وام مسکن ترکیه به خارجیان

وام مسکن در ترکیه برای خریداران خارجی

امروزه ترکیه یکی از مقصدهای جذاب گردشگری از نظر طبیعت ، آب و هوا و پیشینه ی تاریخی است. بنابرین دولت ترکیه برای بهبود و موفقیت هرچه بیشتر این بخش، افراد خارجی را به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات این کشور تشویق می کند. یکی از اقدامات ترکیه در این راستا  فراهم کردن شرایط گرفتن وام و مزایای مالی دیگر برای خارجی هایی است که در این کشور ساکن نیستند.گرفتن وام مسکن در ترکیه کار سختی نیست و هر کسی می تواند برای این امر اقدام کند.

بنابر گزارشات با بیش از 22،000 خرید در سال 2017 خریداران خارجی در صدر آمار خرید ملک در ترکیه قرار دارند. تعجبی نیست، چرا که ترکیه با ارائه املاکی با قیمت مناسب در دریای اژه  و مناطق مدیترانه ای به مردم کمک می کند تا بتوانند زندگی رویایی خود راتجربه کنند.

اگرچه بیشتر خارجی ها به صورت نقدی اقدام به خرید ملک می کنند اما تعداد اندکی از صاحبان املاک حاضر به ارائه شرایط خاص وام مسکن ترکیه برای فروش ملک به خارجی ها هستند. ارائه مزایای خاص مالی برای افراد غیر ساکن و غیر ترکیه ای نشان دهنده ی سهم به سزای دولت ترکیه در جذب افراد خارجی به بازار املاک این کشور  است.

بر اساس آمار رسمی سال 2017 از مرکز آمار ترکیه (Turkish Statical Institution)  درصد از بازار املاک ترکیه را خریداران خارجی تشکیل می دهند، که این آمار سال به سال افزایش خواهد داشت. قیمت پایین خانه های نوساز باعث شده که ترکیه به یک بازار ایده آل برای خرید ملک تبدیل شود. پس تنها تصمیم انتخاب گزینه ی خرید نقدی یا وام مسکن، متناسب با  سرمایه گذاری بلند مدت شما است. از سال 2007 خارجی ها توانستند در ترکیه درخواست وام مسکن بدهند.

وام مسکن خارجیان در ترکیه

دو نکته مهم را به خاطر داشته باشید

بانک ها با درخواست وام برای ملکی که گواهی Iskan ندارد، یا از قبل وام مسکن دارد، یا اینکه در رهن جایی باشد موافقت نخواهند کرد. هنگام ثبت درخواست وام، دولت ترکیه با  استعلام از اداره ثبت اسناد محلی از در رهن نبودن ملک اطمینان حاصل می کند.

گواهی Iskan نوعی گواهی سکونت برای خانه است که نشان می دهد خانه مطابق با استاندارد های ساختمان سازی دولتی است و برای سکونت افراد مناسب است. بسیاری از املاک قدیمی که به حراج گذاشته می شوند فاقد این گواهی بوده و به همین خاطر بیشتر، وام مسکن به املاک پیش فروش و نوساز تعلق می گیرد.

شرایط و ضوابط اعطای وام مسکن ترکیه

 • فقط با بازپرداخت
 • دوره ی بازپرداخت 15 تا 20 ساله و نهایتا تا سن 75 سالگی
 • اعطای وام تا 70-80 درصد ارزش ملک
 • سود ثابت در کل مدت بازپرداخت
 • هزینه بر درآمد شما (شامل وام های پرداختنی)نباید بیشتر از 45 درصد از حقوق دریافتی شما باشد

**ممکن است این شرایط در میان وام دهندگان تفاوت اندکی داشته باشد، اما اگر قصد گرفتن وام دارید شرایط فوق می تواند تصویری کلی از شرایط به شما ارائه دهد.

گرفتن وام مسکن ترکیه از بانک

بسیاری از بانک های ترکیه به افراد خارجی وام مسکن می دهند، و شرکت Antalya Homes  یکی از شرکت هایی است که می تواند زمانی که ملک مورد نظرتان را انتخاب کردید برای گرفتن وام به شما کمک کند. قبل از مراجعه به بانک باید تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست وام را آماده نمایید.

مدارک مورد نیاز دریافت وام عبارت اند از :

 • پاسپورت و ترجمه ی رسمی آن
 • شماره شناسایی مالیاتی، که ما برای گرفتن آن به شما کمک خواهیم کرد
 • گواهی آدرس محل سکونت،یا قبوض خدماتی که نام و آدرس شما را نشان می دهند. قبوض آب ، برق، گاز و اینترنت نمونه ای از رایج ترین قبوض هستند.

