کریسمس در استانبول

کریسمس در استانبول

با توجه به اینکه در آخرین روزهای سال 2019 میلادی هستیم تصمیم گرفتیم مقاله ای در این زمینه برای شما تهیه کنیم.

کریسمس در استانبول

استانبول در کریسمس بسیار دیدنی است و حال و هوای آن بسیار جذاب و وسوسه انگیز می شود و هر کسی را که قصد گشت و گذار و تفریح دارد و یا اقامت ترکیه دارد و در این شهر ساکن است را به سمت خود جذب می کند. در شب سال نو مردم ترکیه مراسم های خاص خود را دارند که جذابیت این ماه از سال را بیشتر می کند.

کریسمس در استانبول

کریسمس سالروز تولد حضرت عیسی مسیح و یکی از روزهای مقدس سال است و همچنین از محبوبیت خاصی برخوردار است. در این روز در سراسر شهر تصاویری سنتی از تولد مسیح همراه با تزیین درخت کریسمس نصب می گردد. همچنین فستیوال های بزرگی به مناسبت این روز برگزار می شود.

در این روز خانواده ها دور هم جمع می شوند و هدایا و کارت تبریک هایی برای دادن به یک دیگر تهیه می کنند و همچنین با حضور بابانوئل این مراسم رنگ و بوی خاصی به خود می گیرد.

کریسمس به صورت سنتی روز ۲۵ دسامبر برگزار می شود، اما برخی کلیساهای ارتدکس شرقی روز ۷ ژانویه را به عنوان کریسمس جشن می گیرند که با ۲۵ دسامبر در تقویم جولیان یکسان است. این تاریخ ها تنها سنتی بوده و به نظر نمی رسد تاریخ حقیقی تولد مسیح در چنین روزی بوده باشد.

کریسمس در بسیاری از کشورهای سراسر جهان جشن گرفته می شود و این امر به چگونگی پراکندگی مسیحیان و فرهنگ غربی و ترکیب آن با جشن های زمستانی ارتباط دارد. علی رغم نفوذ شایع سنت های کریسمس آمریکایی و بریتانیایی که در فیلم ها، ادبیات، تلویزیون و سایر رسانه ها مشاهده می شود، سنتهای متعددی به منظور جشن کریسمس هنوز هم در مناطق و محل های مختلف برگزار می شوند.

کریسمس 2020 در استانبول

از روزگاران بسیار قدیم گیاهان و درختان مورد پرستش مردم  بوده اند، از این رو مردم درخت کریسمس را که از نوع درخت کاج می باشد با چراغ های زیبا، توپ های رنگارنگ، وسایل تزئینی و ستاره ای درخشان بر نوک درخت، آن را تزئین می کردند. این داستان بر می گردد به سال 1605 میلادی در آلمان که طبق روایتی برای اولین بار توسط مارتین لوتر آلمانی انجام شد. وی عادت داشت که در شب میلاد حضرت عیسی مسیح  شاخه های درختان کاج را به خانه بیاورد و برای شادمانی کودکان آن را تزئین کند و همین عادت، بعد ها به یک رسم و آئین عمومی تبدیل شد و در سال 1840 میلادی  مراسم آراستن درخت به انگلستان و سپس به آمریکا وسایر کشورها راه یافت.

در روزهای کریسمس جذابیت استانبول فقط به مهمانی ها و جشن هایش خلاصه نمی شود بلکه کسانی که قصد خرید کردن و استفاده از تخفیف های فوق العاده را دارند این فصل را برای خرید انتخاب می کنند.

از آن جایی که در استانبول کلیساهای تاریخی و مراکز مختلف بسیاری برای خرید و تفریح وجود دارند، کریسمس بسیار با شکوه تر برگزار می شود. اگر مسافر استانبول هستید و یا قصد دارید به این شهر سفر کنید، پیشنهاد می کنیم که برای دیدن استانبول در کریسمس آن هم به صورت خاص و ویژه دچار وسواس نشوید زیرا در سرتاسر شهر جشن سال نو برگزار می شود.

کریسمس در استانبول

جالب است بدانید که ترک ‌ها شب سال نو را نوئل می ‌نامند و به همین مناسبت، درخت ‌ها را آراسته می کنند و به عزیزان خود هدیه می ‌دهند. حال تصور کنید که در کلانشهری محبوب همچون شهر استانبول این رسم چه جلوه ای به خیابان هایش می بخشد. در استانبول، خیابان‌ ها و مراکز خرید دکوراسیون خود را به مناسبت جشن کریسمس تغییر می ‌دهند و به این ترتیب همه و علی الخصوص گردشگران می‌توانند بابانوئل را در تمامی سطح شهر ببینند.

بزرگ ترین کلیسای کاتولیک در استانبول

بزرگ ترین کلیسای کاتولیک در استانبول، کلیسای سنت پادوای آنتونی است که در سال ۱۷۲۵ میلادی ساخته شده و ساختمان کنونی آن مربوط به ۱۹۰۶ میلادی است و مردم آن را به نام کلیسای سنت آنتونی می ‌شناسند. همچنین این کلیسا در یکی از معروف ترین خیابان های استانبول یعنی خیابان استقلال قرار گرفته است. در هنگام کریسمس این کلیسا مراسم عشای ربانی خود را از ساعت ۸ شب شروع می نماید.

کلیسا استانبول

همچنین کلیسای کاتولیک سانتا ماریا یکی دیگر از مکان‌ هایی است که بسیار مشهور و تاریخی است و همچنین تنها در فاصله‌ ی چند متری کلیسای سنت آنتونی قرار گرفته است. این کلیسا نیز در سال ۱۵۸۴ میلادی ساخته شده است که به همین سبب می توان آن را به عنوان قدیمی ‌ترین بخش کاتولیک رومی در شهر استانبول دانست. اما به هر حال، قدمت ساختمان فعلی این کلیسا به سال ۱۷۶۹ میلادی باز می‌ گردد. در این کلیسا نیز مراسم عشای ربانی شب کریسمس در ساعت ۸ شب و با حضور مردم برگزار می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *