کانال جدید استانبول

كانال جديد استانبول

رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه، در جريان كنفرانسي در دهم اكتبر سال 2017  از آغاز ساخت و ساز كانالي به موازات تنگه بسفر خبر داد و در جريان نشست خبري احمد ارسلان، وزير حمل ونقل اين كشور، در تاريخ ١٥ژانويه نيز تائيد شد.

به اين ترتيب اين كانال به طول ٤٥ كيلومتر براي اتصال درياي مرمره به درياي سياه ساخته خواهد شد، عمق اين كانال ٢٥ متر و عرض آن دويست وپنجاه تا  هزار متر خواهد بود.

اهداف اين كانال در ابتدا كاهش حجم رفت و آمد در تنگه بسفر است كه يكي از شلوغ ترين مسيرهاي آبي در جهان است، با حدود ثبت ٤٢/٠٠٠ (چهل و دوهزار) عبور و مرور در سال ٢٠١٦.

به لحاظ اقتصادي هم ايجاد اين كانال به نفع تركيه است، چون كنترل تنگه هاي بسفر و داردانل براي سالهاي طولاني محل بحث و اختلافات طولاني بين المللي بوده و گاهي براي كشتي هاي تجاري مشكلاتي بوجود آمده، در ضمن پيچ و خمهاي كانال هم مشكل مضاعفي براي عبور كشتي ها بوده كه باعث تصادفاتي شده است.

دولت تركيه قصد دارد در اطراف كانال جديد پروژه شهر سازي نيز اجرا كند، كه اين پروژه شامل بخشهائي مانند شهركهاي مسكوني، واحدهاي تجاري و مراكز تفريحي است و كشور قطر هم علاقمندي خود را براي سرمايه گذاري در اين پروژه اعلام نموده.

قرار است اين پروژه كه بيش از ده ميليارد يورو هزينه در بر دارد و لقب گرانترين پروژه تاريخ كشور تركيه را يدك مي كشد، تاپايان سال ٢٠٢٣ ميلادي پايان يابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *