بیوگرافی مصطفی کمال پاشا معروف به آتا تورک

بنیانگذار جمهوری ترکیه و اولین رئیس جمهور ترکیه

تاکنون صحبت های زیادی در مورد مرگ مصطفی کمال پاشا آتاتورک به میان آمده است. اما در این مقاله میخواهیم بیشتر با شخصیت و فعالیت های بنیان گذار جمهوری ترکیه شما را آشنا کنیم.

تولد

در سال 1881 در شهر سلانیک به دنیا آمد آتاتورک تحصیلات ابتدایی خودش را در در شهر زادگاهش به پایان رساند ودر سال 1902 از مکتب حاربیه استانبول درجه ستوانیش را گرفت و سال 1905 نیز  از آکادمی نظامی با درجه سروانی تحصیلاتش را به اتمام رساند.

 

سوابق نظامی، نقش ها و مسئولیت های مهم

آتاتورک بعد از فارغ التحصیلی تا سال 1907 در لشکرهای 5 سوریه و 3 مقدونیه ایقای نقش کرد. همچنین بعد از اعزام به لیبی در سال 1911 و حمله نظامی ایتالیا به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد و در همان جا به درجه سرگردی دست یافت همچنین  بین سالهای 1912 و 1913 در جنگ های بالکان شرکت کرد.

مشهوریت آتاتورک در جنگ جهانی اول به وقوع پیوست. او در نبرد چاناک قلعه شرکت کرد و موفق شد حملات دشمن را متوقف کند. همچنین پس از پیروزی در جبهه جنگی شرق به درجه ژنرالی رسید و موفق به متوقف کردن حملات روسیه شد. او همچنین در سال 1907 میلادی  فرماندهی لشکر 7فلسطین و سوریه را در دست گرفت و در همان سال به همراه ولیعهد عثمانی به آلمان سفر کرد.

11سال بعد در حالی که در جبهه سوریه در حال جنگ بود با امضای پیمان صلح (موندرس) و پایان جنگ به استانبول فراخوانده شد. مصطفی کمال پاشا آتاتورک با به دست آوردن حکم ماموریت بازرسی ارتش، استانبول را ترک کرد تا هدف خود را که رهایی کشور از اشغال دشمن بود را عملی کند.

آتاتورک در می 1919 وارد سامسون در ساحل دریای سیاه شد و 22 ژوئن بیانیه آماسیا را صادر کرد. مصطفی کمال آتاتورک در سال 1920 در اولین مجلس کبیر ملت ترکیه به عنوان رئیس مجلس و دولت انتخاب شد و بعد از پیروزی ارتش ترکیه در جنگ ساکاریا به عنوان (غازی) از سوی مجلس به این سمت برگزیده شد.

با پایان جنگ استقلال در 29 اکتبر 1923 و همزمان با تاسیس نظام جمهوریت از سوی مجلس ترکیه، آتاتورک نیز به عنوان رییس جمهور انتخاب شد. همچنین در همین سال نام خانوادگی (آتاتورک) به معنی پدر ترک ها توسط مجلس ترکیه به وی اهدا شد و پس از آن این نام خانوادگی برای هر فرد دیگر ممنوع اعلام شد.

آتاتورک 4 سال پیاپی به عنوان رییس جمهور انتخاب شد و نام خود را به عنوان قهرمان جنگ استقلال و دولتمردی بزرگ بر صفحه تاریخ ثبت کرد.

از دیگر کارهای مهم او میتوان به مبارزه در برابر روحانیون، سرکوب عشایر،  ترویج ملی گرایی ترک، جدا کردن دین از سیاست،  قانونی کردن حق رای زنان و تغییر خط عربی زبان ترکی به خط لاتین اشاره کرد.

جنگ چاناک کاله 18 مارس 1915

وفات

کمال آتاتورک روز 10 نوامبر سال 1938 میلادی در سن 57 سالگی در ساعت 9:05 صبح بر اثر بیماری کبدی درگذشت. جالب است بدانید که هنوز ساعت اتاقی که در آن درگذشته است روی همین ساعت مانده است. همه ساله در روز مرگ وی در ساعت 9:05 یک دقیقه مراسم سکوت به مناسبت درگذشت بنیان گذار ترکیه مصطفی کمال آتاتورک و به دنبال آن مردم بدون حرکت در جای خود ایستاده و با به صدا در آوردن زنگ مدارس و آژیر پایگاه ها و بوق خودروها و خواندن سرود ملی کشور ادای احترام می کنند.

براساس اعتقادات مردم ترکیه و احترامی که به بنیانگذار جمهوری ترکیه مصطفی کمال پاشا آتاتورک دارند او را به دلیل تحولاتی بنیادی که در نظام کشور ترکیه ایجاد کرد، همیشه زنده می دانند و حتی تاریخ درگذشت او را با بین هایت می نویسند (∞193) که نشانه اعتقاد آن ها به این موضوع است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *