دیدنی های استانبول-پیله
فایل صوتی این متن

دیدنی های استانبول


استانبول، طی سالیان اخیر جزو اولین انتخاب های گردشگران در دنیا بوده است. معروف است که استانبول را به عنوان اولین تجربه به گردشگران تازه کار معرفی می کنند. دیدنی های استانبول قطعا نقش عمده ای در ایجاد این کشش و علاقه بین گردشگران بین المللی داشته است.

زیباترین مکان های دیدنی استانبول


جاهای دیدنی استانبول تنها به چهار مکان مسجد ایاصوفیه ، کاخ توپکاپی ، مسجد آبی و بازار بزرگ خلاصه نمی شود و هر گردشگر زمان کافی را برای گشت و گذار در سایر مناظر و مناطق باقی می گذارد. اگرچه بسیاری از جاهای دیدنی استانبول در منطقه قدیمی سلطان احمد یا در مجاورت آن واقع شده اند اما در سایر نقاط دور از مرکز شهر نیز مکان های خیره کننده ای وجود دارد که جزو جاهای دیدنی ترکیه (استانبول) محسوب می شود. پیشنهاد می شود سفر خود را با لیست بهترین جاهای دیدنی استانبول برنامه ریزی کنید.

١. ایا صوفیهایا صوفیه-دیدنی های استانبول-پیله

ایا صوفیهAya Sofya یا ایاصوفیه اظهار قدرت مندی امپراطوری بیزانس به جهان در مورد ثروت و توانایی فنی این امپراتوری بود. سنت و باوری وجود داشت که منطقه پیرامون تخت شاهنشاه در داخل کلیسای هاجی صوفیه-نام ایاصوفیه در آن زمان- مرکز رسمی جهان است.

از زمان تبدیل شدن به مسجد، پس از تسخیر قسطنطنیه توسط ارتش عثمانی، تا تبدیل شدن  به موزه در قرن بیستم پس از پایان حکومت عثمانی Aya Sofya به عنوان یکی از محبوب ترین بناها و جاهای دیدنی استانبول باقی مانده است.

ایاصوفیه پس از ٨۶ سال در تاریخ ٢۴ جولای ٢٠٢٠ و با تلاش های رجب طیب اردوغان، دوباره به مسجد تبدیل و با استقبال مسلمان ترکیه نماز جمعه در آن برگزار شد. 

این اقدام بازتاب زیادی در جهان داشت به طوری که بسیاری از کشورهای مسلمان این اقدام را شجاعانه خواندند و در مقابل بسیاری از کشورها نیز نسبت به این اقدام جبهه گرفتند.

موقعیت مکانی ایاصوفیه در محله سلطان احمد در میدانی به همین نام است.ایا صوفیه-دیدنی های استانبول-پیله

ایا صوفیه2. قلعه توپکاپی (Topkapi sarayi)قلعه توپکاپی-دیدنی های استانبول-پیله

قلعه توپکاپیاین کاخ با شکوه در کنار تنگه بسفر برای اولین بار توسط مهمت فاتح در قرن پانزدهم ساخته شد و جایی بود که سلاطین امپراتوری عثمانی تا قرن نوزدهم بر مناطق تحت سلطه خود حکومت می کردند. این مجموعه وسیع نمایشی خیره کننده از هنر اسلامی است. حیاط های مجلل با کاشی کاری های پیچیده که با دست ساخته شده اند و اتاقهای تزئین شده را به زیبایی بهم پیوند می دهند همه این ها با دیوارها و برجهای محاصره شده تماشایی قابل بازدید هستند. معروف است رفتن به استانبول بدون تماشای توپکاپی معنا ندارد.

این مجموعه شامل چهار حیاط است. حیاط اول، حیاط سپاه نیز نام دارد که ورودی کاخ نیز به شمار می رفته و قدیمی ترین کلیسای استانبول در سمت چپ دروازه ی این ورودی قابل مشاهده است.

حیاط دوم یا حیاط دیوان، در بخشی از خود آشپزخانه ی بزرگ کاخ را شامل می شود و در بخشی دیگر وزرا به امور مملکت می پرداخته اند. از جمله دیدنی های استانبول که در اینجا وجود دارد، مشهورترین آنها حرمسرا (جایی که بسیاری از زنان صیغه ای و فرزندان سلطان روزهای خود را در آنجا می گذرانند) است.

حیاط سوم یا سعادت، محل شادی و برگزاری جشن سلطان و درباریان بوده است. در این حیاط مجموعه های گران بهایی مانند الماس 86 قیراطی  Kasikciبه نمایش گذاشته شده اند.

آخرین حیاط کاخ، این حیاط باغ خصوصی سلطان بوده که نمایی زیبا دارد و سلطان در آن به تفریح و عبادت می پرداخته است.

موقعیت مکانی این کاخ در جاده بابی همایون و در کنار پارک گلخانه می باشد.برای خواندن مطالب درمورد اجاره خانه مبله در استانبول میتوانید:


٣. مسجد آبی (سلطان احمد جامی)مسجد آبی-دیدنی های استانبول-پیله

مسجد آبیهدیه بزرگ معماری سلطان احمد اول به پایتخت خود این مسجد زیبا بود که امروزه به آن مسجد آبی می گویند. این مسجد که بین سالهای ١۶٠٩ و ١۶١۶ ساخته شد. با پایان یافتن مسجد، در سراسر جهان اسلام باعث ایجاد شور و حرارت شد زیرا این مسجد 6 مناره داشت (به همان تعداد مسجد جامع مکه). مناره هفتم سرانجام برای جلوگیری از مخالفت به مکه هدیه شد.

این مسجد نام مستعار خود را از تزئین داخلی ده ها هزار کاشی ایزنیک گرفته است. کل جلوه فضایی و رنگی فضای داخلی مسجد را به یکی از بهترین دستاوردهای معماری عثمانی تبدیل کرده است. یکی لذت های بزرگ از گشت و گذار در جاهای دیدنی ترکیه (استانبول)، سیاحت در میان باغ هایی است که بین مسجد آبی و آیا صوفیا قرار گرفته اند و جلوه گنبدهای با شکوه این دو مسجد خودنمایی می کنند.مسجد آبی-دیدنی های استانبول-پیله

مسجد آبیدرست در پشت مسجد آبی ، بازار آراستا از دیگر دیدنی های استانبول قرار دارد. مکانی عالی برای توقف و خرید زیرا مغازه های صنایع دستی در اینجا سوغاتی هایی با کیفیت بالا می فروشند. حتی اگر علاقه ای به گشت و گذار ندارید به اینجا بروید تا موزه موزاییک Great Palace را ببینید که بین بازار آراستا و مسجد ممکن است فراموش شود. این موزه کوچک قطعه ای از سنگفرش موزاییکی به مساحت 250 متر مربع را که در دهه 1950 در اینجا کشف شده بود به نمایش می گذارد.

۴. آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern)آب انبار باسیلیکا-پیله

آب انبار باسیلیکاآب انبار باسیلیکا یکی از تعجب آورترین دیدنی های استانبول است. این سالن زیرزمینی عظیم و کاخ مانند که توسط ٣٣۶ ستون در ١٢ ردیف نگه داری می شود، منبع ذخیره سازی امپراتوری آب برای امپراتورهای بیزانس بوده است. این پروژه توسط کنستانتین بزرگ آغاز شد اما توسط امپراطور ژوستینیان در قرن ۶ به پایان رسید.

مدوسا یکی از شخصیت های افسانه ای یونانی است اما نباید تعجب کنید که در آب انبار باسیلیکا می توانید از آن بازدید کنید. در قسمت شمال غربی سرداب، دو ستون بسیار معروف وجود دارد که چهره مدوسا به عنوان سر ستون آن ها قرار گرفته است. دلیل بر عکس بودن سر یکی از سر ستون ها به درستی مشخص نیست و سر دیگر نیز به صورت روی زمین قرار داده شده است برخی حکایت ها حاکی از این است که مدوسا وظیفه محافظت از آب انبار را بر عهده داشته است.

بازدید از اینجا اتمسفر خاصی را تداعی خواهد کرد با ستون هایی که به زیبایی نورپردازی شده اند و قطرات لذت بخش آبی که در محیط پراکنده شده اند.

مکان: خیابان یرباتان ، محله سلطان احم

5. بازار بزرگ


برای بسیاری از گردشگران، خرید کردن به اندازه گشت و گذار در  موزه ها و جاذبه های دیدنی لذت بخش است و بازار بزرگ جایی است که همه به آنجا می آیند. این بازار سرپوشیده عظیم در واقع اولین مرکز خرید در جهان است و یکی از اصلی ترین دیدنی های استانبول که یک محله کامل از شهر را توسط دیوارهای ضخیم بین مسجد Nure Osmaniye و مسجد Beyazit در بر می گیرد. مسجد Beyazit (ساخته شده در سال 1498-1505) خود محل تالار تئودوسیوس اول را در گرفته و دارای معماری الهام گرفته از Aya Sofya است.بازار بزرگ-پیله

بازار بزرگورودی بازار از طریق یکی از 11 دروازه ی آن است.  پس از ورود راهروهای سقفی طاقدار که توسط مغازه ها و غرفه هایی که هرگونه سوغات و صنایع دستی ترکی را که می توانید تصور کنید می فروشند، قابل مشاهده هستند. معاملات مختلف هنوز اکثراً در بخشهای خاصی تفکیک شده اند که گشت و گذار را آسان تر می کند. نزدیک ورودی Divanyolu Caddesi بازار  ستون سوخته قرار دارد. این بنای یادبود رومی (با ارتفاع 40 متر) توسط کنستانتین بزرگ در  محل اجتماع راه اندازی شد. تا سال 1105 ، مجسمه ای برنز از کنستانتین روی آن نمایان بود.برای خواندن مطالب درمورد خرید ملک در ترکیه میتوانید:


۶. هیپودروم

ساخت هیپودروم باستانی توسط سپتیمیوس سیوروس در سال ٢٠٣ میلادی آغاز شد و توسط کنستانتین بزرگ در سال ٣٣٠ میلادی تکمیل شد. این مکان که امروزه‌ هم جزو جاهای دیدنی استانبول است.  مرکز تجمع عمومی مردم بیزانس و صحنه بازیهای پر زرق و برق و مسابقات ارابه و درگیری های جناحی بوده است. امروزه به جز بخش کوچکی از دیوارهای گالری در ضلع جنوبی ، قسمت زیادی از هیپودروم برای دیدن باقی نمانده است ، اما پارک At Meydani، که اکنون در این سایت قرار دارد،  محل نگهداری انواع بناهای تاریخی است.هیپودروم-پیله

هیپودروم


٧. برج گالاتابرج گالاتا-پیله

برج گالاتااین برج مستحکم سنگی در قرن 14 ساخته شده و یکی از شناخته شده ترین دیدنی های استانبول به شمار می‌رود. از طریق آسانسور یا پله ها از بالکن بالایی برای تماشای چشم انداز فوق العاده شهر می توان استفاده کرد. اگرچه آگاه باشید که این یک منظره فوق العاده محبوب است ، بنابراین در ساعات شلوغی و هنگام غروب آفتاب باید منتظر یک صف طولانی باشید.

مکان: Bankalar Caddesi ، Karaköy

٨. خیابان استقلال و میدان تقسیمخیابان استقلال و میدان تقسیم-پیله

خیابان استقلال و میدان تقسیمجاهای دیدنی ترکیه (استانبول) تنوع زیادی دارند و حتی شامل خیابان ها و پیاده راه ها هم می شوند.

پیاده راه خیابان استقلال یک خیابان خرید مدرن و شلوغ با تعداد زیادی رستوران و کافه است. با استفاده از قدیمی ترین راه آهن زیرزمینی جهان از نزدیک پل گالاتا ، که در سال 1875 احداث شده است، می توانید به انتهای پایینی خیابان استقلال برسید. همچنین یک تراموا به سبک قدیمی وجود دارد که در امتداد طول خیابان درست تا میدان تقسیم خط کشی شده و رفت و آمد دارد. از میدان تکسیم به سمت خیابان شلوغ جمهوریت،  هتل ها ، مغازه ها ، رستوران ها و تپه ها خودنمایی می‌کنند. در ضلع شرقی جاده ، درست بعد از میدان ، پارک Maçka واقع شده است که یک موزه جالب نظامی را در خود جای داده است.خیابان استقلال و میدان تقسیم-پیله

خیابان استقلال و میدان تقسیممنطقه پیرامون Istiklal Caddesi محل ساخت بسیاری از کلیساها و ساختمان های کنسولگری قدیمی با نماهای آراسته و زیبا است. همچنین در نزدیکی موزه معصومیتِ Orhan Pamuk قرار دارد. پاموک مشهورترین نویسنده ترکیه و برنده جایزه نوبل ادبیات است. این موزه هنری مفهومی با  تم و حال و هوای رمان او یعنی «موزه معصومیت» بنا شده است و تجربه متفاوتی را برای بیننده رقم می زند.

Üsküdar .9 (اوسکودار)


جاهای دیدنی ترکیه (استانبول) گاه به نزدیکی سواحل هم کشیده می شوند. این شهر شگفتی های زیادی دارد.

ساحل آسیایی استانبول با کشتی از طریق اسکله Eminönü در آنسوی بسفر به راحتی قابل دسترسی است. درست در کنار این شبه جزیره، Kiz Kulesi (برج دوشیزه) به ارتفاع 30 متر قرار دارد. Üsküdar به طور سنتی به Scutari معروف بود و دارای برخی از مساجد قدیمی زیبا،  مسیرهای پیچ در پیچ و خانه های چوبی قهوه ای (مخصوصاً بین اسکله کشتی و گورستان بزرگ) است.اوسکودار-پیله

اوسکوداراین شهر که در دوران باستان با عنوان Chrysopolis شناخته می شد، یکی از اولین محل های استقرار یونان در تنگه بسفر بود. با اینکه از شرایط دفاعی خوب و دیوارهای مستحکمی برخوردار بود. بسیار بیشتر از قسطنطنیه در معرض حمله فاتحان خارجی قرار گرفت ، اما توانست از موقعیت خود مزیت اقتصادی ببرد – تا سال 1800 این پایانه از مسیرهای کاروان هایی بود که گنجینه هایی را از شرق به قسطنطنیه و به بعد به اروپا حمل می کردند. مسجد مریمه سلطان که توسط سلیمان با شکوه در سال 1547 برای دخترش مریمه ساخته شده است و مسجد ینی والیده که در قرن هجدهم توسط سلطان احمد سوم ساخته شده است از جاهای دیدنی ترکیه (استانبول) در این محله پر جمعیت است.

١٠. گالری مدرن استانبولگالری مدرن استانبول-پیله

گالری مدرن استانبولبرای اثبات اینکه استانبول فقط گشت و گذار تاریخی نیست، به گالری مدرن استانبول سر بزنید. این گالری هنری میزبان مجموعه گسترده ای از هنرهای مدرن ترکیه بوده و با تقویم دائمی، نمایشگاه هایی را در طول سال برگزار می کند که میزبان هنرمندان داخلی و بین المللی مطرحی هستند. این گالری از بهترین جاهای دیدنی در استانبول است که می توانید انگشت خود را روی صحنه هنر معاصر ترکیه بگذارید. گالری ها به طور موقت در یک ساختمان تاریخی در بی اوغلو میزبانی می شوند در حالی که همگان منتظر تکمیل خانه دائمی جدید این موزه هنری در Karaköy هستند.

مکان: Mesrutiyet Caddesi ، شماره: 99 ، Beyoglu

11. کاخ دولماباغچهکاخ دولماباغچه-پیله

کاخ دولماباغچهیکی از دیدنی های استانبول که شکوه و عظمت حکومت عثمانی را به رخ می کشد،کاخ دولماباغچه است. زمانی این کاخ، کاخ ساحلی بشیکتاش نام داشت و پس از تغییراتی به دولماباغچه به معنی پر از باغ یا باغچه تغییر نام پیدا کرد. گفته می شود در زمان سلطنت سلطان عبدالمجید برای ساخت این کاخ معادل 35 تن طلا هزینه شده است. در کنار عمارت اصلی، 16 عمارت دیگر هم وجود دارد که نشان بزرگی و عظمت این مجموعه تاریخی می باشد. با اینکه این عمارت در زمان حکومت عثمانی ساخته شده اما معماری و طراحی داخلی آن مطابق با معماری روز اروپایی انجام شده است گرچه رگه های از معماری سنتی ترکیه نیز در آن دیده می شود. این عمارت سه طبقه که طبقه اداری آن مشهور تر است محل رتق و فتق امور جاری مملکت و دربار بوده است. بخش دیگر این کاخ سرسرای تشریفات است که بسیار مجلل و چشم نواز طراحی شده است. بخش عظیمی از این کاخ را حرم آن تشکیل می دهد که به وسیله در های آهنین محافظت می شده است. در تاریخ ۱۰ نوامبر 1938 آتاتورک در این کاخ دیده از جهان فروبست و ساعت های این کاخ تا به امروز بر روی ساعت مرگ این شخصیت بزرگ متوقف شده اند.

آدرس: Dolmabahçe Cd., ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkeyکاخ دولماباغچه-پیله

کاخ دولماباغچهدیدنی های استانبول داستان ها و اسرار زیادی را در خود پنهان کرده اند. قطعا دیدن و کند و کاو در این دیدنی ها لذت بخش خواهد بود.

جاهای دیدنی ترکیه در بهار


در اینجا فعالیت هایی وجود دارد که توصیه می کنیم در بهار در استانبول انجام دهید، مثل: لذت بردن از پیاده روی در شهر،دوچرخه سواری ، قایقرانی ، موسیقی و مهمتر از همه اوقات خوشی که در آب و هوای استانبول تجربه خواهید کرد.

از جمله های دیدنی استانبول در بهار، تنگه بسفر و تماشای شهر و مرغان دریایی با استفاده از یک قایق یا کشتی است.تنگه بسفر-پیله

تنگه بسفربسفر تنگه ای است که نه تنها شهر را به دو قسمت جدا تقسیم می کند همچنین مرز میان اروپا و آسیا نیز هست. و سبزترین قسمت شهر استانبول که در بهار خودنمایی می کند. مسافرت در تنگه بسفر را باید در طول تعطیلات بهاری خود در استانبول انجام دهیدد. از روی آب می توانید به وسعت شهر پی ببرید و کاخ های عثمانی ، آسمان خراش های شمال استانبول و مناطق ویلایی”یالی” در حاشیه بسفر را تحسین کنید.

از جشن های موسیقی و رویدادهای بهاری لذت ببریدفستیوال های استانبول-پیله

فستیوال های استانبولاز دیگر جاهای دیدنی ترکیه (استانبول)، فستیوال های آن است.

در طول بهار جشنواره های زیادی در فضای باز در استانبول برگزار می شود. به یاد داشته باشید که بلیط خود را بهتر است از قبل رزرو کنید به دلیل اینکه این برنامه ها بسیار پرطرفدار هستند.

بازدید از جزایر پرنسس در دریای مرمره از دیگر دیدنی های ترکیه (استانبول) است که در فصل بهار پیشنهاد می شود.جزایر پرنسس-پیله

جزایر پرنسسجاهای دیدنی ترکیه در زمستانجاهای دیدنی استانبول در زمستان-پیله

جاهای دیدنی ترکیه در زمستانزمستان های سرد و برفی استانبول هم جاذبه های خاص خود را دارند. زمستان فصل دلپذیری برای سفر به استانبول است چون گردشگری وجود ندارد ، بنابراین می توانید از تمام آثار و موزه های شهر با آرامش لذت ببرید.

حمام های ترکی از جمله دیدنی های استانبول هستند که علاوه بر جنبه تاریخی و فرهنگی ای که دارند می توانند فضای لذت بخشی را برای شما فراهم کنند. بعد از یک صبح سرد که در اطراف شهر قدم می زنید ، چیزی بهتر از گرمای حمام ترکی و دستان متخصص یک ماساژور برای پایان دادن به روز وجود ندارد.حمام های ترکی-پیله

حمام های ترکیکافه های قدیمی یا مدرن استانبول در روزهای سرد پاتوق خوبی برای هم نشینی و داشتن یک روز دلپذیر هستند. در کنار کافه ها و چایخانه ها، از غذاهای دریایی و لذیذ استانبول هم غافل نشوید.

از طرفی می توان گفت بهترین زمان سفر به استانبول مواقعی است که آب و هوای بهتری را تجربه کنید مانند اواسط بهار تا شروع تابستان یا پایان تابستان تا اواسط پاییز و همچنین می توان گفت در این ایام در حالی که فستیوال ها و جشنواره های تخفیفی بیشتری در جریان است، تعداد مسافرین نیز زیاد است و این بستگی به شما دارد که مسافرت در یک فضای شلوغ را بپسندید یا خلوت و آرام.

طبق آخرین اطلاعات یک سفر معمولی به استانبول برای هر نفر روزانه حدود ٢٠٠ لیر خرج خواهد داشت. هزینه مراکز دیدنی در این میان شاید حدود یک سوم باشد به طور مثال ورودی ایاصوفیه بدون راهنما ٣٠ لیر خواهد بود یا قایق سواری روی بسفر ٢٠ لیر هزینه خواهد داشت این در حالی است که از بسیاری از مراکز دیدنی به صورت رایگان می توانید بازدید کنید.

با تور گشت استانبول شما بازدید جامعی از اصلی ترین دیدنی های استانبول خواهید داشت. تور هاپ آن هاپ آف Hop-On Hop-Off استانبول امکان تماشای 360 درجه زیبایی های رنگارنگ استانبول را به شما می دهد، حرکت هر روزه این اتوبوس های جذاب قرمز رنگ یکی از دیدنی های استانبول است. این اتوبوس ها در چند مسیر مختلف حرکت می کنند.تور گشت استانبول-پیله

تور گشت استانبولمکان های تفریحی استانبول، از جمله دیدنی های استانبول هستند که طرفداران خاص خود را دارند.

برای کسانی که اهل هیجان زیاد هستند، خانه خون آشام استانبول تجربه بی نظیری خواهد بود.

این خانه در محله Kocatepe واقع شده است و برای ورود به آن باید از قبل رزرو داشته باشید.

پارک آبی آکوا مارین، در فصول گرم سال از جمله محبوب ترین مکان های تفریحی استانبول است. در این پارک علاوه بر تجربه هیجان انگیز سرسره ها و سیاه چاله و…از رقص و موسیقی هم در کنار کودکانتان لذت خواهید برد و انواع لوازم تفریح مهیا خواهد بود.

فان لب اگلنس دانیاسی استانبول بزرگترین مرکز تفریحی سرپوشیده این شهر است.

این شهربازی زنجیره ای، پذیرای افراد در تمام سنین است. بازی های متنوع و مهیج این شهر بازی در بالاترین استاندارد ممکن، بیشترین هیجان را مهیا خواهند کرد.

پارک وایلند، دیگر مرکز تفریحی استانبول است که قابلیت خرید نیز در آن وجود دارد.

آکواریوم استانبول از چشم نوازترین دیدنی های استانبول محسوب می شود. تنوع بی نظیری از جانوران دریایی از سراسر کره خاکی در فضایی وسیع، شاید مهم ترین دلیل محبوبیت و معروفیت این جاذبه باشد.

چند سینمای چند بعدی هم تجربه متفاوت تری از زندگی جانوران دریایی را برای شما فراهم می کنند.


آکواریوم استانبول-پیله

آکواریوم استانبول

زیباترین مکان های دیدنی استانبول

ایا صوفیه

قلعه توپکاپی (Topkapi sarayi)

مسجد آبی (سلطان احمد جامی)

آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern)

بازار بزرگ

ادامه…

از چه چیزهایی در استانبول باید اجتناب کرد؟

سوار تراموا در استقلال نشوید.
در Istiklal خرید نکنید.
چای سیب نخرید.
هرچه در بازار می بینید خریداری نکنید.
بدون معامله در بازار خرید نکنید.
از امتحان غذاهای خیابانی نترسید.
نزدیک مکانهای توریستی غذا نخورید.

بهترین زمان سفر به استانبول چه فصلی است؟

بهترین زمان سفر به استانبول بستگی به این دارد که شما هدفتان خرید، گردشگری و یا شرکت در جشنواره های این شهر باشد.

برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان پیله در تماس باشید.

برای تماشای فیلم زیر لطفا فیلتر شکن خود را روشن کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.