نکات اجاره خانه در ترکیه

نکات اجاره خانه در ترکیه

فایل صوتی این متن

اجاره خانه در ترکیه علاوه بر آنکه می تواند برای مهاجران و اتباع خارجی که برای اقامت در این کشور اقدام کرده اند مناسب و کارآمد باشد می تواند برای کسانی که قصد سفرهایی حتی چند روزه به کشور ترکیه دارند هم مناسب باشد.اگر شما تصمیم به اقامت موقت در کشور ترکیه را داشته باشید می توانید خانه ای را اجاره کنید و سالانه آن را تمدید کنید. اجاره خانه در ترکیه چندروزه، یک ماهه، سه ماهه، و یک ساله می باشد. اجاره ی خانه زیر یک ساله برای کسانی است که بصورت تفریحی یا گذرا به این کشور سفر کردند.

نکاتی که قبل از اجاره کردن خانه باید به آن توجه کنید:

نکات اجاره خانه در ترکیه

-اجاره خانه در ترکیه بستگی به هدف شما دارد که بلند مدت یا کوتاه مدت باشد و با توجه به هدف اقامت خود نسبت به یافتن و اجاره خانه اقدام کنید. بنابراین خانه ی انتخابی شما اول از هر چیز باید در نزدیکی این محل ها باشد.

-توجه به هزینه اجاره و شارژ ساختمان ها تناسب با بودجه شما زیرا برخی از ساختمان ها شارژ های بسیار بالایی دارند.

-یکی از نکات خیلی مهم یافتن خانه از سایت ها و منابع معتبر می باشد و به گروه هایی که شخصیت حقوقی و قانونی ندارند اعتماد نکنید. و اگر به صورت اینترنتی و غیرحضوری این کار را انجام می دهید حتمأ توجه کنید که آن سایت از نظر هویت و اصالت معتبر باشد و دقیقأ همان خانه ای را به شما نشان دهند که در سایت آن را معرفی کردند.

-امنیت آپارتمان یا خانه ای را که اجاره می کنید هم موضوع قابل توجهی می باشد. حتمأ جایی که انتخاب می کنید زیر نظر اداره امنیت آن منطقه باشد.

مراحل اجاره ی خانه در کشور ترکیه

نکات اجاره خانه در ترکیه

همان طور که مسلم است در اولین گام باید منزل مورد نظر خود را یافته و با نهایت دقت آن را بررسی نمایید. توجه داشته باشید که منزل انتخابی با خواسته ها و شرایط شما کاملا هماهنگ بوده و هیچ گاه با بی دقتی و عجله دست به انتخاب نزنید. از جمله مواردی که باید به آن فکر نمود مکان و فاصله منزل انتخابی تا محل کار و یا تحصیل است تا بتوان تا جای ممکن از هزینه سنگین حمل و نقل در این کشور دوری کرد. بعد از تایید خانه اولین اقدامی که باید با آن رو به رو شوید تنظیم قرارداد است. این مرحله بسیار حائز اهمیت است بدین صورت اگر به زبان ترکی تسلط کافی ندارید از فردی که می تواند شما را در این امر یاری دهد کمک بگیرید.

بعد از انتخاب منزل برای قطعی شدن کار باید قرار دادی بین مستأجر و صاحب ملک تنظیم شود که در آن مشخصات طرفین قرارداد و میزان اجاره بها، مدت اجاره، و تمامی شرایط لازم در آن قید می شود. برای تنظیم این سند اگر به زبان ترکی مسلط نیستید حتمأ از فرد متخصص دیگری کمک بگیرید.بعد از اتمام قرارداد یک افزایش در میزان اجاره بها وجود دارد که براساس اینکه در اجاره نامه برحسب ارز یا لیر قید شده است باید پرداخت شود. برای خارجیان اگر براساس ارز باشد به مدت پنج سال افزایشی در اجاره بها وجود ندارد اما اگر برحسب لیر باشد، طبق نرخ متوسط سالیانه شاخص قیمت داخلی تولیدکننده افزایش ناچیزی در اجاره بها نسبت به سال قبل است. شما باید به عنوان دپوزیت (رهن) در خانه هایی که با وسایل نیستند معادل یک ماه اجاره و در خانه هایی که با وسایل اجاره میکنید دو برابر اجاره ماهیانه خود را به صاحب خانه بدهید البته این مبلغ فقط به عنوان رهن دست صاحب خانه خواهد بود و اگر در هنگام تخلیه منزل خسارتی به خانه و یا اشیا ها نزده باشید این مبلغ عینا به خود شما بازگردانده میشود. و مرحله بعدی پرداخت کمسیون به بنگاه است که مبلغ کمسیون معادل یک ماه اجاره خانه می باشد. مثلا اگر اجاره ماهانه خانه 500 لیر می باشد باید 500 لیر کمسیون پرداخت نمایید.

 هزینه برق و گاز و آب در اجاره ملک در ترکیه

نکات اجاره خانه در ترکیه

بعد از ثبت اجاره نامه خانه در آژانس املاک در ترکیه لازم است که شما با در دست داشتن اجاره نامه به نزدیکترین شعبات اداره های گاز برق و آب در ترکیه مراجعه نمایید. در هر کدام از این ادارات لازم است تا شما حداقل ۳۰۰ لیر را به عنوان دپوزیت نزد این ادارات پراخت نمایید و برق و گاز و آب را به نام خود کرده و اجازه استفاده از آنها را دریافت نمایید.

مفاد اجاره نامه

-آدرس دقیق محله ای که خانه در آن اجاره شده است. که شامل خیابان ، کوچه ، پلاک خانه و …. می باشد.

-جنس ملک اجاره شده باید مشخص شود. تجاری ، شخصی ، و….

-مشخصات دقیق صاحب خانه که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس دقیق خانه است.

-مشخصات دقیق مستاجر که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی و آدرس مستأجر

-تاریخ آغاز اجاره نامه، بهای اجاره، نحوه پرداخت اجاره، و مدت زمان دقیق اجاره منزل

-لیست لوازم جانبی که در منزل هستند و اجاره داده می شوند باید در اجاره نامه قید شوند.

اخذ اقامت کشور ترکیه با اجاره ملک

نکات اجاره خانه در ترکیه

جهت اخذ اقامت کشور ترکیه با اجاره ملک، لازم است از نکاتی در این زمینه آگاهی یابید که دانستن آن‌ها می‌تواند تاثیری بسیاری در این تصمیم داشته باشد. اولین نکته در این زمینه، الزام محضری بودن اجاره ملک است. این امر زمانی اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند که بدانیم تمامی املاک و آپارتمان های موجود در کشور ترکیه، دارا شرایط داشتن اجاره نامه محضری نیستند. هم‌چنین هنگام پر کردن فرم اقامت از درستی آدرس اطمینان پیدا کنید. نکته‌ی مهم دیگر حضور شما در آدرس ذکر شده است. این بدان معنی است که پلیس با مراجعه به آدرس محل اقامت شما در پی تایید آدرس سکونت شما و درستی آن است. قوانین اقامت موقت از طریق اجاره‌ی ملک مدتی است که تغییر کرده است و در این قوانین جدید پس از دریافت اقامت، ملزم هستید آدرس خود را در اداره مهاجرت ترکیه نیز ثبت کنید. در صورت تغییر آدرس سکونت، به اداره مهاجرت و پلیس بخش اداره مهاجرت مراجعه کرده و این تغییر را گزارش دهید. لازم به ذکر است این قوانین جدید تنها برای یک سال اقامت موقت از طریق ملک را به اتباع خارجی ارائه می‌دهد و این امر امکان تمدید نخواهد داشت!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *