دیدنی های استانبول

کارهایی که در استانبول باید انجام دهیم(قسمت اول)

بازدید از بازار ادویه

بازار ادویه استانبول در واقع بازار مصری ها است که در میدان امینونو استانبول واقع شده است. این بازار دومین بازار بزرگ استانبول بعد از بازار سرپوشیده (کاپالی چارشی) می باشد. بازار ادویه‌ استانبول مجموعه‌ ای از دکان ها و حجره هایی است که در سراسر آن ادویه های رنگارنگ و مختلف به فروش می‌ رسد و شما می ‌توانید در حین گردش و بازدید از جاذبه های بی انتهای استانبول و این بازارش، ادویه‌ هایی با کیفیت و صد البته خوش‌ عطر مورد نیاز خود را تهیه کرده یا حتی این ادویه ها را به عنوان سوغاتی برای دوستان و عزیران خود خریداری نمایید.

برای بازدید از این بازار که در کنار بازار بزرگ استانبول قرار گرفته، کافی است سوار ترانوا شده و در ایستگاه امینونو پیاده شوید و با 5 دقیقه پیاده روی به این بازار دسترسی پیدا کنید.

 

رفتن به نمایش رقص دراویش چرخان (سماع)

امروزه رقص سماع در استانبول به یک جاذبه ی تماشایی تبدیل شده است. این رقص ریشه در رسوم مکتب صوفی داشته و به فرمان مولوی اجرا می شده. وی این فرقه را در سال 1312 میلادی در شهر قونیه تاسیس کرد. سماع رقصی عرفانی، روحانی و مقدس است. درآویش عقیده دارند که وقتی می چرخند با به یاد آوردن یک نام خداوند می توانند جسم و روح خود را با خدا یکی کنند. این افراد وقتی که می چرخند، یک دستشان به سمت آسمان و دست دیگرشان به سوی زمین است که سمبل پیوند زمین و آسمان با روحشان به خداوند است.

  • کجا می توانیم رقص سماع را ببینیم؟

موزه ی گالاتا مولوی یا تکه (Tekke)، مطمئنا بهترین مکان برای دیدن دراویش چرخان است. این موزه در نزدیکی محله ی گالیپ دده (Galipdede) واقع شده است و هر یکشنبه، در ساعت ۷ بعد از ظهر مراسم رقص سماع در آن شروع می شود و برای شرکت در آن باید بلیط را از روز قبل تهیه کنید.

در صورتی که تمایل به شرکت در این مراسم دارید، به خاطر داشته باشید در زمان حضور در این مراسم از ترک کردن جای خود، صحبت کردن و عکس گرفتن با فلاش بپرهیزید، چرا که این مراسم یک مراسم مذهبی بوده و بین مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

بازدید از موزه های باستان شناسی

یکی از مهمترین جاهای دیدنی استانبول، موزه های باستان شناسی است. این موزه در واقع از سه موزه باستان شناسی (ساختمان اصلی)، موزه هنرهای اسلامی و ترکی، موزه شرق باستان تشکیل شده است .مهمترین جذابیت های این موزه مجسمه های شگفت انگیز از الکساندر در فاز های مهم زندگی اش، محراب کاشی کاری شده ی کارامان، غرفه ی کاشی های زیبا، پیمان کاردش – نخستین پیمان صلح به جا مانده در جهان و غیره. در این موزه کودکان هم می توانند با دیدن مدل اسب تروجان در قسمت کودکان در این موزه سرگرم شوند.

برای رفتن به موزه باستانشناسی کافیست سوار ترانوای کاپاتاش-باغجیلار شده و در ایستگاه گلهانه پیاده شده و فاصله کوتاه تا این موزه را پیاده روی کنید.

 

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه از شناخته شده ترین بنا های تاریخی استانبول است. این مسجد در سال 1556 به دستور سلطان سلیمان بنا شده است. کار طراحی و ساخت این بنا توسط استاد سینان که معروف ترین معمار دوران عثمانی بود انجام شده است. مسجد سلیمانیه دارای بخش های مختلفی از جمله بیمارستان، آشپزخانه، مدرسه و غیره نیز است.

از دیگر بخش‌های این مسجد که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند، می‌توان به مزار سلطان سلیمان و بانوی اول ایشان خرم سلطان که در باغ مسجد قرار گرفته اشاره کرد.

برای دسترسی به این مکان کافیست سوار تراموای خط T1 شده و در ایستگاه لاله لی پیاده شوید و تا مسجد چند قدمی پیاده روی کنید.

 

رفتن به حمام ترکی

حمام ترکی از آن دسته جاذبه هایی است که از شهرت بسیاری در میان مردم محلی و گردشگران برخوردار است. حمام ترکی شامل یک اتاق برای استراحت، حمام سرد و حمام گرم که اتاق داغ برای ماساژ، اتاق گرم برای شستشو و اتاق سرد برای استراحت و تعویض لباس کاربرد دارد و در اطراف اتاق بخار مرکزی قرار می گیرند.

فرهنگ استفاده از حمام ترکی در استانبول به سال ها قبل و پیش از رسیدن به آناتولیا باز می گردد، زمانی که ترک ها به سرزمین آناتولیا رسیدند با حمام های رومی آشنا شدند. آشنایی با روش های حمام رومی و داشتن پیش زمینه ای از حمام ترکی استانبول سبب شد تا ترک ها ترکیبی از این دو را پیش بگیرند و حمام ترکی استانبول به شیوه ی امروزه رواج پیدا کند. حمام ترکی استانبول نیز همانند حمام های عمومی موجود در ایران مکانی برای بحث و تبادل نظر می باشد که به نوعی سرگرمی نیز محسوب می شود.

شما می توانید برای کامل کردن تجربه خود از حمام ترکی، از خدمات ماساژ و اسکراب بدن در این حمام ها نیز استفاده کنید.

 

بازدید از قصر زیرزمینی (باسیلیکا سیسترن)

قصر زمینی باسیلیکا سیسترن یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مخازن آب زیر زمینی در استانبول می باشد. به نظر می رسد بیشتر ستون های این مخزن از ویرانه های ساختمان های دیگر بازیافت شده است و بین این ستون ها، دو ستون را خواهید دید که بر روی آن ها سر مدوسا (هیولای زن‌‏نما با مارهایی بر روی سر) کنده کاری شده است که به عنوان پایه ی ستون می باشد. باسیلیکا سیسترن در مرکز شهر استانبول و در محله سلطان احمد رو به روی موزه معروف ایاصوفیه قرار گرفته است.

قصر زیرزمینی (Basilica Cistern)برای دسترسی به این مکان کافی است به سمت جنوب غربی ایاصوفیه رفته و تنها با 5 دقیقه پیاده روی خود را به باسیلیکا سیسترن برسانید.

 

بازدید از برج گالاتا

این برج که به عنوان یک سمبل برای استانبول شناخته می شود در منطقه بی اوغلو یکی از معروف ترین و دیدنی ترین مناطق شهر واقع شده است که منظره ی چشمگیری به دریای مرمره دارد. هدف از ساخت این برج نظارت بر حمل ونقل دریایی در آن منطقه و شناسایی کشتی دشمنان بود. با ورود به این برج قدیمی و باستانی به دل تاریخ سفر کرده و لذت خواهید برید چرا که این برج با ساختار و معماری زیبایش می تواند چشم هر بیننده ای را مجذوب خود کند.

برای دسترسی به این برج می توانید خیابان استقلال را از سمت میدان تکسیم تا انتها ادامه داده و به این برج برسید.

 

بازدید از پارک میناتوری (مینیاترک)

پارک مینیاترک استانبول، شهری مینیاتوری است در مقیاس کوچک که شامل 135 اثر تاریخی از جغرافیای کشور ترکیه و عثمانی که از این تعداد 62 اثر آن مربوط به شهر استانبول، 60 اثر مربوط به آناتولی و 13 اثر مربوط به آثار تاریخی به جا مانده از دوران عثمانی که خارج از مرز های ترکیه قرار گرفته اند.

برای دسترسی به این مکان می توانید از میدان تکسیم سوار اتوبوس های کوچوک کوی-تکسیم و یا جبجی-تکسیم شده و در ایستگاه مینیاتورک پیاده شوید.

 

بازار عتیقه فروشی فریکوی

اگر به اشیا قدیمی و آنتیک علاقه مند هستید می توانید از بازار عتیقه فروشی فریکوی دیدن کنید. این بازار در منطقه ی فریکوی در نزدیکی ایستگاه متروی عثمان بی و میدان تکسیم قرار دارد. این بازار شامل بیش از 200 غرفه می باشد که می توانید اجناس قدیمی از قبیل کتاب، جواهرات، ظروف و … را در آن پیدا کنید. این بازار در روز های یکشنبه برپا می شود از این جهت برای بازدید از آن می بایست از قبل برنامه ریزی کنید.

 

بازدید از موزه ی خطای دید

اگر یک تصویر هزار کلمه ارزش داشته باشد، مطمئن باشید که پشت یک توهم بیش از میلیون ها کلمه پنهان است. (بر گرفته از موزه خطای دید استانبول)

موزه ی خطای استانبول یکی دیگر از مکان های جذاب و هیجانی استانبول است. این موزه فضایی مناسب را برای گردش های اجتماعی و سرگرم کننده به دنیای توهمات فراهم آورده است که نه تنها برای کودکان جذابیت دارد، بلکه باعث سرگرمی بزرگسالان نیز می شود.

این موزه در جاده استقلال و روبه روی ایستگاه متروی شیشهانه قرار گرفته که می توانید با پیاده روی تا انتهای جاده استقلال به این مکان برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *