یکی از دغدغه های کسانی که به کشور ترکیه مهاجرت می کنند، یافتن شغل است که سوالات متعددی را در ذهن شخص ایجاد می کند که در ادامه به تعدادی از این سوالات که در زیر مطرح شده، پاسخ خواهیم داد. همچنین شما هموطنان عزیز می توانید با تماس با مشاوران ما در تهران و استانبول از خدمات مشاوره رایگان شرکت پیله بهره مند شوید.

  • پیدا کردن کار در ترکیه
  • چگونگی مشغول به کار شدن در ترکیه
  • راه های اخذ اقامت کاری
  • آیا نیاز هست که زبان ترکی بدانیم؟
  • ویزای کار چگونه است؟
  • سایت های کاریابی رسمی ترکیه چیست؟
  • استخدام در ترکیه به چه صورتی است؟

پیدا کردن کار در ترکیه

اکثر ما به دنبال پیدا کردن کار در ترکیه هستیم اما چگونه؟

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام مهاجرت به هر کشور خارجی باید به آن توجه کرد آشنایی با زبان رایج میان مردم آن کشور است. دانستن زبان ترکی اولین و مهمترین اولویت برای پیدا کردن کار در ترکیه می باشد. اگر شما در زبان ترکی تسلط کافی پیدا کنید می توانید به راحتی در یک مصاحبه کاری گفت و گو کنید و امور روزانه خود را بگذرانید.

حال سوالی که پیش می آید این است که آیا زبان ترکی حتما نیاز است؟

خیر، هیچ اجباری از طرف دولت و شرکت ها وجود ندارد، اما کمتر شرکتی پیدا می شود که انگلیسی زبان باشد و در مصاحبه با شما انگلیسی صحبت کند. از این رو  احتمال یافتن کار برایتان پایین خواهد آمد. اما شرکت های خارجی (غیر ترک) زیادی هستند که در این کشور مشغول فعالیت هستند. پس اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید جای نگرانی نیست.

از کجا کار پیدا کنیم؟

راه های پیدا کردن کار در ترکیه مانند اکثر کشور های دیگر می باشد، به صورتی که از سایت ها و منابع داخلی کشور باید به دنبال کار گشت و یا از سایت های معروف جهانی مثل linkedin استفاده نمود.

در این قسمت با تعدادی از مهم ترین سایت های کاریابی ترکیه آشنا می شویم:

www.eleman.net

www.kariyerzirvesi.com

www.iskur.gov.tr

www.secretcv.com

www.elemanonline.com.tr

www.xing.com

www.yenibiris.com

www.kariyer.net

با استفاده از سایت های بالا می توانید آگهی هایی که از طرف کارفرما ها بر روی سایت قرار داده شده اند را پیدا کنید و یا می توانید شغل مورد نظر خود را در باکس جستجو بیابید و پس از خواندن نیاز های کاری کارفرما اطلاعات و رزومه خود را ارسال نمائید.

راه های اخذ اقامت کاری

به طور کلی دو نوع ویزای کار در ترکیه وجود دارد، ویزای کار موقت و ویزای کار دائم. که جداگانه قبلا به این موارد اشاره کرده ایم. اما بطور کلی شما با کار کردن به صورت رسمی در یک شرکت در ترکیه پس از بیمه شدن از طرف کارفرما اجازه اقامت ترکیه را دریافت می نمائید. اما مراقب وعده های الکی باشید زیرا که این پروسه را به تعویق می اندازد و در نهایت برای شما دچار دردسر می شود. پس در اولین روز کاری خود از این موضوع اطمینان حاصل نمائید.

در صورت دریافت اجازه کار در ترکیه مطابق با قوانین کشور ترکیه، شما با کارفرمای مشخص برای یک حرفه‌ی خاص در مکان معینی مشغول به کار می‌شوید. بعد از گذشت یک سال در صورت توافق طرفین این اجازه کار قابل تمدید تا سه سال دیگر می‌باشد و بعد از آن تا شش سال دیگر قابل تمدید خواهد بود. فرد جهت تمدید اجازه کار در کشور ترکیه بایستی حداقل ۱۵ روز قبل از اتمام مجوز خود جهت تمدید مجدد آن اقدام نماید. لازم به ذکر است که اگر شما بواسطه اقامت تحصیلی در کشور ترکیه حضور دارید، نمی توانید برای اخذ اقامت کاری اقدام نمایید.

در ترکیه سه نوع اجازه کار وجود دارد :

  • کارکنان وابسته
  • کارکنان مستقل
  • موارد دیگر

حقوق و دستمزد در ترکیه به چه صورت است؟

حقوق و دستمزد در ترکیه به صورت آزاد می باشد یعنی دولت یک پایه حقوقی اعلام کرده است و شرکتها می توانند با توجه به خواسته هایشان، با شما قرارداد کاری ببندند. اما شما نباید در شروع کار توقع همسان بودن حقوقتان با شهروند های ترک را داشته باشید.

عواقب کار به صورت غیر قانونی در ترکیه به چه صورت می باشد؟

اگر جایی مشغول به کار شدید که برای شما اجازه کار دریافت نشد و در هنگام کار کردن مامور دولت شما را ببیند و مطلع شوند، هم شما و هم کارفرما باید جریمه پرداخت نمائید و همچنین امکان دارد توسط دولت ترکیه دیپورت شوید، پس حواستان را جمع کنید.