دانشکده هنر و معماری دانشگاه فنی استانبول

دانشکده هنر و معماری دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یا همان «İstanbul Teknik Üniversitesi» یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۷۷۳ میلادی  در استانبول تأسیس‌شده است و به همین خاطر، شاید از نخستین دانشگاه‌های فنی دنیا به شمار برود.

این مرکز علمی ابتدا برای کشتی‌سازی و بعدها برای تربیت نیروی دریایی به کار گرفته شد. حدوداً هفتاد سال بعد، رشته معماری نیز در دستور کارش قرار گرفت و ازآن‌پس به‌تدریج وارد بیشتر دانش‌های فنی؛ مثل عمران، مکانیک و الکترونیک شد. علاوه بر این‌ها با راه‌اندازی دانشکده مدیریت عملاً وارد عرصه علوم اجتماعی هم شده است.

درادامه میخواهیم به بررسی دانشکده هنر و معماری این مجموعه  با نام «تاشکیشلا» بپردازیم.

دانشکده هنر و معماری دانشگاه فنی استانبول

این پردیس توسط معمار انگلیسی، ویلیامز جیمز اسمیت و دستیارش ایستفان بین سالهای 1846 – 1852 به عنوان بیمارستان دانشکده پزشکی (پزشکی نظامی) ساخته شده است. این پردیس در سال 1860 در زمان امپراتوری عثمانی به عنوان پادگان مورد استفاده قرارمی گرفت.

پس از استقلال ترکیه این بنا به وزارت آموزش و پرورش داده شد و در سال 1950، رسما به عنوان دانشکده معماری وعمران شروع به فعالیت به عنوان دانشگاه کرده است. ساختمان این دانشگاه یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی استانبول محسوب می‌شود که مساحت 52.252 مترمربع دارد.

دانشکده هنر و معماری دانشگاه فنی استانبول

این بنای تاریخی بارها مورد مرمت قرار گرفته است که آخرین مرمت ساختمان Taşkışla در ماه مه 2013 آغاز شد و در اواخر سال 2015 به پایان رسید. با آخرین ترمیم در سال 2015، کل نمای ساختمان Taşkışla، بخش غذاخوری و حیاط مرکزی این مجموعه مورد مرمت قرار گرفتند.

دانشکده هنر و معماری دانشگاه فنی استانبول

در پردیس Taşkışla، دانشکده معماری، انستیتوی علوم اجتماعی، گروه هنرهای زیبا و مرکز آموزش مداوم و همچنین کتابخانه و غذاخوری دانشکده وجود دارد.

این دانشگاه امروزه جزو یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود و دانشجویان زیادی از کشورهایی اروپایی و حتی ایران در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشجویان این دانشگاه می توانند با گرفتن اقامت تحصیلی بدون هیچ مشکلی در کشور ترکیه در طول تحصیل خود زندگی کنند.

این دانشگاه برای دانشجویان خود مزیت هایی مانند خوابگاه، بورس های تحصیلی، سفر های دانشجویی، سمینارهای بین المللی و حتی برنامه (اراسموس Erasmus) اختصاص داده است. اراسموس برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است.

شما می‌توانید با تحصیل در خارج از کشور از طریق برنامه اراسموس مهارت‌های ارتباطی، زبانی و بین فرهنگی خویش را تقویت نموده و با گسترش مهارت خویش با موفقیت وارد بازار کار آینده شوید. طی این برنامه دانشجویان می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت در دانشگاه‌های اروپایی تحصیل کنند و از مزایا و امکانات آن‌ها بهره مند می گردند.

از رشته های موجود در این دانشکده میتوان به

  • معماری
  • شهرسازی
  • طراحی صنعتی
  • معماری داخلی
  • معماری فضای سبز

اشاره کرد.

در سال تحصیلی 2019، در کل 2767 دانشجو فقط در مقطع کارشناسی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده هنر و معماری دانشگاه فنی استانبول

همچنین این دانشکده به دلیل موقعیت مکانی نزدیکی به میدان تکسیم و نیز نزدیکی به گزینه های مختلف حمل و نقل مانند مترو اتوبوس و حمل و نقل دریایی از مزیت های قابل توجهی برخوردار است.

در ادامه می توانید ویدیویی که از این دانشگاه تهیه شده را مشاهده نمایید. (تهیه شده توسط گروه پیله)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *