پنجره‌جمعیتی چیست و چرا در ترکیه مهم است؟

پنجره‌جمعیتی چیست و چرا در ترکیه مهم است؟

پنجره جمعیتی فرصتی بی نظیر در تاریخ اقتصادی هر کشوری به حساب می آید که به همراه خود فرصتها و مخاطراتی به دنبال دارد. با بررسی پنجره جمعیتی در کشور ترکیه به دور نمایی از فرصتها و مخاطرات اقتصادی که این کشور با آن ها روبه روست اشاره خواهیم کرد.

پنجره‌جمعیتی چیست و چرا در ترکیه مهم است؟

از آنجا که نیروی انسانی اصلی ترین قوای محرکه برای اقتصاد هر کشوری به حساب آید، جمعیت فعال آن کشور و شمار آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و نقش تعیین کننده ای در ایجاد پنجره جمعیتی دارد.

‎فاصله سنی بین ۱۵ تا ۶۵ سال که دوره فعالیت سازنده هر شخص محسوب می شود، که در یک جامعه نسبت کل جمعیت آن جامعه به جمعیت ما بین این دو عدد نیز پنجره جمعیتی گفته می شود، به عبارت دیگر اگر تعداد افراد یک جامعه در این بازه قرار گیرد اصطلاح پنجره جمعیتی شکل گرفته و دوران طلائی یا جهش اقتصادی شروع خواهد شد.

پنجره‌جمعیتی چیست و چرا در ترکیه مهم است؟

حال به بررسی مختصر این شرایط در کشور ترکیه می پردازیم:

1- پنجره جمعیتی حاصل عدم کنترل یا کنترل برنامه ریزی شده جمعیت با ترغیب خانواده ها به فرزند آوری در برهه ای از تاریخ یک کشور است که در ذات خود باعث ایجاد یک بحران از یک سو و عامل پیشرفت یا جهش از سوی دیگر خواهد شد.
2- اگر این دوره برنامه ریزی شده باشد، به این معنی که دولتمردان آن کشور با برنامه ریزی میان مدت یا بلند مدت زیر ساختهای اقتصادی و اجتماعی مناسبی ایجاد کرده باشند، این موضوع به عنوان بستر مناسب برای جهش اقتصادی قابل اعتنا و تقدیر خواهد بود، در غیر اینصورت می تواند منجر به ویرانی و افزایش جرم شود.
3- رسیدن به پنجره جمعیتی برای جهش اقتصادی به تنهایی کافی نیست، بلکه زیر ساختهای دیگر از جمله ثبات اقتصادی، حفظ ارزش پول ملی، قیمت حامل های انرژی، هزینه های راه اندازی واحد های صنعتی، بروكراسي يا تسهيل روابط اداري و تجاري هم از اهميت بسزائي برخوردار هستند.
‎در نهایت با وجود مواردی که در بالا ذکر شده است، هزینه زندگی در ترکیه به نسبت بالا می باشد، که این موضوع خود از طرفی می تواند عاملی برای پیشرفت بوده و یا از طرفی نقطه ای مخاطره آمیز در اقتصاد این کشور باشد. زیرا این بار مهار تورم است که زیر ساخت های مناسب اقتصادی را ایجاد کرده و اقتصاد این کشور را تا آستانه تحول پیش برده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *