استانبول شهر دو قاره

8 حقیقت جالب درباره استانبول

برای لیست حقایق جالب در مورد استانبول یک کتاب لازم است که با توجه به وضعیت نمادین استانبول به عنوان برجسته ترین شهر ترکیه جای تعجب ندارد. از زیرساخت های شهری گرفته تا مواد غذایی و تاریخ ومردم . این عادلانه است كه بگوییم این شهر نسبت به سایر شهرهای ترکیه در حباب جداگانه ای قرار دارد.
بنابراین ، در این مقاله ، ما حقایقی واضح برای معرفی شهر انتخاب کرده ایم که دلایل بازدید همه از استانبول را در آن بیان می کنیم. اول از همه راجع به این گمان نادرست به شما بگوییم، که بسیاری از افراد تصور می کنند که استانبول پایتخت ترکیه است، اما این گونه نیست و آنکارا پایتخت ترکیه است ، اما این امر از اهمیت آن کم نمی کند ، زیرا استانبول مرکز تجارت ، امور مالی ، آموزش ، گردشگری و یک مقصد گردشگری نمادین است.

8 حقیقت جالب در مورد استانبول

1- استانبول تنها شهری است که در دو قاره قرار دارد.

تنگه بسفر از وسط استانبول می گذرد و آن را به دو قاره تقسیم می کند. این نشان می دهد که چرا ، برای قرنهای متمادی ، امپراطوری ها برای به دست آوردن کنترل تنگه ها ، جنگیده اند. منطقه تاریخی به نام Sultanahmet ، میدان تقسیم و بیوغلو در بخش اروپایی مرکز خرید و زندگی شبانه هستند. با این حال ، در طول یک دهه گذشته، گردشگران بیشتری علاقه مند به کاوش بخش آسیایی شده اند. تنگه بسفر، یک راه عالی برای دیدن هر دو قاره در یک سفراست.

2- هفت تپه استانبول

قبل از اینکه عثمانی ها قسطنطنیه را فتح کنند ، امپراتوری بیزانس حکومت کرد.آنها در تلاش بودند تا استانبول را نه تنها مانند روم، بلکه پیشرفته تر و بهتر بسازند. آنها استانبول را در هفت تپه بنا کردند، اکثر بازدیدکنندگان بدون درک اولین تپه از آن بازدید می کنند ، زیرا در آن کاخ هاگیا سوفیا ، مسجد آبی و کاخ توپکاپی نیز قرار دارد. به همین ترتیب ، دومین تپه ای که به ساحل امینونو می رود ، محل بازار بزرگ (Grand Bazaar ) مشهور جهان است.

3- مارك تواین در قسطنطنیه

در سال 1867 ، نویسنده مشهور مارک تواین سوار کشتی به شاخ طلایی شد. او به همراه جمعی از دوستانش ، یکی از مهمترین سفرهای زندگی خود را پشت سر گذاشت و آن را در کتاب خود به نام “معصومین خارج از کشور ” نوشت. با این حال ، مارک تواین چندان تحت تأثیر آنچه دید ، قرار نگرفت.
گرچه Hagia Sophia یک بنای نمادین است ، مارک تواین آن را “زنگ زده ترین انبار قدیمی در قلمرو” نامید. به همین ترتیب ، او Grand Bazaar ، که یکی از بزرگترین بازارهای جهان است و هنوز هم وجود دارد ، “یک کندو بزرگ از مغازه های کوچک” نامید. او قهوه ترک را دوست نداشت و رسم محلی حمام ترکی او را تحت تأثیر قرار نمی داد. معصومین خارج از کشور، بدترین سفرنامه برای شهر بزرگ استانبول بود که تاکنون نوشته شده است.

4- آگاتا کریستی و رمز و راز اتاق 411

آگاتا کریستی رمان خود با عنوان قتل در قطار سریع السیر را در هتل پرا پلاس (Pera Palas) نوشت. افراد مشهور فراوانی در آنجا اقامت داشته اند. در سال 1979 ، فردی مدعی شد، روح آگاتا کریستی با او ارتباط برقرار کرده و گفت کلید ناپدید شدن اسرارآمیز او ، حدود پنجاه سال قبل ، در اتاق 411 در هتل پرا پلاس قرار دارد .او گفت کلید به همراه یک دفترچه یادداشت در اتاق 411 هتل پراپلاس قرار دارد. مدیر هتل تنها کلید را پیدا کرد. اما عده ای می گویند این تنها یک کار تبلیغاتی بوده است. اگر برای یک شب اقامت 1600 لیر ترکیه دارید ، می توانید خودتان این موضوع را پیدا کنید.

اتاق 411 آگاتا کریستی استانبول

5- جزیره تبعید و جزایر پرنسس

در زمان حکومت بیزانس و عثمانی ، شاهزاده ها یا شاه دخت های تبعید شده ، در جزایر پرنسس در سواحل آسیا زندگی می کردند. این روزها ، از میان نه جزیره ، Buyukada مشهور است. در حال حاضرآنجا بیشتر به عنوان زندان ، در انزوا قرارگرفته و افراد محلی، کمتر برای گردش به آن جا می روند. گردش در خیابان ها ، مجموعه ای دلنشین از خانه های قدیمی عثمانی و معماری اصلی چوبی آنها را به نمایش می گذارد.

6- الماس Spoon Maker

یک افسانه محلی می گوید، در سال 1669 ، یک گدا که بالای یک تلی از زباله نشسته بود، یک سنگ پیدا کرد. او این سنگ را به ازای سه قاشق چوبی به سازنده محلی قاشق فروخت، و قاشق ساز آن را به قیمت ده سکه به یک جواهرساز فروخت. دو جواهرساز دیگر، ارزش سنگ را با تشخیص دادند و زیبایی آن را حس کردند ، بین آنها مشاجره در گرفت. سلطان بزرگ محمود ششم ، درمورد مشاجره شنید و می خواست سنگ را ببیند. این کار به دست او تمام شد و این روزها چهارمین الماس بزرگ جهان است و هنوز در خانه اصلی خود یعنی کاخ توپکاپی قرار دارد.

7- 3113 مسجد در استانبول

در ترکیه ، هر روز، مساجد پنج بار در روز اذان می گویند. . وقتی در استانبول هستید ، بالا رفتن از برج گالا، یک تجربه عالی ، برای شنیدن صدای آنها در سطح شهر است. در استانبول بیش از 3000 مسجد وجود دارد که مشهورترین آن ها، مسجد آبی ، ساخته شده در قرن 17 ام است. مسجد سلیمانیه یکی دیگر از مساجد قرن 17 است که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و یکی دیگر از مکانهای باشکوه برای عبادت است.

8- آگا حمام – قدیمی ترین حمام ترک

آخرین مورد در فهرست حقایق جالب ما در مورد استانبول ، سنت قدیمی حمام های ترک است. بسیاری از مردم محلی و گردشگران برگرفته از حمام های رومی در حال استفاده از این سرگرمی آرامش بخش هستند. برخی از هتل ها دارای حمام های مدرن و ترکی هستند و با وجود مراکز اسپا در آنها می توانید از آن بهره مند شوید . اما اگر دوست دارید دوره گذشته را ببینید، به آگاحمام، قدیمی ترین حمام استانبول بروید، که زمانی به عنوان حمام خصوصی مورد استفاده قرار می گرفت. این حمام طی سالیان دستخوش مرمت و تعمیرات گستره ای شد، اما بازدید کنندگان همچنان با گذر از اتاق بخار ، و رفتن به سمت ماساژ، احساس نوستالژی می کنند.
برای گردش در استانبول نیاز به جیب پرپول ندارید، بسیاری از فعالیت های رایگان نیز در استانبول وجود دارند که به شما بینش می دهند ، مانند جشنواره لاله ها در استانبول.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *