام):

تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال دیون و قروض شرکت به اندازه سهم شان مسئولند. در شرکت های سهامی ، سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را ، سهم می گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند و هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود.

شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم می شود:

شرکت سهامی خاص:

شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن زیر ۲۵۰ نفر است.

شرکت سهامی عام :

شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر هستند.

شرکت تضامنی:

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد ٬هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

شرکت مختلط:

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند و دیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند. مقبول ترین و بیشترین انواع شرکت که در ترکیه ترجیح داده می شود به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص است.

موسسات مالی (صرافی):

تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن است. لیکن تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه است ،که این سازمان ها فعلا مجوز صادر نمی کنند. با این وجود تاسیس این گونه موسسات مالی با راه کار ویژه و به صورتی کاملا قانونی مقدور است ، که در صورت مراجعه دوستان متقاضی همکاری لازم به عمل خواهد آمد.

بنر پیله

مدارک لازم برای ثبت شرکت:

اصل پاسپورت هر یک از شرکاء ( با اعتبار بیشتر از ۶ ماه)

دو قطعه عکس ۴ × ۳ ( رنگی – زمینه روشن )

چند اسم انتخابی برای شرکت ترکیه

زمینه فعالیت شرکت در ترکیه ( اساسنامه )

تعیین درصد سهام هر یک از شرکاء شرکت در ترکیه

تعیین مدیر شرکت ( یا هر دو شریک)

تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه:

ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است ، لذا قبل از هر اقدامی یا شرکا باید در ترکیه راساً اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره یا خرید ملک شرکت اقدام نماید.

تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت

مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا

تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی

مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

چاپ روزنامه رسمی

تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه

تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور جهت بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره

بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی

اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید و تایید آدرس

اخذ کارت بازرگانی

تصدیق دفاتر حسابداری

گشایش حساب بانکی شرکت

معرفی حسابدار

چنانچه برای ثبت شرکت در ترکیه به مشاوره و راهنمایی بیشتر احتیاج دارید، با کارشناسان ما در پیله تماس بگیرید : 00905330475277

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه مزایای فراوانی برای شما به همراه خواهد داشت که از جمله آن می توان موارد زیر را نام برد:

اول از همه با ثبت شرکت در ترکیه و فعالیت در این کشور از کلیه تحریم ها رها شده و راحتی می توانید از طریق کلیه بانک ها، مراوده مالی داشته باشید.

گشایش LC و اعتبار

با ثبت شرکت در ترکیه می توانید روند دریافت اقامت  و شهروندی ترکیه را دنبال کنید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با ما تماس بگیرید: 77 52 047 533 90+

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *