پل بغاز - ترکیه

پل بسفر (بوغاز) استانبول

پل بسفر (ترکی: Boğaziçi Köprüsü )، پل شهدای 15 جولای ( 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ) یا پل اول ( Birinci Köprü )  یکی از سه پلی (دو پل دیگر پل سلطان محمد فاتح و پل سلطان سلیم یاووز هستند) است که در امتداد تنگه ی بسفر احداث شده و قسمت اروپایی را به آسیایی متصل می کند.
تاریخچه ی پل بسفر طولانی و پربار است. ایده ی پل اولین بار حوالی سال 500 قبل از میلاد مطرح شد؛ زمانی که داریوش، امپراطور ایرانی، پلی موقت جهت تعقیب سکاهای فراری بر روی تنگه ی بسفر بنا کرد. در سال 480 قبل از میلاد، پل موقت دیگری بر فراز تنگه ی داردانل یا هلسپونت (تنگه ای واقع در جنوب شهر و دریای مرمره) ساخته شد. این پل توسط پادشاه ایرانی خشایار شاه، جهت حمله به نیروهای یونان و اسپارتا بنا شده بود. این دو پل تاریخی موقتی بودند، تا اینکه در سال 1973 پل اول در استانبول، ترکیه ساخته شد. تا آن زمان، تمامی جابه جایی های از میان تنگه، با قایق ها انجام می شد؛ امروزه این قایق ها هنوز هم جهت حمل و نقل استفاده می شوند و وسایل نقلیه ی محبوبی جهت گشت و گذار و گردش های دریایی در تنگه ی بسفر هستند.
تاریخچه ی نوین پل بسفر در سال 1900 آغاز شد؛ زمانی که شرکت راه آهن بسفر پلان هایی شامل یک راه آهن بین دو قاره را طراحی کرد. تا سال 1957 که ترکیه هنوز یک جمهوری مستقل نشده بود، تصمیم قطعی برای ساخت پل گرفته نشده بود. ساخت و ساز در سال 1970 آغاز و ساخت پل یک روز پس از 50 امین سالگرد استقلال به اتمام رسید. شرکت مهندسی انگلیسی ای که طراحی پل بسفر را بر عهده داشته، چندین پل معروف دیگر از جمله پل بندرگاه آوکلند ( Auckland Harbour ) در نیوزلند، پل هامبر ( Humber ) در انگلستان و پل رود ولتا ( Volta River ) در آفریقای غربی را طراحی کرده است.

پل بغاز
پل اول استانبول نزدیکترین بنا به دریای مرمره است و در نزدیکی برج گالاتا – دروازه ای به جاذبه های شهر قدیمی مانند کاخ توپکاپی و بازار بزرگ – قرار دارد. به دلیل ازدحام بیش از حد پل بسفر، پل سلطان محمد فاتح ساخته شده است.

پل بسفر مدخلی به دریای مرمره و ساحل شمالی ترکیه است. در این مکان شهر بورسا که به خاطر حمام های ترکی اش معروف است و استان چاناکاله که دروازه ای به دریای مرمره و اژه و جزایر زیبای یونانی است، قرار دارند.

تقریبا تمامی بازدید کننده های شهر در طول مدت اقامتشان از روی این پل خوش منظره گذر کرده یا زیر آن قایق سواری کرده اند. در طول روز مناظر زیبایی از مناره ها و گنبد های رفیع مسجد آبی و ایا صوفیا در پس زمینه ی پل بسفر قابل مشاهده است. در طول شب نورهای کامپیوتری ال ای دی با الگوها و رنگ های مختلف پل را مزین می کنند.

ساخت پل بسفر

نخست وزیر عدنان مندرس در سال 1957 تصمیم به ساخت پلی بر فراز بسفر گرفت. در سال 1968 برای انجام مهندسی سازه، قرار دادی با شرکت انگلیسی فریمن فاکس و شرکا (Freeman Fox & Partners ) بسته شد. مهندسین انگلیسی مشهور، سر گیلبرت رابرتز، ویلیام براون و مایکل پارسونز که قبل از آن پل های هامبر، سورن ( Severn ) و فورث رود ( Forth Road ) را طراحی کرده بودند، طراحی پل بسفر را نیز بر عهده گرفتند. ساخت بنا در فوریه سال 1970 آغاز گشت و رئیس جمهور جودت سونای و نخست وزیر سلیمان دمیرل در مراسم برگزار شده شرکت کردند. شرکت ترکیه ای ساخت و ساز و صنایع انکا ( Enka Construction & Industry Co. ) با پیمان کاری کمپانی پل و مهندسی کلیولند انگلستان ( Cleveland Bridge & Engineering Company ) و هاتچیف ا.گ. آلمان ( Hochtief AG ) ساخت پل را بر عهده گرفتند. 35 مهندس و 400 مرد در این پروژه مشغول به کار بودند. پل در تاریخ 30 اکتبر 1973 تکمیل و توسط رئیس جمهور فخری کوروترک و نخست وزیر نعیم تالو افتتاح شد. پل بسفر با هزینه ی 200 میلیون دلار طراحی و ساخته شد.

ساخت پل بغازعملکرد پل بسفر

بزرگراه روی پل بسفر شامل 8 لاین است، سه لاین استاندارد، یک لاین اورژانسی و یک پیاده رو که به صورت دو طرفه قابل استفاده هستند. صبح های روزهای کاری بیشتر ترافیک به سمت غرب و اروپا است و بنابراین 4 لاین از 6 لاین به سمت غرب و تنها دو لاین به سمت شرق باز هستند. از طرف دیگر، عصر روزهای کاری چهار لاین به ترافیک سمت شرق و دو لاین به ترافیک سمت غرب اختصاص داده می شوند.

در 4 سال اول پس از تاسیس، عابران پیاده می توانستند از طریق آسانسور های داخل برج های دو طرف پل به پل بسفر دسترسی داشته و روی آن راه بروند. امروزه هیچ عابر پیاده یا وسایل نقلیه ی تجاری از قبیل کامیون اجازه ی عبور از روی پل را ندارد.

روزانه حدود 180000 وسیله ی نقلیه به هر دو جهت پل بسفر رفت و آمد می کنند که 85% این وسایل را اتومبیل ها تشکیل می دهند. در 29 دسامبر 1997 یک میلیارد وسیله ی نقلیه از پل عبور کردند. زمانی که روی پل کاملا پر باشد، میانه ی پل حدود 90 سانتی متر خم می شود.

استفاده از پل بسفر با پرداخت عوارض امکان پذیر است و در نزدیکی پل، در سمت آسیایی، عوارضی با 13 دکه قرار دارد. برای رفتن از سمت اروپایی استانبول به سمت آسیایی عوارض دریافت می گردد، اما عبور برعکس این مسیر هزینه ای ندارد.

برای جلوگیری از معطلی، از سال 1999 بعضی از دکه های عوارضی ( شماره ی 9 تا 13 )، واقع در سمت چپ، تنها با سیستم های پرداخت از راه دور  (ترکی: OGS ) کار کرده و شخصی در آن ها کار نمی کند. علاوه بر OGS، در سال 2005 در برخی از دکه های عوارضی سیستم پرداخت با کارت های هوشمند بدون نیاز به تماس (  KGS ) راه اندازی شد.

از 3 آوریل 2006، دکه های عوارضی از پذیرش پرداخت نقدی خودداری کرده و تنها OGS و KGS قبول می کنند. میتوان قبل از رسیدن به عوارضی پل ها و بزرگراه ها، از ایستگاه های مختلف دستگاه های OGS یا کارت های KGS تهیه کرد.

از آوریل 2007، سیستم نور ال ای دی کاملا کامپیوتری ای با رنگ ها و الگوهای مختلف، ساخت شرکت فیلیپس، در شب ها پل را نورانی می کند.

در سال 2012، OGS و KGS با سیستم جدید  HGS که از تکنولوژی شناسایی فرکانس رادیویی ( RFID ) استفاده می کند، جایگزین شدند.

تاریخچه ی پل بسفر

اکتبر هر سال، مراسم سالانه ی ماراتن بین قاره ای، از قسمت آسیایی به سمت قسمت اروپایی از پل بسفر عبور می کند. در زمان اجرای این برنامه وسایل نقلیه اجازه ی عبور از پل را ندارند. در ماه اکتبر بازدید کننده ها در رویداد “fun run” شرکت کرده و با پای پیاده از روی پل بسفر عبور می کنند. بسیاری به پیکنیک رفته و از منظره ی پل لذت می برند.

در سال های 1978 تا 1986 پشت اسکناس های 1000 لیری طرح پل بسفر نقش بسته بود. همچنین در تاریخ 15 می 2005، ستاره ی تنیس آمریکایی، ونوس ویلیامز با تنیسور برجسته ی ترک، اپیک سن اوغلو، روی این پل مسابقه ای نمایشی اجرا کردند که اولین مسابقه ی تنیس برگزار شده بین دو قاره بود. این رویداد برای ارتقاء جام تنیس زنان استانبول برگزار شده بود و به مدت 5 دقیقه طول کشید. پس از این نمایش، هر دو تنیسور توپی را به داخل تنگه ی بسفر پرتاب کردند.

در 17 جولای 2005 راننده ی فرمول یک انگلیسی، دیوید کولتارد، به صورت نمایشی ماشین مسابقه ی رد بول خود را از سمت اروپایی به سمت آسیایی راند و پس از یک چرخش ماهرانه در نزدیکی عوارضی به سمت اروپایی بازگشت. خودروی فرمول یک کولتارد به دلیل عبور از پل بدون پرداخت عوارض، توسط سیستم نظارت اتوماتیک ثبت و 20 یورو جریمه شد.

مراحل ساخت پل بغاز در ترکیه

در 5 نوامبر 2013 گلف باز شماره یک جهان، تایگر وودز، که برای بازدید از مسابقات گلف 2013 Turkish Airlines Open که بین 7 تا 10 نوامبر برگزار شد، توسط هلیکوپتر به پل بسفر آورده شد و نمایشی با زدن چند ضربه از سمت آسیایی به سمت اروپایی پل، که برای یک ساعت بسته شده بود، به اجرا گذاشت.

تغییر نام پل بغاز

در 15 جولای 2016، پل بسفر توسط بخشی از نیروهای مسلح ترکیه در تلاش برای کودتا بسته شد، ولی سربازهای درگیر در ماجرا روز بعد خود را به نیروهای پلیس تسلیم کردند. در 25 جولای 2016، نخست وزیر بن علی ییلدیریم اعلام کرد که پل بسفر به پل شهدای 15 جولای تغییر نام می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *