سند انرژی در ترکیه

سندی که هرگز نباید هنگام خرید ملک در ترکیه فراموش کنید

سندی که هرگز نباید هنگام خرید ملک در ترکیه فراموش کنید;امضا سند ملک به معنی یک پایان معتبر مطابق یا قوانین ترکیه است. آیا شما از انجام صحیح تمام موارد اطمینان دارید؟  آیا تمام اسناد لازم برای آپارتمانی که مالک جدید آن شما هستید، وجود دارد؟

پرسیدن این سوال در پایان مراحل خرید کاملا اشتباه است، شما باید پیش از ورود به پروسه خرید ملک در ترکیه این سوال را بپرسید. این گام مهمی است و روی سرمایه گذاری شما تاثیر فراوانی دارد.تجربه ای است که افرادی که دیروز در سرمایه گذاری در بخش املاک کسب کرده اند و امروز افراد فعال در حوزه املاک و مستغلات از آن استفاده می کنند.

از مهمترین اسناد برای صدور مجوز خرید ملک در ترکیه ، علاوه بر ارزیابی املاک و مستغلات ، هویت انرژی ساختمان است که اخیراً ظهور کرده است، به خصوص از آغاز سال 2020 . این از جمله اسنادی است که شاید بیشتر افراد تازه وارد برای خرید آپارتمان در ترکیه از آن آگاه نیستند. اهمیت و مکانیزم آن برای به دست آوردن چیست؟

تعریف اسناد هویت شناسه انرژی

هویت انرژی یا همانگونه که در ترکیه به آن گفته می شود، EKB ، یک سند رسمی است که توسط وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه یا یکی از بخش های آن صادر شده و مختص ارزیابی کارایی ساختمان، از نظر مصرف انرژی و میزان اطمینان از حفاظت از محیط زیست و انتشار گازهای گل خانه ای با ارزیابی هر دو راندمان سیستمهای گرمایشی و سرمایشی ، خصوصیات عایق حرارتی ساختمان ، میزان مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای است.

مدت زمان اعتبار اسناد هویت انرژی

مدت اعتبار سند هویت انرژی برای ملک در ترکیه ده سال تخمین زده شده است که می تواند از تاریخ صدور آن تمدید شود.

در این مدت ، صاحب ملک با توجه به مجوز EKB که در معاملات خرید و فروش قرار دارد ، می تواند ملک خود را به طور کامل اجاره داده و یا بفروشد.

این ساختمان ها با استفاده از هویت خاص انرژی در ترکیه مرتبط هستند

حکم اجباری برای صدور سند هویت انرژی مربوط به انواع زیر ساختمان ها است:

ساختمان های مسکونی ، ساختمان های تجاری برای ادارات و شرکت ها ، ساختمان های عمومی از جمله مدارس ، بیمارستان ها و شهرداری ها ، انبارها ، کارگاه ها و کارخانه ها و کلیه ساختمان هایی که بیش از دو سال به استفاده نیاز دارند و همچنین مساحتی بیش از 50 متر مربع دارند.

تاریخچه حقوقی اسناد معتبر انرژی

2011: صدور تصمیم هویت انرژی برای اولین بار در ترکیه ، جایی که ساختمان ها به دو نوع تقسیم شده اند، آنچه قبل از سال 2011 ساخته شده است و بعد از 2011 چه ساختمان هایی ساخته شده اند، که در آن تصمیم گیری، ساختمان های جدید را ملزم به صدور سند کرده و صاحبان ساختارهای قدیمی را تشویق به کسب آن کرده است.

سال 2017: این تصمیم دولت یک هشدار در نظر گرفته می شود، زیرا به صاحبان ساختمانهای موجود ابلاغیه داد تا در مدت زمان دو سال، یعنی آخر سال 2019  سند هویت انرژی را دریافت كنند. همانطور که در این تصمیم مقرر شده بود، برای ساختمانهای مدرن، منع اجاره یا انجام معاملات خرید و فروش قبل از دریافت هویت انرژی در ترکیه صورت گرفته است.

