صفر تا صد خرید ملک در ترکیه

صفر تا صد خرید ملک در ترکیه

این روز ها بازار خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور ترکیه در بین ایرانیان به دلایل بسیاری داغ است. اما متاسفانه این امر به سادگی چیزی که میبینید یا از اطرافیانتان می شنوید نیست و نیازمند کسب آگاهی در این خصوص دارد. از این رو در طی این مسیر یا باید خودتان مسلط به  قوانین و شرایط موجود در کشور ترکیه باشید یا با مشاورانی امین که شما را در این مسیر همراهی کنند وارد پروسه خرید ملک شوید.

صفر تا صد خرید ملک در ترکیه

پیش از شرح دادن قوانین خرید ملک، پروسه و مراحل خرید ملک در ترکیه را مرور می کنیم. پروسه خرید ملک در کشور ترکیه به صورت اجمالی بدین گونه است:

  1. بازدید از ملک
  2.  توافقنامه فروش و پرداخت ودیعه
  3.  پرداخت هزینه
  4.  دریافت سند ملک

در اولین مرحله با توجه به کثرت پروژه ها در شهر استانبول پیشنهاد ما به خریداران عزیز این است که برای آشنایی بیشتر با استانبول و همچنین دیدن تمام پروژه های مناسب خود سفر چند روزه ای را به  این شهر تدارک ببینند.

صفر تا صد خرید ملک در ترکیه

بازدید از ملک

این مرحله بسیار مهم است زیرا بدون بازدید مستقیم از ملک نمی توان تصمیم درستی گرفت. در این مرحله نه تنها به خود ملک بلکه به محل قرار گیری آن و دسترسی های آن نیز باید توجه کرد.

توافقنامه فروش و پرداخت ودیعه

پس از انتخاب ملک،باید نسبت به امضا قراداد با فروشنده با داشتن گذرنامه اقدام نمایید. در این مرحله باید مبلغی را که معمولا ۵ هزار یورو است پرداخت کنید. این توافق نامه در ۳ زبان تنظیم خواهد شد که شامل زبان ترکی، زبان انگلیسی و زبان شخص خریدار می شود. هم چنین از این قرارداد در دو نسخه برای هر دو طرف تهیه خواهد گشت. موارد آورده شده در این قرار داد شامل تمام شرایط و ضوابط مربوط به فروش بوده و اجرای آن ضروری است.

پرداخت هزینه

پرداخت هزینه ملک معمولا به دو صورت رخ می دهد: در روش اول این پرداخت به صورت دو مرحله است. بدین صورت که هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه که معمولا ۵٫۰۰۰ یورو است، پرداخت می شود و مابقی هزینه هنگام دریافت سند تصویه حساب خواهد شد. در روش دوم ابتدا در هنگام امضای قرارداد فروش، ودیعه ای به صورت ۱۰ درصد از مبلغ ملک پرداخت می شود. بخش دیگری از هزینه نیز در مدت ۳ تا ۴ ماه پس از مرحله ی قبلی پرداخت می شود. تصویه حساب نهایی نیز در زمان امضای سند صورت می پذیرد.

دریافت سند ملک

پس از آماده شدن سند، شخص خریدار شخصا باید برای تحویل گرفتن آن مراجعه نماید. البته اگر به کسی وکالت داده باشید، آن فرد مجاز به دریافت سند از طرف شما خواهد بود. همان طور که در مرحله ی قبل به آن اشاره نمودیم، باید تصویه حساب در زمان دریافت سند صورت پذیرد. لازم به ذکر است تمامی مالیات ها و پرداخت های دولتی نیز باید پرداخت شود. در این روند حضور مترجم برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه و کج فهمی است. لازم به ذکر است هم فروشنده و هم خریدار در زمان تعیین شده در دفتر اسناد رسمی حضور می یابند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت تاپو (سند)

صفر تا صد خرید ملک در ترکیه

  1. کد مالیاتی
  2. ترجمه رسمی پاسپورت که به تائید دفاتر اسناد رسمی در ترکیه رسیده باشد
  3. شش قطعه عکس
  4.  وکالت نامه (در صورت نیاز)

هزینه های انتقال تاپو (سند) در سال 2019

خریدار و فروشنده می بایست طبق قانون 492 قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال 2013، دو درصد از ارزش واقعی را بعنوان مالیات پرداخت کنند.

این مبلغ نمی تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صادر می شود باشد.

کلیه هزینه های نقل و انتقال سند به عهده خریدار می باشد.

موارد مهم دیگری که باید به آنها توجه کنید

  1.  بسیاری از خریداران ملک در ترکیه ارزش واقعی ملک خود را به دولت گزارش نمی دهند.مثلا اگر ملک ارزش 350 هزار لیر داشته باشد گزارش اکسپرتیز آن را 280 هزار لیر ثبت میکنند. این بدلیل فرار مالیاتی صاحبان ملک در ترکیه می باشد. اگر قصد شما از خرید ملک گرفتن پاسپورت ترکیه می باشد باید توجه ویژه ای به گزارش اکسپرتیز ملک داشته باشید تا مشکلی در روند گرفتن پاسپورتتان پیش نیاید گدشته از این مسایل برای اتباع خارجی دریافت گزارش اکسپرتیز (ازیابی ملک) با ذکر ارزش ملک قبل از نقل و انتقال سند اجباری است.
  2. سندی که به بانک یا سازنده و … بدهکاری داشته باشد به این نوع سند، سند ایپوتک دار گفته میشود.

در سند رسمی ملک مورد نظرتان بسیار دقت کنید که ملک در رهن بانک یا شخص دیگری نباشد حتی المقدور با راهنمایی مشاورتان سعی کنید ملک مورد خریداری را از نزدیک دیده و با مشخصات سند تاپو انطباق دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *