فایل صوتی این متن

لیر ترکیه چیست؟

درباره واحد پول رسمی ترکیه چه اطلاعاتی دارید؟ قیمت لیر ترکیه در سال 2021 چه روندی خواهد داشت؟ نرخ لیر ترکیه در برابر دلار و ارزهای خارجی چه وضعیتی دارد؟

روند اقتصادی ترکیه در سال ٢٠٢١ چگونه پیش بینی شده است؟ سرمایه گذاری خارجی در ترکیه به چه صورتی است؟

گروه خدمات املاک و سرمایه گذاری پیله در ادامه این مطلب سعی می کند جدیدترین اخبار مربوط به لیر و اقتصاد ترکیه را ارائه کند. با ما همراه باشید.

لیره یا لیر ترکیه، واحد رسمی پول کشورهای ترکیه و قبرس شمالی می باشد. نماد بین المللی این از TL می باشد  لیر ترکیه در واحد های یک، پنج، ده، بیست، پنجاه، صد و دویست لیری به صورت اسکناس توسط بانک مرکزی ترکیه به چاپ می‌رسد.

با اینکه در سال ٢٠٠۵ شش صفر از اسکناس های لیر ترکیه با هدف تقویت واحد پولی این کشور برداشته شد اما تحث تاثیر تحریم های آمریکا در سپتامبر ٢٠٢٠، قیمت لیر ترکیه به پایین ترین سطح در تاریخ خود رسید.

کاهش نرخ لیر ترکیه از آن تاریخ به بعد با توجه به سیاست های اتخاذ شده توسط دولت این کشور کمی از روند نزولی خود فاصله گرفت و تقویت شد.

نرخ لیر ترکیه - پیله

قیمت لیر ترکیه

نرخ لیر ترکیه در برابر ارزهای جهانی همواره دستخوش تغییرات بوده است. حتی گاهی این تغییرات بسیار شدید بوده و در دو دوره زمانی لیر ترکیه بعنوان بی ارزش ترین ارز جهان معرفی شده است.

با این حال در ١٠ سال گذشته، قیمت لیر ترکیه در برابر دلار در سال ٢٠١٠ در بالاترین سطح خود قرار داشته و تا به امروز یک روند نزولی کلی را طی کرده است.

پس از تحریم های جدیدی که از تابستان ٢٠٢٠ گریبان گیر دولت ترکیه شد و به دنبال آن نرخ لیر ترکیه در معرض سقوط قرار گرفت، سیستم اقتصادی ترکیه به منظور مهار این موضوع به سرعت دست به کار شد و در نهایت از نوامبر ٢٠٢٠ این روند نزولی متوقف و تا فوریه ٢٠٢١ قیمت لیر ترکیه یک روند صعودی ملایم را طی کرد.

نرخ برابری لیر ترکیه با دلار آمریکا برای اولین بار در ۶ ماه اخیر به زیر ٧ واحد رسیده است.

جدید ترین اخبار لیر ترکیه 

در فوریه ٢٠٢١ بانک مرکزی ترکیه در طی یک گزارش اعلام کرد در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۰ مجموع سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در این کشور معادل ۳۲.۳۶ میلیارد نرخ لیر ترکیه ( ۴.۶ میلیارد دلار) بوده که از این میزان ۷۱ درصد آن یعنی ۳.۳ میلیارد دلار توسط کشورهای اروپایی انجام شده است. سرمایه گذاران کشورهای ایتالیا و آمریکا به ترتیب بیشترین ارز آوری را برای اقتصاد ترکیه داشته اند و موجب تقویت قیمت لیر ترکیه شده اند.

در تاریخ ١۶ فوریه ٢٠٢١ برای دومین هفته متوالی میزان دلارهای خانگی شهروندان ترکیه کاهش یافته است که این مساله می تواند بیانگر کاهش نگرانی آن ها از دورنمای اقتصادی و ارزش لیر ترکیه باشد.

در حالی که بانک مرکزی ترکیه نیز در اولین نشست سیاست پولی خود در ژانویه ۲۰۲۱ نرخ بهره هدف این کشور را در سطح ۱۷ درصد دست نخورده نگه داشت، کارشناسان آمریکایی بانک گلدمن ساکس پیش بینی کردند، قیمت لیر ترکیه در برابر دلار همچنان ارزش خود را حفظ کند و بهبود ببخشد.

همچنین از طرف دولت ترکیه خبر می رسد که نرخ بهره برای مدتی در حدود ١٧ درصد باقی بماند گرچه رجب طیب اردوغان ریاست جمهوری این کشور نرخ بالای بهره را در نهایت موجب بهبود نرخ لیر ترکیه نمی داند.

برای مشاهده خرید خانه در استانبول ضربه بزنید

پیش بینی قیمت لیر ترکیه در سال ٢٠٢١

رجب طیب اردوغان در یکی از جدیدترین سخنرانی های خود، چشم انداز اقتصاد ترکیه را حضور در جمع ١٠ اقتصاد برتر جهان عنوان کرد. ریاست جمهوری ترکیه سه حوزه ی فناوری فضایی، فناوری های نوین و هوش مصنوعی را به عنوان مسیر آینده اقتصادی ترکیه ترسیم کرد. به گفته اردوغان نیمی از پروژه های مهم جهانی در حال حاضر در ترکیه در حال انجام است.

با توجه به سخنان بالا و سایر مولفه های سیاسی و اقتصادی، پیش بینی قیمت لیر ترکیه در سال ٢٠٢١ در وضعیت مثبت و رو به بهبود ارزیابی می شود.

قیمت لیر ترکیه - پیله

گردشگری به عنوان یکی از مهم ترین منابع درآمد های ارزی اقتصاد ترکیه همچنان مورد توجه بوده و افزایش تعداد گردشگران پس از فروکش پاندمی کرونا در این کشور و به تبع آن بهبود نرخ لیر ترکیه پیش بینی می شود.

دولت ترکیه با ارائه طرح سرمایه گذاری ٢۵٠ هزار دلاری در حوزه املاک این کشور همچنان امیدوار است تا سرمایه گذاران خارجی اقبال بیشتری به این طرح نشان دهند. از زمان اعلام این طرح سرمایه گذاران ایرانی، روس و عرب املاک زیادی را در خاک ترکیه خریداری کرده و موجب بهبود ارزش لیر ترکیه شده اند.

قیمت لیر ترکیه در سال 2021 چه روندی خواهد داشت؟

با توجه به سخنان رجب طیب اردوغان و سایر مولفه های سیاسی و اقتصادی، پیش بینی قیمت لیر ترکیه در سال ٢٠٢١ در وضعیت مثبت و رو به بهبود ارزیابی می شود.

هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

برآورد ماهانه عمومی. با استفاده از این فرض که شما ملک شخصی خود را دارید و اجاره یا رهنی برای پرداخت ندارید ، هزینه زندگی در ترکیه تقریبا 3.500 TL برای یک سبک زندگی مناسب است اما در شهرهای بزرگ مانند استانبول ، آنکارا و ازمیر به 7.000 TL افزایش می یابد .

آیا خرید لیر ترکیه در ترکیه بهتر است؟

معمولاً بهتر است لیره های ترکیه خود را در ترکیه تهیه کنید تا قبل از اینکه از خانه خارج شوید ، زیرا نرخ ارز در خارج از ترکیه معمولاً به اندازه نرخ های داخلی نیست. ساده ترین راه برای دریافت لیره نقدی این است که کارت بانکی یا کارت اعتباری خانه خود را در دستگاه خودپرداز ترکیه (bancomat / cashpoint ، دستگاه پول نقد) قرار دهید.

برای تماشای فیلم زیر لطفا فیلتر شکن خود را روشن کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.