سال 2019: یک تصمیم هشدار صادره از سوی وزارت نیرو و منابع طبیعی مبنی بر آغاز توقف صدور پروانه فروش، خرید و اجاره معاملات برای هر نوع ملک در ساختمانهای مدرن و موجود قبل از صدور سند هویت انرژی در ترکیه انجام گرفت.

2020: اقدام به اعمال واقعی یک تصمیم اجباری برای کسب سند هویت انرژی در ترکیه برای ساختمانهای موجود و مدرن.

شناسه انرژی ساختمان ها چگونه طبقه بندی شده اند؟

وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، ساختمان ها را با توجه به راندمان انرژی خود به 7 سطح طبق الفبای A ، B ، C ، D ، E ، F ، G طبقه بندی می کند و ارزیابی های متفاوتی را برای قسمت های مشخص ساختمان ارائه می دهد.

ساختمان های دارای درجه A ، کارآمدترین در نظر گرفته می شوند، در حالی که ساختمان های دارای درجه G کمترین میزان تناسب انرژی را دارند . ساختمان های دارای درجه C پایین ترین رتبه ای است که هویت انرژی در ترکیه را دریافت می کنند و برای زندگی کردن مناسبند.

شرایط ساخت و ساز برای طبقه بندی شناسایی هویت انرژی

اعطای طبقه بندی برای یک سند هویت انرژی ، منوط به معیارها و شرایطی است که باید رعایت شود ،این آیتم ها شامل موارد زیر است:

  • روشهای انتقال انرژی در ساختمان
  • وجود عایق حرارتی در ساختمان
  • وجود عایق حرارتی در پنجره ها و درها
  • بهره وری از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
  • چراغهای روشنایی چقدر در صرفه جویی در مصرف انرژی موثر هستند
  • چه میزان نصب برق و گاز درست است
  • تهویه و نور طبیعی ساطع شده از خورشید.

چگونه می توان یک اسناد هویت در زمینه انرژی را دریافت کرد؟

سند هویت انرژی در ترکیه توسط شرکتهای مشاوره ای به نام (EVD ) با مجوز وزارت انرژی و منابع طبیعی اعطا می شود.

مأموریت این شرکتها ارزیابی کارآیی انرژی در ساختمانها، با توجه به ضوابط فوق توسط کارشناسان و مهندسان آموزش دیده و خبره است.

لازم است دو گزارش وجود داشته باشد، که یکی از آنها در مورد پروژه معماری ساختمان با جزئیات تعداد طبقات ، ساختار بیرونی ، قسمتهای داخلی و بالکن ها است و گزارش دوم مربوط به در دسترس بودن عایق حرارتی نمای بیرونی، دیوارهای داخلی ، سقف ، کف ، درها ، پنجره ها و سایر موارد است.

در صورت وجود، گزارش سوم در مورد تاسیسات برقی ، چهارمی در مورد لامپ های روشنایی و پنجمین گزارش در مورد خنک کننده ، تهویه و انرژی خورشیدی ، به دو گزارش قبلی اضافه می شود.

هزینه یک اسناد هویت در انرژی در ترکیه

هزینه دریافت سند هویت انرژی، توسط کمیته بازرسی صالح در نظر گرفته می شود و با توجه به نوع ساختمان ها ، تعداد آنها ، مساحت کل ملک و تعداد آپارتمان های یک ساختمان متفاوت است و به طور کلی از 300 لیر ترکیه شروع می شود و در صورت ضابطه به 1000 و 2500 لیر افزایش می یابد.

امیدواریم مقاله “سندی که هرگز نباید هنگام خرید ملک در ترکیه فراموش کنید” برای شما مفید بوده باشد.اگر سوالی در این رابطه دارید می توانید از بخش نظرات به پاسخ برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *