موزه های آرکئولوژی استانبول

موزه های آرکئولوژی استانبول

مجموعه موزه های باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeology Museums) یکی از غنی ترین موزه های در جهان است. این مجموعه در محله سلطان احمد واقع در منطقه فاتح، داخل محوطه ای در نزدیکی موزه ایاصوفیه قرار گرفته است. مجموعه موزه های باستان شناسی استانبول از سه موزه مجزا که در داخل این محوطه قرار گرفته شده اند، شکل گرفته است که شامل موزه باستان شناسی، موزه عمارت کاشی و موزه شرق باستان می باشد. این موزه شامل بیش از یک میلیون اثر باستانی از فرهنگ های مختلف است که از زمین های تحت سلطه امپراطوی جمع آوری شده است.

1- موزه باستان شناسی در ساختمان اصلی در این مجموعه قرار دارد که در سمت چپ محوطه این مجموعه قرار گرفته است. این ساختمان با نمای برجسته نئوکلاسیک گنجینه های اصلی این مجموعه  را در خود جای داده است. در میان آثار این مجموعه، اشیایی که توسط عثمان حمدی در لبنان کشف شده است، در این ساختمان قرار دارد. این آثار در منطقه صیدون در جنوب لبنان در گورستان سلطنتی صیدون کشف شده اند.
ساختمان این موزه در ابتدا در سال 1881 توسط عثمان حمدی به طور اختصاصی برای قرار دادن این مجموعه ساخته شد، اگرچه تا سال 1908 شکلی امروزی خود را به دست نیاورد.این بنا به عنوان بارز ترین نمونه معماری نئوکلاسیک شهر مشهور است.

مدرک دکتری افتخاری عثمان حمدی بی از دانشگاه آکسفورد در سال 1909

2- دومین ساختمان از این موزه مربوط به عمارت کاشی یا همان موزه هنرهای اسلامی است که شامل آثاری متعلق به دوران قبل از اسلام می باشد. این موزه شامل آثاری از خاورمیانه، از مصر باستان تا بین النهرین و از لوحهایی با خط میخی مربوط به دوره آشوری و هیتی تا مجسمه های فراعن می باشد. برجسته ترین بخش از این موزه برای بیشتر بازدید کنندگان نمایشگاه باستانی بابل است که شامل تابلوهای آجری با لعاب از دروازه ایشتر بابل است. این ساختمان در سال 1883 ساخته شده است و برای اولین بار به عنوان مدرسه هنرهای زیبا استانبول مورد استفاده قرار گرفت.

 

3- سومین ساختمان در این مجموعه، غرفه کاشی کاری (Cinili Kösk) است که یکی از قدیمی ترین بناهای بازمانده از دوره عثمانی در استانبول می باشد. این بنا در سال 1472 ساخته شده و تصویری شفاف از معماری پارسی را در خود نشان می دهد. این بنا در اصل برای سلطان محمد فاتح ساخته شده است که از آن به عنوان محلی برای تماشای بازی ها و ورزش ها استفاده می نمود. سرامیک کاری جذاب این بنا با کاشی های ایزنیکی مربوط به قرن 16 و همچنین تزئینات لعاب کاری شده متعلق به قرن دوازدهم تا نوزدهم به طرز شگفت انگیزی حفظ شده است.

ساعات بازدید و هزینه بلیط دوره تابستان

دوره تابستان

1 آوریل – 1 اکتبر

از ساعت : 09:00

تا ساعت : 20:00

دوره زمستان

1 اکتبر – 1 آوریل

از ساعت : 09:00

تا ساعت : 17:00

 

ساعات بسته شدن گیشه بلیط فروشی در دوره تابستان ساعت 19 و در دوره زمستان ساعت 16 می باشد.

این مجموعه در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.

 

هزینه بلیط

هزینه بلیط برای بازید از این مجموعه که شامل موزه باستانشناسی، موزه شرق باستان و موزه هنرهای اسلامی 36 لیر می باشد.

 

نحوه دسترسی به مجموعه موزه های آرکئولوژی

این مجموعه در منطقه امینونو  واقع شده است. برای دسترسی به مجموعه موزه های آرکئولوژی می توانید از خط ترانوای کاپاتاش-باغجیلار استفاده نمایید. بدین منظور می توانید از میدان تقسیم سوار فینی کولر شده و به ایستگاه ترانوای کاپاتاش بروید. سپس با استفاده ترانوا تا ایستگاه گلهانه رفته و در آنجا پیاده شوید. پس از آن می توانید با گذر از داخل پارک گلهانه و با دنبال کردن تابلوها به این مجموعه دسترسی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *