تحصیل مدارس کشور ترکیه (ایرانی)

دو مدارس کشور ترکیه زیر نظر آموزش و پرورش ایران در شهر های آنکارا و استانبول وجود دارند.

اسم مدرسه ی ایرانی در انکارا 22 بهمن می باشد

که آدرس آن به شرح زیر است :

ترکیه انکارا محله ی قاضی عثمان پاشا خیابان رشید غالب کوچه ی شاعرلر پلاک 15

شماره تماس : 009031244613839

برای ثبت نام به کمک احتیاج دارید؟ با ما تماس بگیرید

اسم مدرسه ایرانی در استانبول فجر ایرانیان است

به آدرس:

ترکیه استانبول خیابان دیوان  یولو (سلطان احمد) فرعی عمران اوکتم(عدلیه سرای) کوچه ی ترزی حانه پلاک 7

شماره تماس  : 02125178225  

02125166416

مدرسه ایرانی در ترکیه

شرایط ثبت نام در مدرسه ایرانی در ترکیه ملزم به داشتن پاسپورت و اقامت معتبر

با داشتن اقامت 3 ماهه یا 6ماهه ی توریستی امکان پذیر نیست مگر در شرایط ویژه

از طریق وبسایت های این دو مدرسه اولیا میتوانند با نام کاربری خود از فعالیت های فرزندان خود با خبر باشند

مدارس غیر ایرانی در ترکیه:

سیستم آموزشی ترکیه شامل شبکه ای از مدارس اولیه و ثانویه است که توسط دولت حمایت مالی می شوند. مدارس به طور کلی به دو نوع دولتی و خصوصی تبدیل می شوند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است و در مدارس خصوصی شامل هزینه می شود. سیستم آموزشی شامل 12 سال آموزش به صورت “4+4+4” می باشد که 4 سال اول را سطح 1 دوره اولیه و 4 سال دوم را سطح 2 دوره اولیه گویند. دوره 4 سال سوم را دوره ثانویه گویند که شامل همان دبیرستان مرحله دوم ما می باشد.

دبیرستان های ترکیه شامل چهار (4) سال می باشد که البته در برخی مدارس به دلیل آموزش یک (1) ساله دوره زبان خارجی به مدت پنج (5) سال به طول می انجامد.

پس از دوره ثانویه تحصیلی شامل دوازده (12) سال تحصیل، به دانش آموز مدرک دیپلم     (Lise Diplomasi)  اعطا می شود که پس از آن دانش آموز می تواند در سراسر دنیا به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازد. که البته برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی هر دانشگاه شرکت کنند.

سه نوع مدرسه  غیر ایرانی در ترکیه وجود دارید  که عبارتند از :

1)  مدارس دولتی ترکیه:

برنامه درسی این مدارس  بر طبق برنامه  مصوب آموزش و پروش ترکیه بوده و در تمام مدارس دولتی بصورت یکسان اجرا می شود . افراد ترک و یا غیره ترک برای تحصیل در این مدارس موظف و مجبور به پرداخت هیچگونه هزینه ای نیستند.

لیکن  در بعضی موارد مدرسه کمک هزینه ناچیزی بنابه میل والدین دریافت می کند، که نهایتاَ این هزینه نیز اجباری نیست.

برای ثبت نام در چنین مدارسی بایستی  کارت اقامت ، برگه نفوس  و اجاره نامه منزل  ارائه گردد  و دانش آموز فقط می تواند در مدارسی که در حوزه  منزل  او قرار می گیرد ثبت نام نماید.  دانش آموزانی که در هنگام ثبت نام کارت اقامت نداشته باشند بصورت مهمان ثبت نام می شوند تا در فرصت دیگر کارت اقامت ارائه گردد  دانش آموزان مهمان کارنامه دریافت نمی کند .

2)  مدارس خصوصی ترک یا کالجها :

این نوع مدارس دارای شهریه بوده  و از امکانات آموزشی و آموزش های فوق برنامه علاوه برنامه درسی  مصوب  آموزش و پرورش ترکیه  برخوردار است .  آموزش  های فوق برنامه این مدارس شامل تدریس زبانهای خارجی ، موسیقی یا هنرهای دیگر و …. می باشد.

شهریه  مدارس خصوصی یا کالجها در ترکیه از سالیانه ۱2۰۰۰ لیر تا 30۰۰۰ لیر متغیر هست که بنابر مقطع تحصیلی ، مکان ، نوع خدمات و موارد دیگر تعیین می شود . زبان رسمی تدریس در این مدارس ترکی می باشد. .در مدارس خصوصی ترک زبان ،زبان تدریس و کتابها ترکی بوده و زبانهای خارجی دیگر به صورت تقویتی و بدون گرفتن هیچگونه هزینه اضافی به صورت درسهای فوق العاده به دانش آموزان ارائه می شود.

3) مدارس بین المللی یا اینترنشنال در ترکیه:

مدارس بین المللی اغلب شعبه ای از مدارس اروپایی و آمریکایی می باشند که برنامه آموزشی آنها مطابق کشورهای  یاد شده است .  طبیعتا این نوع مدارس از امکانات فراوانی برخوردار بوده و زبان رسمی تدریس در این نوع مدارس به زبانهای انگلیسی ، فرانسوی و یا آلمانی می باشد. البته زبان ترکی نیز در این مدارس بعنوان  زبان دوم تدریس می شود .

شهریه این مدارس  بین 10 هزار تا حتی 50 هزار دلار در سال می باشد . دوستان ایرانی در انتخاب این نوع مدرسه ها با توجه به هزینه بالای آنها و نوسانات نرخ ارز دقت لازم را مبذول فرمایند .

* نکته قابل ذکر اینکه همه دانش آموزان غیر ترک  در صورت وطن داش نشدن  ، نهایتا بایستی برای ورود به دانشگاه در آزمونهای یوس شرکت نمایند بنابراین  توصیه می گردد دانش آموزانی که در کلاس یازدهم به پایین مشغول به تحصیل هستند و  قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه را دارند حتما از مدارس ترک زبان استفاده نمایند . طبیعی است که در ابتدای ورود به این مدارس ممکن است با مشکلاتی در رابطه با زبان ترکی مواجه گردند ولی با کمی تلاش و ممارست براحتی این مرحله را گذرانده و در آینده تحصیلی موفق تر خواهند بود .

** دوستانی که از ایران تشریف می آورند کل مدارک تحصیلی فرزندشان را از مدرسه دریافت نمایند و مهر آموزش و پرورش را هم بر روی مدارک اخذ نموده و چنانچه قصد ثبت نام در مدارس ایرانی دارند همین مدارک تحویل مدرسه نمایند. اگر قصد ثبت نام در مدارس ترک را دارید در استانبول به آدرس سلطان احمد اداره آموزش و پرورش برای دنکلیک جهت معادل سازی ببرید . نیازی به ترجمه مدارک نیست ولی چنانچه از شما ترجمه خواستند فقط  آخرین کارنامه و مدرک تحصیلی را ترجمه و تحویل دهید. بعد از معادل سازی می توانید جهت ثبت نام مدرسه اقدام نمایید.

روال کلی ثبت نام شامل سه مرحله هست  . اداره کل آموزش پرورش مدارک و تحویل میدین حدود دوهفته بعد تاییدیه اجازه ثبت نام  دریافت می کنید که برای اون نیازی به ترجمه کارنامه ایرانی نیست و اداره کل استانبول خود این کار را انجام داده و معادل سازی میکند ،  سپس با مراجعه به اداره آموزش منطقه  نسبت به محل سکونت مدرسه را تعیین میکند ،بهتر است افرادی که معدل بالا دارند درخواست مدرسه خوب آن منطقه را اعلام نمایند تا  به آنها معرفی کنند زیرا سطح علمی مدارس متفاوت هست.  سپس باید به مدرسه مربوطه مراجعه و ثبت نام نمایید.

اگر شما هم به دنبال تحصیل در مدارس کشور ترکیه هستید می توانید همین حالا با کارشناسان گروه پیله تماس بگیرید.