اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی ترکیه چیست ؟

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه ما ، به دلیل سیاست های توسعه محور ، در بخش های مختلف صنعتی، گردشگری و توریسم ، بازرگانی و صادرات با چشم اندازی بلند مدت و استقرار نظام اقتصادی آزاد به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرت و اقامت در بین ایرانیان بدل گردیده.

به تمامی این مزیت ها اضافه کنید ، عدم نیاز به دریافت ویزا برای ایرانیان ، قوانین و مقررات آسان برای اقامت کوتاه مدت و بلند مدت ، تشابه فرهنگی ، آداب و رسوم در بسیاری از موارد و در نهایت و از همه مهمتر روابط گسترده و دوستانه ترکیه با سایر کشورها و بالاخص اتحادیه اروپا و امریکا.

طی چند سال اخیر ،  درخواست مهاجرت و اقامت در ترکیه رشد فزاینده ای داشته و دارد.

متاسفانه در این بین و با توجه به افزایش تقاضای اقامت در این کشور ، شرکت ها و افراد متعددی با ارائه اطلاعات غلط یا ناقص به متقاضیان ، سبب گمراهی هموطنان عزیزمان شده اند،  این امر ما را بر آن داشت تا با ارائه اطلاعات مناسب ، دقیق و مطابق با آخرین تغییرات در سیاست و قوانین مهاجرتی ترکیه ، پلی مطمئن و صادق برای انتخاب های بهتر و دقیق تر شما هموطن عزیز باشیم.

شرکت پیله ، یک شرکت رسمی ، قانون مند و ثبت شده در ترکیه است ، که هدف آن کمک ، مشاوره و انجام امور کارگزاری نیاز های هموطنان عزیز در مهاجرت به ترکیه است و ایجاد چتر حمایتی تا رسیدن به سر منزل مقصود جزو جدانشدنی از اهداف این مجموعه بوده و خواهد بود.

اقامت توریستی ترکیه ، هر آنچه که باید بدانید :

اقامت توریستی ترکیه یکی از بخش های اقامت کوتاه مدت ترکیه است که متقاضیان زیادی دارد ، افرادی که برای بررسی شرایط اقامت بلند مدت و اقامت شهروندی ، سرمایه گذاری و کار قصد مهاجرت به ترکیه را دارند ، ساده ترین روش حقوقی پیش روی آنان ، اقامت توریستی ترکیه است ، به یاد داشته باشید که اقامت توریستی برای افرادی است که بیشتر از 3 یا 6 ماه قصد دارند در ترکیه بمانند. برای درخواست اقامت توریستی باید وارد سایت

https://e-ikamet.goc.gov.tr شده و درخواست راندوو (ملاقات) کنید. این قرار ملاقات با اداره مهاجرت ترکیه است. پیش از درخواست راندوو لازم است مدارکی را آماده کنید که در ادامه به آنها پرداخته ایم.

به این موضوع نیز توجه کنید که با ویزای توریستی ترکیه اجازه کار ،تحصیل یا تجارت در ترکیه را ندارید و برای آنها باید جداگانه درخواست بدهید

ما جهت تسهیل فرآیند تصمیم گیری شما ، برای اقامت توریستی ترکیه موارد ذیل را به شما پیشنهاد می کنیم:

 • اگر قصد مهاجرت و اقامت بلند مدت در ترکیه را دارید ، ابتدا بهتر است از طریق اقامت کوتاه مدت مثل اقامت توریستی اقدام نموده و پس از دریافت کارت اقامت ، فرآیند اقامت بلند مدت خود را با صبر و حوصله پیش برید.
 • اگر قصد کار و فعالیت اقتصادی در ترکیه را دارید ، قبل از هر چیز نیاز به شناخت مناسب از فضای اقتصادی کسب و کار در ترکیه را خواهید داشت ، ضمن اینکه بدون روشن بودن شرایط اقامت کوتاه مدت شما ، عملا امکان کار و فعالیت میسر نیست. با داشتن امکان اقامت توریستی ترکیه ، می توانید با خیالی راحت شرایط ، مزیت ها و معایب را برای فرصت های کاری و کسب و کار بررسی کنید.
 • اگر به دنبال سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت پاسپورت این کشور هستید ، حتما توصیه می کنم در مرحله اول با دریافت اقامت توریستی ترکیه و مشورت با یک شرکت حقوقی معتبر ،  درباره سرمایه گذاری در بخش های جذاب اقتصادی ، گردشگری و کسب و کار با دقت و حوصله بیشتری این برنامه را بررسی کرده و تصمیم بگیرید.
بنر تماس با پیله

اولین قدم برای اخذ اقامت توریستی ترکیه :

قطعا بهترین راه و سریع ترین مسیر برای اخذ اقامت توریستی ترکیه ، اجاره ملک یا خرید ملک است . البته راه های دیگری نیز هست تا شما را به نتیجه برساند ، اما ارزانترین ، سریعترین و کاربردی ترین روش برای دریافت اقامت توریستی در ترکیه ، اجاره یا خرید ملک است

اولین قدم برای اخذ اقامت توریستی اجاره یا خرید ملک است. کارشناسان مجرب ما در شرکت پیله راهنمای شما در این امر خواهند بود .

مراحل اخذ اقامت ترکیه :

قبل از راندوو لازم است اقدامات زیر را انجام دهید و مدارک لازم را جهت درخواست اقامت توریستی خود را آماده کنید.

1- اجاره یا خرید ملک در ترکیه :

یکی از راه های دریافت اقامت توریستی ، اجاره ملک در ترکیه است ، اگر در یکی از شهرهای ترکیه، اقدام به اجارۀ یکساله آپارتمان یا رزرو هتل با همین مدت اقامت نمایید ، امکان اخذ اقامت یکساله ترکیه را خواهید داشت. اجاره نامه شما باید در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد تا به استعلام اداره امنیت ترکیه پاسخ داده شود.

روش دیگر دریافت اقامت توریستی ، خرید ملک در ترکیه است. مطابق قانون جدید ترکیه با خرید ملک می توانید درخواست اقامت کنید. این قانون به منظور تسهیل سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه است. سه شهر آنکارا ، استانبول و ازمیر برای خرید و یا اجاره ملک بسیار مناسبند. صرفا به دنبال خرید خانه ی ارزان در ترکیه نباشید ، گاهی علت ارزانی برخی از این ملک ها بدهی های قبلی است که شما از آن اطلاع ندارید. عموما خرید ملک هایی که قبلا به یک فرد خارجی فروخته شده اند ، مطمئن تر است ، زیرا کلیه روال قانونی قبلا یکبار انجام شده است. حتما قبل از پرداخت نهایی مبلغ ملک، یک کپی از سند گرفته و به اداره سند منطقه (tapu daıresı) مراجعه نمایید ، تا از بدون مشکل بودن سند ملک مطمئن شوید. با این وجود به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید ملک ،  حتما از مشاوران با تجربه کمک بگیرید.

پروسه خرید در همان اداره سند انجام می گیرد و سند پس از تسویه به نام خریدار زده می شود، هزینه مربوط به سند و مترجم رسمی، توسط خریدار پرداخت می شود ( این رقم با توجه به قیمت ملک و نوع پروژه متفاوت است)

2- بیمه و دریافت راندوو:

تمام افرادی که قصد اقامت در ترکیه را دارند باید بیمه شوند . به این ترتیب می توانند از خدمات درمانی مانند شهروندان عادی ترکیه استفاده نمایند. شما باید از طریق شرکتهای خصوصی اقدام به دریافت بیمه نمایید. قیمت و خدماتی که شرکتهای مختلف بیمه ارائه می دهند متفاوت است. همچنین می توانید از بیمه دولتی که توسط شرکتهای خصوصی ارائه می شوند ، نیز استفاده نمایید. در صورت استفاده از بیمه دولتی برای دریافت اقامت ، بجای بیمه نامه ، نامه تایید پرداخت بیمه به اداره مهاجرت ارائه می گردد. به این نکته نیز توجه کنید که قبل از زمان ملاقات (راندوو) مبلغ بیمه را واریز نمایید تا در روز تشکیل پرونده مدارک شما کامل باشد.

افراد می توانند هم از بیمه خصوصی و هم از بیمه دولتی برای دریافت اقامت استفاده نمایند.

بعد از انجام مراحل فوق ، قدم بعدی برای اخذ اقامت توریستی درخواست راندوو (ملاقات) است. مدت زمان لازم بستگی به مرکز درخواست شده و میزان مراجعه دارد . سپس با در دست داشتن مدارک مورد نیاز ، به  اداره مهاجرت شهر انتخاب شده مراجعه می کنید. پس از تحویل مدارک و تشکیل پرونده اقامت، روند کار آغاز می شود.

3- دریافت شماره مالیاتی

برای دریافت شماره مالیاتی به اداره مالیات شهر محل اقامت خود بروید ، برای دریافت شماره مالیاتی باید آدرس محل سکونت خود ، کپی و اصل پاسپورت را ارائه دهید. برای دریافت این کد 10 رقمی نیاز به پرداخت هزینه ای نیست. این شماره را روز راندوو از شما  نمی خواهند اما برای پرداخت هزینه اداره مهاجرت باید آن را داشته باشید.

نوماراتاژ شهرداری چیست ؟

نوماراتاژ ، برگه ای است که شامل شماره سند است و نشان دهنده واقعی بودن آدرس ملک و حد و مرز آن می باشد. بعد از خرید ملک با مراجعه به شهرداری این برگه را دریافت نمایید، در حال حاضر این مدرک جزو مدارک اجباری نیست و در صورتی که از شما خواسته شود ، باید ارائه دهید.

راندوو چیست ؟

راندوو چیست؟ راندوو قرار ملاقات با اداره مهاجرت ترکیه (گوچ دایرسی) است .برگه راندوو درخواست اقامت ترکیه است که بصورت یک برگه پشت و رو می باشد، طرف اول برگه شامل اطلاعات شماست که باید دقیق و به درستی پر شود و طرف دوم آن توسط اداره مهاجرت پر می شود.

بخش اول سوالات در رابطه با اقامت است ، مثل آیا بار اولی است که برای دریافت اقامت ترکیه اقدام می کنید ؟ آیا می خواهید اقامت خود را تمدید کنید ؟ و…

قسمت بعدی مربوط به اطلاعات شناسایی شماست . نام ، نام خانوادگی ، محل تولد ، نام پدر ، کشور محل اقامت و… . توجه کنید اسم ، فامیل و تاریخ تولد را مطابق با پاسپورت پر کنید.

بخش سوم مربوط به اطلاعات سفر قبلی شما به ترکیه است . چنانچه در گذشته به ترکیه سفر کرده اید ، به سوالات این قسمت پاسخ دهید ، مثل اینکه در چه تاریخی سفر داشته اید ، به کدام شهر ترکیه سفر کرده اید و ….

بخش بعدی در ارتباط با اطلاعات محل اقامت شما در ایران و ترکیه است . اطلاعات مربوط به محل اقامت فعلی خود در ترکیه و محل اقامت خود در ایران را بنویسید . توجه کنید آدرس اقامت خود در ترکیه را دقیق و درست بنویسید زیرا کارت اقامت شما به این آدرس ارسال می شود .

بخش بعدی اطلاعات مربوط به همراهان شماست. اگر قصد اقامت با خانواده را دارید ، این بخش را نیز پر کنید.

اقامت توریستی ترکیه

شرایط اقامت توریستی ترکیه :

برای تنظیم اجازه اقامت کوتاه مدت (توریستی) اتباع خارجی باید دارای شرایط ذکر شده در ماده 32 قانون باشند و شامل ماده 7 قانون مذکور نباشند . مدارک و اطلاعات نشان دهنده ی هدف از اقامت ترکیه و آدرس محل اقامت ترکیه باید ارائه شود ؛ همچنین محل اسکان باید با استانداردهای ایمنی و بهداشت عمومی متناسب باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اقامت توریستی ترکیه :

1.  چهار قطعه عكس

2. فرم ثبت نام راندوو

3 .پاسپورت

4. كپي صفحه اول پاسپورت و آخرين مهر ورود به تركيه

5. بيمه نامه (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نیاز به بیمه ندارند)

6. قرارداد نوتر شده اجاره منزل

7. كپي سند صاحب خانه (در صورت خرید ملک توسط متقاضی، می بایست ارائه گردد)

8.  تائيديه سند صاحب خانه(در صورت خرید ملک توسط متقاضی، می بایست ارائه گردد)

9. نوماراتاژ شهرداری

10. گواهی عدم سوءپيشينه

11. تمکن مالی

12.گواهی ولادت برای فرزندان زیر 18 سال

١3. برگه سلامت از بيمارستان دولتي

جهت اخذ اقامت کوتاه مدت توریستی 8 مدرک ذکر شده در ابتدا حتما باید ارائه شود ، اما  موارد 9 تا 13 به قانون و نظر مامور بستگی دارد. برای مثال اخیرا گواهی سوءپیشینه  و برگه سلامت و تمکن مالی درخواست نمی شود .

 • تاریخ شروع اقامت از زمان شروع بیمه حساب می شود.
 • مدت زمان اقامت کوتاه مدت در هر مرتبه حداکثر برای مدت دو سال قابل تنظیم می باشد.

هزینه اخذ اقامت توریستی ترکیه :

دریافت اقامت توریستی ترکیه شامل :

 • هزینه بیمه
 • هزینه پرداختی به اداره مهاجرت (80 دلار + 72 لیر برای افراد بالای 18 سال و 40 دلار +72 لیر برای افراد زیر 18 سال)
 • هزینه نوتر اجاره نامه
 • هزینه گواهی ولادت
 • هزینه گواهی عدم سوء پیشینه
 • هزینه گواهی نامه سلامت

گواهی نامه سلامت به معنی انجام آزمایش در بیمارستان های دولتی ترکیه و دریافت برگه تایید سلامت است . چنانچه در پروسه اخذ اقامت توریستی ترکیه از شما برگه عدم سوء پیشینه نیز خواسته شود ، هزینه جداگانه ای باید پرداخت نمایید.

مزایای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک چیست؟

 • امکان اخذ وقت سفارت سایر کشورها (آلمان، اتریش و…) از ترکیه (به علت آنکه شما یک مقیم ترک محسوب می شوید)
 • آسان‌ ترین روش اخذ اقامت ترکیه (از آنجایی که اقامت توریستی ترکیه برای این کشور ارز آوری و درآمدزایی دارد)
 • ارزان ترین راه دریافت اقامت ترکیه
 • امکان درخواست اقامت کاری ترکیه با داشتن کارت اقامت

نکات کلیدی اخذ اقامت توریستی ترکیه :

 • اگر در زمان ارائه مدارک ، نواقصی در پرونده شما وجود داشته باشد ، تا 30 روز عادی فرصت دارید ، مدارک خود را تکمیل نمایید.
 • حضور تمام افراد خانواده که قصد اخذ اقامت را دارند در زمان مصاحبه ضروری است.
 • قبل از راندوو می بایست بیمه بگیرید ولی نوع بیمه اهمیتی ندارد ، بهتر است تاریخ درخواست راندوو و بیمه یکی باشد.
 • لازم است نام تمامی افرادی که متقاضی اقامت هستند ، در اجاره نامه ذکر شود.
 • برای تمام افراد خانواده باید بصورت مجزا درخواست اقامت نمایید.

اگر همچنان برخی از سوالات شما بدون جواب مانده و یا به توضیحات و راهنمایی بیشتری احتیاج دارید با مشاورین خبره ما در شرکت پیله تماس بگیرید. 277 75 04 (533) 90 + (whatsapp)

دلایل رد، ابطال و عدم تمدید اجازه اقامت چیست؟

 • در صورتی که یک و یا چند شرط مورد نیاز برای اجازه اقامت کوتاه مدت به جای آورده نشود و یا از بین برود.
 • در صورت تثبیت این امر که اجازهاقامت ترکیه برای اهدافی غیر از اهداف صدور اجازه اقامت استفاده شده باشد.
 • در صورتی که در خصوص فرد حکم اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به کشور وجود داشته باشد.
 • نقض مقررات از جهت مدت اقامت در خارج از کشور.

در این شرایط اجازه اقامت داده نخواهد شد و در صورتی که داده شده باشد باطل خواهد گردید و در صورت اتمام مدت آن تمدید نخواهد شد.