وقتی شما مدارک فوق را آماده کردید ما می توانیم برای باز کردن حساب بانکی و گرفتن وام مسکن که مدارک آن به شرح زیر است به شما کمک کنیم:

 • فیش حقوقی
 • پرینت حساب سه ماه بانکی( درصورتی که صاحب شرکت یا کسب و کاری هستید)
 • اسناد حقوقی ملکی که قصد خرید آن را دارید

شما بعد از ۳-۴ روز از تاریخ درخواست، موافقت اولیه را دریافت می کنید و از طرف بانک کارشناسی به ملک مربوطه فرستاده می شود تا ارزش ملک محاسبه گردد(توجه داشته باشید هزینه های اضافی را نیز باید به بانک پرداخت کنید).بعد از ارزیابی کارشناس، بانک با درخواست وام شما موافقت می کند و روال انتقال سند آغاز می شود.

در ترکیه چند درصد از قیمت ملک را می توان وام گرفت؟

افراد خارجی می توانند بالای ۵۰ درصد ارزش محاسبه شده از سوی کارشناس را وام بگیرند. بر اساس قوانین مالی و بانکی ترکیه در سال ۲۰۱۸ افرادی با ملیت ایرانی فقط می توانند در ترکیه ملک بخرند اما نمی توانند وام بگیرند.

تخصیص وام بانکی برای دارندگان پاسپورت ایرانی به علت پر شدن سطح تقاضا از ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ از سوی کلیه بانکهای دولتی و خصوصی ترکیه تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

ایرانیان برای استفاده از مزایای کردیت دو راه اساسی دارند :

 • راه اول ، باید از طریق ثبت شرکت در ترکیه ،کسب کاری برای خود راه اندازی کنند سپس مجوز کار دریافت کرده ،طی سال اول ترنور مالی شرکت را افزایش داده و مالیات پرداخت کنند تا طی دوره مالی سال اول شرکت سود ده بوده و بانک عامل را برای اعطا کردیت مناسب توجیه کنند.
 • راه دوم، اقامت کاری از طریق شرکت دیگر است، در این روش حقوق دریافتی ،املاک و مستغلات ملاک قرارداده می شود.

فقط برخی از بانک های خصوصی ترکیه به افراد غیر ترکیه ای  وام می دهند. بانک Deniz   در ترکیه شرایط اعطای وام را به خصوص برای افراد خارجی فراهم کرده است. خرید ملک در ترکیه یکی از مهم ترین سرمایه گذاری هایی است که می توانید در تمام عمرتان انجام دهید.

بانک Deniz ، بانکی پیشرو در عرصه ی اعطای وام مسکن به افراد خارجی است. این بانک باتجربه همراهی مطمئن برای تحقق رویای خرید آپارتمان با ارائه جزئیات اقساط است.

آیا قوانین وام مسکن ترکیه تغییر کرده اند؟

بله قوانین گرفتن وام مسکن همزمان با سیاست های مالی تغییر کرده اند و بانک های بزرگ نقش مهمی در تسهیل یا پیچیده تر شدن روال گرفتن وام برای خارجی ها دارند. شما می توانید به سادگی از مشاوران شرکت پیله راهنمایی های لازم را دریافت کنید و از تغییرات قوانین وام مسکن در ترکیه آگاه شوید.

آیا باید برای وام از کارگزاری وام مسکن اقدام کرد؟

قسمت سخت در گرفتن وام مسکن،کند پیش رفتن مراحل آن است. در صورتی که تصمیم به سکونت در ترکیه دارید، اینکار بهترین گزینه برای شماست.

اگر تصمیم به خرید ملک با استفاده از وام مسکن دارید، بهتر است پیش از انجام توافقات برای خرید ملک مراحل درخواست وام را شروع کنید تا زمان خرید ملک تاخیری رخ ندهد.

وام مسکن  فقط برای مناطق خاصی از ترکیه مثل شهرک های مهم، شهرها و مناطق ساحلی ارائه می شود.

معمولا مزایا و معایبی در استفاده از کارگزاری وام مسکن وجود دارد ، در نظر داشته باشید با مراجعه مستقیم به بانک برای وام مسکن می توان در هزینه های جانبی وام صرفه جویی کرد.

وظیفه ی اصلی کارگزاری تنظیم بهترین قرارداد با توجه به شرایط شماست، اما در عین حال آن ها می توانند به عنوان مشاور نیز به شما کمک کنند زیرا شرایط اعطای وام به افراد خارجی با افرادی از دیگر کشورها تفاوت دارد.

علاوه بر این مورد، روش دیگری نیز به عنوان جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی وجود دارد.

شما می توانید اقدام به خرید  پروژه های  آماده تحویل کنید که به مشتری خود شرایط خرید ۱ تا ۵ ساله می دهند و سند ملک پس از تسویه کامل به نام مشتری می زنند.

در این موارد شرایط پرداختی به صورت توافقی تنظیم می شود. برای مشاهده این املاک به پروژه های پیله مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *